1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Rețea pentru acasă

Discussion in 'Ajutor: Comunicații' started by LNT, May 26, 2008.

1. miahi

miahi Wizzard

Da, dacă ai tot lanțul merge și fără dns, că poți să-ți emiți certificat și pentru IP. Dar trebuie instalat root CA peste tot, ceea ce e destul de trist (ex: mult succes să instalezi root CA pe o imprimantă).

Last edited: Aug 18, 2017
  2. puterfixer

puterfixer Administrator

Pe imprimantă de ce ai avea nevoie de alt certificat decât cel propriu (după semnarea lui de ca)? E treaba clientului să valideze autenticitatea certificatului oferit de imprimantă, fie local, fie interogând alte servere.

3. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Imprimanta are si server web pentru administrare, chiar HTTPS, deci ii trebuie certificat.

Si chiar nu vreau sa instalez un Root Certificate pe fiecare device, mi-e lene.

Oricum nu stiu daca va mai fi nevoie ca multifunctionalul nu mai merge ca scanner, a disparut optiunea si din meniul propriu (afisajul de pe imprimanta) si din Windows. Asta dupa un firmware upgrade. Fara functia de scanner imi e aproape inutila, ca imprimante mai am cateva prin preajma, imi trebuia partea de scanner pentru ca la foarte vechiul HP s-a intamplat ceva cu sticla si pe o bucata destul de mare iese totul blurat.