Remote Monitor + Remote Speakers

war4peace

Membru Senior
Mă mut în curând într-un alt apartament şi din motive de comoditate vreau să mă uit la filme din pat.
Problema e că PC-ul e într-o cameră, iar patul... în alta. Am un monitor de 22" pe care îl pot pune în dormitor, dar nu vreau să mă încurc cu 10-15 metri de cablu.
Există ceva soluţie care "transportă" semnalul video dintr-o cameră în cealaltă... wireless?
Trăznaia asta merge doar pe RCA.
Boxe... de-alea parcă se mai găsesc, dar dacă știți ceva...
 
You gotta be kidding. Ies la 75% din preţ cu un media player silent cu tot cu boxe.
Chiar cumpără cineva la preţul ăla?
 
Camerele n-au un perete comun? Dai o gaura si tragi un cablu. Traznaile alea chinezesti cu transmisie wireless analogica e verze.
 
Si alea care nu e verze costa de te indoaie, vezi mai sus. Plus ca si cu un media player si o retea wireless, s-ar putea ca la 1080p sa mai ai probleme din cauza vitezelor de transfer.
 
Mai bine cumperi o canapea pentru camera cu PC-ul.
Patul eu l-as pastra pentru alte activitati.
Apropo, rahovienii te saluta! :biggrin:
 
Eu o să fiu ex-rahovian.
Treaba cu datul unei găuri e cu dus şi întors. Probleme:
1. E ditamai mufa, ce fac, sparg de rup pentru un cablu?
2. Nu e apartamentul meu, nu vreau să-l fac harcea-parcea că plătesc damages :smile:
3. Distanţa e mărită fiindcă avem cam aşa: biroul e lipit de un perete, apoi traversezi toată camera 1, apoi patul e lipit de peretele respectiv, aşa că traversezi toată camera 2 până ajungi la peretele opus. distanţă 10+ metri, deci un ditamai sulu' de cablu. Şi e nasol să-ţi traverseze camera.
Camera cu PC-ul are canapea, dar noi ne-am obişnuit să stăm întinşi, lejer... şi eventual să şi adormim la vreun film (fata, că eu nu pot).
 
N-ai un laptop care sa-l folosesti pe post de media player in camera cu patul? Eu asa fac, se stinge si singur dupa un timp daca adormim. :smile:
 
Am netbook, dar nu suportă 1080p, face ca toţi dracii zici că mă uit la diafilme, Atom 1.6 single-core.
BUT...
Case + Mobo+CPU + 2x 2GB memorie + HDD + tastatură şi şoarec = WIN (1196 RON). Mai ieftin ca un receiver de-ăla.

True, deocamdată stau rău cu finanţele, deci ideea e pe hold până îmi revin. dar sună bine nevertheless.
Cu treaba asta împuşc doi iepuri dintr-un foc:
1. My girl gets a new PC
2. We can watch movies in bed :smile:
 
Păi stai liniştit, că nici configuraţia aia nu suportă 1080p; caută un ITX cu Ion pentru asta.

Hmm, a apărut Element Q? Chiar ieri mă uitam şi nu era nicăieri în stoc (sau cel puţin era în stadiul "sunaţi", care înseamnă "nu, da' ne place să vorbim la telefon"). Asta poate fi interesantă pentru AdrianB1, că încap vreo 3-4 HDD-uri în ea şi are sursă ceva mai mică.
 
Exista solutii de transmisie HDMI (cu sunet) + USB prin Ethernet. Legi calculatorul in acelasi switch in care ai legata o dracovenie din asta, la care poti conecta un monitor/TV si un kit de tastatura si mouse cu receptor pe USB. Nu ma intrebati detalii. :biggrin:
 
Un media player e vreo 400 de lei -nu face ce face un PC, dar e mult mai mic si mai ieftin. Bagi un stick USB cu filmul si te tot uiti.
 
Xtreamer stie sa citeasca share-uri de pe PC si are si optiune de wireless. Problema este ca iesirea video e HDMI, iar monitorul tau de 22' nu stiu daca are asa ceva.

O alta solutie ar fi sa inlocuiesti placa WiFi din netbook cu una bucata Broadcom BCM70015...
 
Păi stai liniştit, că nici configuraţia aia nu suportă 1080p; caută un ITX cu Ion pentru asta.

Hmm, a apărut Element Q? Chiar ieri mă uitam şi nu era nicăieri în stoc (sau cel puţin era în stadiul "sunaţi", care înseamnă "nu, da' ne place să vorbim la telefon"). Asta poate fi interesantă pentru AdrianB1, că încap vreo 3-4 HDD-uri în ea şi are sursă ceva mai mică.

Se pare că a apărut. Acuma nu e o problemă dacă durează 2-3 săptămâni până intră pe stoc, nu-i grabă :smile:

Exista solutii de transmisie HDMI (cu sunet) + USB prin Ethernet. Legi calculatorul in acelasi switch in care ai legata o dracovenie din asta, la care poti conecta un monitor/TV si un kit de tastatura si mouse cu receptor pe USB. Nu ma intrebati detalii. :biggrin:

Ethernet e totuna, eu încerc să elimin căblăria care curge prin casă, fiindcă nu o să pot să dau găuri prin mobilă nouă (tocuri de uşi and stuff).
Un media player e vreo 400 de lei -nu face ce face un PC, dar e mult mai mic si mai ieftin. Bagi un stick USB cu filmul si te tot uiti.

Corect; ceva de luat în considerare. Ăsta arată chiar interesant. Question: face zgomot?

Xtreamer stie sa citeasca share-uri de pe PC si are si optiune de wireless. Problema este ca iesirea video e HDMI, iar monitorul tau de 22' nu stiu daca are asa ceva.

Are intrare DVI, deci cu adaptor merge. Şi ăsta e interesant; am HDD USB de 1.5 TB, deci rulz.

Hai că ajungem uşor-uşor undeva :smile:
 
Și AcRyan ul este tot fanless, diferența intre cele 2 este chipsetul WD -Sigma, iar AcRyan Realtek. Părerile sunt impărțite dar se pare că orice mediaplayer cu chipset Sigma, e superior celor cu chipset Realtek. Sunt niste dudes care vand o variantă de AcRyan mini cu wireless la pachet la un preț ok, insă nu știu ce e cu firma aia.
Detalii despre mai toate MP existente pe piață aici.
 
Păi dacă filtrezi no hdd/no fan/network/DTs mix/DTS pass (bănuiesc că pe aici sunt dorințele tale) lista se restrânge semnificativ.
 
Back
Top