Recomandare tamplarie PVC / termopane

Salut,
Avand in vedere necesitatea schimbarii tamplariei in apartament, dupa indelungi cautari m-am axat pe 2 configuratii:

Profil Veka 5 camere:
veka.jpg


Profil Gealan 6 camere:
gealan.jpg

Firmele sunt Prestarea, Iasi (profile Veka) si Gama Plast, Bacau (profile gealan). Pretul total, cu tot cu discounturi si TVA e la diferenta mica - 612,66€ pt gealan si 665€ pt. Veka.

Pentru cei care ati avut expriente asemanatoare v-as ruga daca aveti ceva recomandari in ceea ce priveste cele 2 configuratii si/sau opinii despre cele 2 firme (in special Gama Plast). Eventual si alte recomandari de firme/profile, etc., pentru Iasi. Multumesc.
 
Prestarea stiu ca erau foarte scumpi acum ceva timp, dar erau ok. Nu mai stiu cum sunt acum. Eu am facut cu o firma din Nicolina ce lucreaza cu Gealan, incearca si la ei si vezi ce-ti pot oferi. I-am solicitat de mai multe ori si au fost ok. Nu mai stiu cum se numeste firma, au sediul in parcul Nicolina la parterul unui bloc de aici.
 
Ms LNT pentru recomandare, ma voi interesa. Orice sugestie / parere / recomandare este binevenita in continuare... Multumesc.
 
Nu uita ca mai conteaza si feroneria, putin si geamul si ENORM cine ti le monteaza.
Eu recomand cu caldura VEKA + ROTO. Si treaba cu Gealan o iau ca pe o gluma.
Dar repet: parerea mea, nu inseamna ca am dreptate.
 
Ms, tocmai de aceea incerc sa ma interesez cat mai mult si despre firma si restul. Dar n-am inteles de ce iei "ca o gluma" Gealan? :smile: (gealan au fost preluati de veka in urma cu ceva timp insa activeaza inca pe branduri separate)
 
Asta a rezultat din documentarea (pe net) pe care am facut-o in urma cu multi ani, cand mi-am pus termopanele.
 
E un marketing ordinar în clasificarea aia cu x camere. E fix pix. Mai importantă e izolarea termică a casei/apartamentului.
 
Păi dacă vă puneți termopane în rame de plastic, că ramele de lemn sunt câh... :smile: Termopanul de fapt e sandvișul de 2 foi de sticlă cu spațiu izolator între ele; rama în care se montează termopanul e cu totul și cu totul altă mâncare de pește.
 
La tamplaria din lemn nu faptul ca e "cah" e problema... chiar din contra.. :smile: problema este la pretul mult mai ridicat si initial si ulterior pentru intretinere, totodata avand si o durata medie de viata mai scurta
 
Termopanul de fapt e sandvișul de 2 foi de sticlă cu spațiu izolator între ele.
Bine ca esti tu destept! :biggrin:

Tamplaria de lemn e f. frumoasa si cool pana incep sa-ti latre cainii sub fereastra si desigur pana in momntul in care trebuie s-o revopsesti (again and again and again...). Asta la lemnul clasic.
 
Păi dacă vă puneți termopane în rame de plastic, că ramele de lemn sunt câh... :smile: Termopanul de fapt e sandvișul de 2 foi de sticlă cu spațiu izolator între ele; rama în care se montează termopanul e cu totul și cu totul altă mâncare de pește.
Traducere - degeaba iei sticlă excelentă dacă rama-i de cacao. De asemenea, montatorul face mai mult decât materialul, sunt oameni care scot rezultate superbe cu materiale mediocre și retardați care montează termopane de ai izolație mai proastă ca înainte :smile:
 
Bine ca esti tu destept! :biggrin:

Tamplaria de lemn e f. frumoasa si cool pana incep sa-ti latre cainii sub fereastra si desigur pana in momntul in care trebuie s-o revopsesti (again and again and again...). Asta la lemnul clasic.

True, nu izolează perfect și necesită întreținere. Pe de altă parte, lemnul e natural, nu cancerigen și poluant ca plasticul, și închiderea imperfectă asigură și un minim de ventilație în casă încât nu faci mucegai de la umezeală, spre deosebire de termopanele de plastic/aluminiu și garnituri de cauciuc parcă stai ca într-un borcan... :smile:
 
Nu stiu cum faci mucegai in casa de la umezeala, ca eu unul nu am vazut asa ceva si am toata tamplaria pe plastic, iar cateodata in casa am umiditate sub 40%.
 
Iar unele feronerii au o pozitie de "microventilatie" - adica lasa crapat geamul un 03-05mm pe verticala. Desigur ca pierzi izolatia fonica dar te ventilezi daca asta ti-e voia. :wink:
 
Last edited:
Care ies așa din plastic fără nicio avertizare, presupun. Groaznic. Acum uitați-vă-n jur și socotiți cât % nu este plastic. Panic ensues.
 
Back
Top