Recomandare Router pentru RDS

Imi cer scuze, n-am citit cu atentie topicul si nu mi-am dat seama ca 802.11n e un must have.

Disponible:
Trendnet TEW 432 BRP
Trendnet TEW 431 BRP
Linksys WRT 54 GR
 
Am cumparat Edimax BR-6524N. Semnal bun:3-4 linii intr-o suprafata de 200 m2, prin peretii casei (casa de lemn). L-am configurat, securizat. Au mai ramas ceva configurari la care nu ma pricep: e bogat in optiuni.
 
Last edited by a moderator:
Multumesc Mihai!
Daca aveti nevoie de ceva detalii privind router-ul, intrebati-ma si va stau la dispozitie. setari de facut la el sunt cu duiumul. L-am configurat pina si sa dea internet doar unei singure adrese mac: cea a laptop-ului.
 
As dori si eu o recomandare pentru un router as vrea sa aleg intre Trendnet TEW-633GR / TEW-639GR sau TEW-632BRP / TEW-652BRP.
Ma intereseaza viteza WAN to LAN sa fie suficienta pentru RDS Fiberlink2 viteza actuala si viitoare.
Voi lega 2 desktop-uri, un laptop 802.11g, un telefon mobil 802.11g cu WM 6.1,
Laptopul e folosit doar pentru navigare, pe desktop-uri ma intereseaza sa am banda maxima!
 
Ce router wireless sa cumpar pentru RDS

Am si eu o intrebare. Nu stiu daca are ce cauta pe aici, dar am vazut mai sus ca vorbiti de IPv6, routere, DHCP si PPPoE.

Am abonament RDS Fiberlink 1 (50Mbps). De ani buni stau cu un singur PC. Acum As vrea sa conectez la net si un laptop precum si un mobil cu Android.
Ce vreau sa stiu este "Ce router wireless sa cumpar" ca sa mearga cu modul de conectare oferit de RDS (adica DHCP cu conexiune PPPoE).
Nu ma pricep la retele de calculatoare si nu prea stiu sa evaluez routerele de pe piata si nici ce specificatii mi-ar fi neaaparat necesare pentru RDS.
Nu tin sa il cumpar pe cel mai scump, dar totusi doresc un router wireless care odata instalat sa nu trebuiasca sa ii dau restarturi sau sa ii fac reinstalari si upgraduri de soft.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si daca intrebarea isi are locul in alta parte, rog cu scuzele de rigoare un moderator sa mute postul in threadul corespunzator.
 
Pentru ce vrei tu cam orice router wireless e suficient. Ai nevoie de anumite performante pe partea wireless sau pe upload?
 
Parcă D-Link-uri din astea a montat RDS în stațiile de metrou, pe post de hotspot-uri wireless gratuite pentru clienții lor...
 
D-link-ul dat mai sus din ce am citit pe net are probleme atat cu viteza pe cablu cat si semnalul wireless, necesitand update de firmware si setari custom, cele default fiind prost configurate.

Cu alte cuvinte, vreau ceva performant, dar care sa fie si usor de instalat si configurat.

@AdrianB1 --> corect, trebuia sa mentionez si pentru ce am nevoie. Vreau in primul rand ca un PC sa stea conectat pe cablu 24/24 ore (cam 1000 torente insumand 2TB conectate si eventual si un host pentru o pagina personala de web). Asta e cel care sta din totdeauna asa.
In plus, vreau sa pun router-ul pentru a imi permite sa conectez din cand in cand un laptop (cu cablu si/sau wireless) fara sa deconectez hardughia de mai sus (si RDS sa nu sara in sus ca am 2 pc-uri). De pe laptop lucrez si ma joc, deci access internet si intranet la serverul firmei, email si WoW (no comment pls).
Si peste toate astea, vreau sa imi conectez wireless mobilul pentru a imi updata toate aplicatiile instalate, pentru ca se pare ca cei 1GB de date oferiti de vodafone pe luna nu imi sunt de ajuns (consum cam 3GB pe luna).

Gasesc ceva pentru nevoile mele? Sunt deschis si la sugestii privind alte variante daca credeti ca se potrivesc mai bine. Multumesc
 
Torentii ingenuncheaza orice home gateway router.
Iti recomand unul care sa suporte DD-WRT, gasesti lista aici.
Sau draciutele de la UBNT, cu toate ca sint in categoria semi-pro si nu sint prea ieftine.
 
Studiat chestia cu DD-WRT. Suna bine desi nu prea inteleg cu ce se mananca. De asemenea, vad ca trebuie sa pun firmware-ul lor (nu vroiam sa ma complic, dar pana la urma invat sa o fac si pe asta).
Ce mi-a sunat bine la ureche dintre cele compatibile cu DD-WRT sunt cele Cisco Linksys (bine si Asus suna bine la urechea mea de "newb", dar parca astia nu prea produc nimic si doar isi pun sigla pe produse OEM de la alte firme). M-am uitat si la cele de la Ubiquity, dar astea nu prea se gasesc in ofertele din magazine iar cele care se gasesc sunt doar modele speciale pentru "out-doors", pe cand Cisco gasesti cam toate modelele.

Acum, legat de model, din ce am mai citit cele fara Wireless-N sunt modele mai vechi, dar consacrate ca foarte bune pentru end-user, mai ales WRT54G/GL/GS, aceste modele fiind si baza pentru DD-WRT.
Din cele ce suporta DD-WRT si au si Wireless-N am gasit oferte de pret variate, dar fara sa pot face diferenta de specificatii.
Mai exact plaja de preturi incepe de la Cisco Linksys E1000 la 166 lei pana la Linksys WRT610N la 699 lei, intre aceste preturi gasindu-se cam toate modelele.
Din ce am mai citit pe net modelul Linksys WRT320N este destul de laudat, acesta gasindu-se la 411 lei.

Rezumand, pretul maxim care l-as aloca pentru acest pitic al meu de pe creier ar fi de 100 euro, deci WRT320N s-ar incadra, dar este ce am eu nevoie? Sau poate e chiar prea mult si pot sa imi fac treaba si cu modelele inferioare, respectiv: WRT120N, WRT160N, E1000, E1200 (toate pe la 150 -200 lei), E1500 (250 lei), E2000 (300 lei), E2500 (350 lei)? Ca sa nu mai zic ca sunt si modele laudate de la alte firme cum ar fi TP-link si Buffalo (plus Asus ca imi place mie cum suna :tongue:).

PS: Bine, cu update de firmware la DD-WRT, se pare ca si D-Link DIR-615 ar scapa de erori si de viteza injumatatita de transfer. Pe de alta parte toata lumea care se plange a intampinat probleme doar pe Win 7, deci poate doar driverii sunt cu bube. Nici nu stiu ce sa mai zic.
 
Acum, legat de model, din ce am mai citit cele fara Wireless-N sunt modele mai vechi, dar consacrate ca foarte bune pentru end-user, mai ales WRT54G/GL/GS, aceste modele fiind si baza pentru DD-WRT.
Nu, WRT54 sunt antice (peste 5 ani), nu de baza. Nu fac fata la viteze mari de upstream, altfel sunt decente ca routere G si o spun ca posesor de mai multe bucati - pentru laptop si telefon sunt arhisuficiente, pentru multi torenti nu.
 
Linksys E1200 am eu acum, și e doar ok-ish. Dacă ai nevoie de viteză pe wifi la mai mult de 15m sau prin pereți, nu e pentru tine. Acum vreo 2 luni am avut E1000, părea ceva mai bun la semnal dar avea o problemă serioasă, se bloca la transfer mai mare de date pe wifi. Am primit E1200 la garanție. WRT54GL era cam de 3 ori mai bun la semnal în aceleași condiții.
 
Eu am un Belkin N, F5D8235-4 v2000, cu switch gigabit. Din păcate, nu e compatibil cu DD-WRT, și trebuie să folosesc firmware-ul original. Din fericire, firmware-ul original e bunicel și-și face treaba. Cel mai important, nu am reușit să-l îngenunchez până acum cu trafic intens. Sunt două lucruri deranjante la el: 1) are niște LED-uri albastre ce te cam bagă-n boală noaptea, și 2) funcția de file sharing prin conectarea unui hard disc la portul USB este execrabil de lentă.
 
Nu toate routerele de la Cisco/Linksys pot rula dd-wrt. Atentie ... ca din pacate alea scumpe o fac.
WRT54 a fost celebru pentru ca era ieftin si putea rula dd-wrt, pina s-au prins Linksys si au scos mai multe revision, unele care nu suporta dd-wrt. De exemplu rev 7 nu suporta dd-wrt.
 
Ok, dupa mai multe documentari (superficiale ca unele specificatii imi sunt necunoscute) am facut o lista cu am gasit si disponibil prin magazine. Deci, ce sa aleg dintre urmatoarele:

Asus RT-N16 400 ron
Netgear N600 WNDR3700 460 ron
BELKIN N600 F7D4301nv 470 ron
……………………………….
Asus RT-N56U 600 ron
Linksys E4200 650 ron
Netgear N750 WNDR4000 700 ron
Belkin N750 DB 710 ron

???
 
Back
Top