Recomandare placa de sunet

sundar

Membru Senior
Salutare,

Vreau o placa de sunet noua si prin urmare va cer sfatul. Am o placa M-Audio Revolutions pe care o folosesc de vreo 7 ani (cred). Pe Win7 x64 volumul este mic, driverele de ... XP si calitatea sunetului destul de buna. Ma gindesc sa iau un Xonar D2 pe PCI. Ce parere aveti? Sint receptiv la orice fel de recomandari (inclusiv second hand-uri).

Am un Nad 325BEE si boxe Magnat Monitor 220.

Multumesc!
 
Ca alternativa, un DAC extern. Probabil Cosmin_C sa stie mai multe, eu m-am multumit cu un Fiio la vreo $80.


LE: se gaseste acum pe Amazon la $1,242 si mai au doar 3 bucati, comanda repede :biggrin: Daca nu mai prinzi iti vand eu unul la jumatate de pret - doar $621 :lol:
Fiio.PNG
 
Last edited:
Nu stiu mai nimic despre DAC -uri, dar daca spui ca merita atunci astept recomandari. Cum il conectezi la PC? Pe USB sau cum? Semnal audio digital mai vine prin iesirile digitale de la placile audio ... trebuie sa pastrez placa de sunet ca sa il pot folosi?
 
Se conecteaza prin USB, iese semnal analogic pe care il bagi in amplificator. In principiu e o placa de sunet externa, doar ca e stereo (fara 4 sau 6 canale ca cele interne) si de obicei pe USB exista driver universal pentru DAC-uri, nu ai probleme cu sistemele de operare care au sau nu driver specific pentru o anume placa.

Si de obicei au sunet de calitate mai buna.
 
Vad ca E10 are iesire coaxial? As prefera 2XRCA.
Bine-nteles ca in primul rind ma intereseaza calitatea sunetului fata de placa pe care o am acum.
 
Last edited:
Iesirea coaxiala este digitala, nu ai treaba cu aia; iesirea analogica stereo este un simplu jack, la fel ca la M-Audio, Xonar D2, etc. Fiio E10k as recomanda si eu. Deci un cablu USB vine din calculator in DAC, iar din DAC pleci cu un cablu jack-to-RCA pana la amplificator. Daca vrei ceva mai bun exista Audioquest Dragonfly 1.2 sau, daca tii neaparat la iesirile RCA, iFi Nano iDSD.
https://www.avstore.ro/amplificatoare-casti/fiio-e10k/
https://www.avstore.ro/dac-uri/audioquest-dragonfly-v-1-2/
https://www.avstore.ro/dac-uri/ifi-audio-nano-idsd/

Cu atatea DAC-uri externe bune aparute in ultimii ani, nu-mi mai vine sa recomand placi de sunet interne. Nu doar din cauza calitatii audio - Xonar D2 inca le face fata primelor 2 recomandari, dar nu si lui iFi - dar si din cauza flexibilitatii, fiind pe USB o sa-l poti pastra si pe urmatorul PC, se poate pune si la laptop, va merge si peste 10 ani cand slotul PCI (poate si PCI-E) va fi obsolete.
 
Last edited:
Sper ca fiio-e10 sa sune macar la fel de bine ca M-audio revolutions, dar cu volum mai mare. Presupun ca amindoi l-ati ascultat. Ati fost multumiti de calitatea sunetului? Eu am un sistem audio modest, asa ca nu e cazul sa ma arunc la cine stie ce ozeneuri. Vreau totusi o calitate decenta.
Daca spuneti ca ati fost multumiti de el plasez comanda chiar acum.

Imi trebuie drivere pt el?
 
Nu iti trebuie driver, e vazut ca USB Audio device, driver de la Microsoft inclus in Windows 7 si 8.x. Vad ca pretul a cam luat-o pe aratura, e aproape dublu decat am dat eu pe ultimul (am cumparat mai multe), dar vad ca magazinul de unde am cumparat nu le mai are pe stoc si nici nu mai aduce.
 
E clar ca daca nu v-ar fi placut cum suna nu il recomandati. Chiar acum voi face comanda.
Multumesc!
 
Fiio E10 nu-l recomand pentru boxe, suna bine pe casti si mediocru pe boxe. Fiio E10k este o revizie mai noua (de fapt e radical schimbat inauntru) si e foarte capabil si pe boxe, insa este ceva mai scump ca modelul anterior. Eu la E10k am dat link. Nici cursul leu-dolar, crescut in ultimul an, nu ajuta deloc la pretul final in RON. Si da, am ascultat DAC-urile despre care ziceam mai sus si mi se pare bune pentru un sistem entry-level ca cel descris in primul post. :wink:
 
Da, l-am comandat pe cel din link-ul pus de tine. Nu am stiut ca este o editie noua a unui produs mai vechi.
Dupa ce il ascult voi posta concluziile.
 
A venit DAC-ul. Sunetul este excelent. Foarte detaliat si cald. Orchestra de coarde se aude incredibil ... Asta pe boxe! Pe casti, (Sennheiser, model ...) sunetul este paralizant. Foarte precis, parca te impunge ... N-am cuvinte. Din pacate pt mine l-am dus la prietena mea (posesoarea castilor) si a ramas al ei. Se aude atit de bine pe casti incit nu am putut sa nu i-l fac cadou. Asta e.
Prin urmare ori mai cumpar unul ori iau un Dragonfly
Am citi niste review-uri la acesta si este superlaudat. Ce ziceti?
 
E greu de spus, nu le-am comparat direct. In ciuda diferentei de pret, unii spun ca suna mai bine Fiio, altii ca Dragonfly 1.2 are ceva in plus. As indrazni sa cred ca Dragonfly e un DAC ceva mai bun in timp ce Fiio este un amplificator de casti ceva mai bun. Vezi ca si aici e cu revizie, 1.2 se numeste in acest caz si are distorsiunile scazute de ~10 ori si cam 10 db mai bine la SNR, deci o imbunatatire semnificativa fata de Dragonfly-ul original. Ma rog, cand il iei nou nu-i problema ca ala vechi nu se mai fabrica de ceva timp, insa au patit unii sa-si ia mai ieftin SH si bineinteles ca era varianta originala.

Eu as juca la sigur ca sa zic asa, adica as lua ce stiu deja cum suna. :smile:
 
Last edited:
Voi proceda asa: voi comanda dragonfly si daca nu ma va convinge il voi trimite inapoi si voi lua Fiio. Voi face retururile pe cheltuiala mea (50 de lei este o suma nesemnificativa) astfel incit sa nu creada cei de la magazin ca abuzez de ei.
Multumesc pentru sfat!
 
Azi vine DAC-ul. Pina cind ajunge vreau o parere, dar nu mai spuneti la nimeni ca am adus vorba despre asta. Credeti ca boxele astea se vor auzi mult mai bine decit magnaturile pe care le am pe NAD-ul din dotare. Am asa un fix cu Dynaudio. Am citit si review-ul de pe What Hi-FI si ma bate gindul sa mi le iau. Credteti ca NAD-ul le poate duce in asa fel incit sa le puna in valoare?

Ar mai fi si astea:

https://www.avstore.ro/boxe/dynaudio-dm-2-7/

https://www.avstore.ro/boxe/dynaudio-dm-2-6/

Vad ca cineva le lauda pe ultimele ca suna excelent pe NAD.

A venit DAC-ul de la Audioquest. S-a instalat in 5 secunde. Sunetul este absolut impresionant. Basul este mult mai adinc si mai puternic decit pe placa de la M-audio. In ce priveste mediile, abia acum imi dau seama ce slabe erau pe placa mentionata. Boxele mele redau acum niste medii excelente. Fata de Fiio pot spune ca diferenta este in special la bas, unde dragonfly este net superior. In rest nu vad diferente (tineti cont de faptul ca nu am ascultat decit foarte putin). Multumesc mult pentru recomandare! A meritat sa il cumpar!
 
Last edited:
Ai ascultat vreodata Dynaudio? Pentru ca au un sunet mai dark, mai inchis, cu inaltele destul de retrase; nu-s pe gustul tuturor, iar cu NAD vor suna si mai inchis. Deja in zona aia de bani boxele se aleg dupa ce vrei de la sunet, sau mai exact ce tip de sunet vrei. Niste boxe cu sunet mai echilibrat mi s-au parut Dali, in timp ce Monitor Audio vine cu un sunet mai deschis, mai bright. Mai sunt si alte branduri, evident, eu ti-as recomanda Elac (brandul meu de suflet) dar cea mai ieftina boxa cu tweeter JET (care face intradevar diferenta, ca sa zic asa) costa pe la 700 euro pret de lista...
http://www.audiostereo.ro/as_price_list_elac.html

Ma bucur ca-ti place DAC-ul de la Audioquest. Ce-ti pot spune sigur e ca-l poti pastra inclusiv cand restul sistemului va ajunge la 2-3 mii de euro. :smile:
 
Nu am ascultat niciodata dynaudio, dar am auzit si citit foarte multe pareri, multe superlative. Nu imi place sunetul inchis, ci deschis. In primul rind doresc boxe pe care sa se auda bine muzica de orga, clavecinul si orchestra de coarde. As face un upgrade doar cu conditia sa existe o imbunatatire semnificativa a sunetului fata de Magnaturile 220 pe care le am acum. Probabil ca asta este foarte usor de obtinut, avind in vedere ca aceste boxe sint entry level. De asemenea, sint constient de faptul ca este foarte importanta potivirea boxelor cu amplificatorul. Sincer, nu vreau sa merg la auditii prin Bucuresti. Nu sint lenes, dar cred ca ma pot baza pe sfaturile tale. Tu ai ascultat multe combinatii boxe-amplificatoare si imi poti da sfaturi bune. Sigur ca nu poti garanta 100%, dar asta nu e o problema pt mine. Bugetul este de 700-800 de euro. Sigur ca vreu sa cheltuiesc cit mai putin. Camera mea are 14mp si nu am loc de modificari. Prin urmare, as dori niste boxe dinamice, cu sunet deschis, detaliat care sa se potriveasca bine cu NAD-ul meu si pe care sa se auda bine genul de muzica amintit mai sus (si care sa se auda mai bine decit ce am acum).

Le multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta in alegerea boxelor.
 
sundar, +1 pentru Elac, luat tot la recomandarea lui Cosmin (de fapt cam tot sistemul audio e la recomandarea lui :tongue:). Eu n-am cu tweeter Jet, am un model mai vechi cu bass reflex down-firing, luate la lichidare de stoc la scoaterea din productie, si nu le-as da pe niciun alt model din zona asta de pret... Am folosit impreuna cu NAD si suna foarte bine combinatia, as zice ca poti vorbi la AudioStereo sa iti programezi o auditie, eventual ia amplificatorul tau cu tine, vorbesti inainte sa stii ce modele poti asculta si pleci acasa fericit. :smile:
 
Back
Top