Recomandare electrician București

Eh ... muncitorii nu prea corespund descrierii tale.
Sunt putini care stiu sa lucreze cu un plan in mana. Daramite ce vrei tu.
 
Cât de mare e siguranța fuzibilă generală (tip patron) pentru un apartament (cea din amonte de contorul electric)? Generala din tablou este o diferențială de 25A, cu siguranțe automate de 16A pentru circuitele de prize și 10A pentru iluminat. Teoria zice că pentru a discrimina în ordine corectă, fuzibila din amonte trebuie să suporte un curent de 1.6 ori mai mare, adică 25A*1.6=40A.

Din auzite, parcă siguranța generală e de 32A, din cauza asta întreb. Siguranța instalată momentan e improvizată, 3 lițe care s-au ars în seara asta. Am reparat-o românește, punând 4. :biggrin: Scrisul de pe soclul ceramic nu mai e lizibl și e prea devreme ca să mă apuc să scot siguranțele vecinilor să văd ce scrie pe alea lor.
 
La bloc aveam de 30A, dar blocul e din '73-'74 si pe vremea aia consumul uzual era mic. De atunci cred ca s-au schimbat standardele de vreo 2 ori, habar nu am care e cel de ieri, ca ala de azi inca nu e publicat.
 
Nu țin musai să respect standardele, mă gândesc doar să nu bușesc ceva mai spre transformator.
 
Nu imi imaginez cum ai putea sa faci asa ceva chiar si cu siguranta de 40A, dar cine stie cine are un raspuns mai bun :smile:

In cazul cel rau si nu imposibil, poti sa topesti firul pe care e siguranta daca o fi vreo tampenie din aia pe aluminiu subdimensionata sau indoita si oxidata. Dar asta daca generezi si tu un consum pe masura in apartament.
 
La mine au venit doi domni de la Enel ca să refacă legătura dintre contor și tabloul de siguranțe - erau două fire de aluminiu vai de mama lor, și nefixate bine în șuruburile contorului, au căzut pur și simplu când m-am atins de ele. Mare noroc că n-a luat foc nimic. Eh, și nenii ăștia mi-au schimbat și patronul la siguranța din tabloul de pe scară cu una de vreo 30A, plus un patron de rezervă. La 3 camere cu o mașină de spălat clasa A și un aer condiționat clasa B e mai mult decât suficient.

PS: ca exemplu, toate becurile din casă au o putere totală sub 200W (economizoare, LED, spoturi), adică sub 1 amper. Și-s împărțite în 2 circuite, fiecare cu câte o siguranță de 10A fiindcă n-am găsit de 6A sau de 4A de-aia de care am vrut. La fel și prizele sunt prin siguranțe supradimensionate față de cât aș putea consuma și cât aș îndrăzni de fapt să consum prin firele astea de aluminiu îngropate în tencuială. Ideea era că siguranțele nu sunt printre cele mai fiabile, se încălzesc și sar fără motiv, și atunci o siguranță de 16A o să-mi dea bătăi de cap mai puține decât una de 6A, însă având un prag rezonabil de declanșare în caz de scurtcircuit. Oricum, nu mi-e atât frică de scurtcircuite (consum exagerat și risc de incendiu) cât de electrocutare (chiar și curenți mici), iar pentru aia am pus o siguranță generală cu diferențial.
 
Last edited:
Normativul actual spune ca puterea maxima la consumator casnic monofazat este aproximativ 7kW, rezulta siguranta de maxim 32A.
Dar la blocuri este cate un apartament pe faza, si fazele astea merg de sus pana jos pe coloana. De unde rezulta ca daca ceilalti nu folosesc constant puterea maxima admisa (si sigur nu o fac) tu poti sa mergi la mai mult de 32A fara probleme.



puterfixer incalzirea sigurantelor de obicei se intampla din cauza contactelor imperfecte.
Ai grija ca la imbinarea cupru-aluminiu apare oxid din cauza reactiei chimice intre metale, nu se face direct legatura intre cele doua metale.
 
Eu am de 40A. Pusa la solicitarea mea deoarece pila la ENEL si mai sudez cateodata in balcon. Oricum tot ce e inainte de contor e treaba ENEL. Suna cu incredere, reclama ca ti s-a arsa siguranta generala si ca esti pe intuneric. Treaba lor cu ce o schimba.
 
40A să fie. Nu îmi bat capul cu reclamații pentru 3 lei. Și dacă pun siguranță de 32A care să sară înaintea diferențialei de 25A, tot nu rezolv nimic.

Panoul cu siguranțe generale în sarcina cui este? La mine pe scară în loc de ușă e o bucată de placaj și mi-ar conveni să fie schimbată.
 
Teoretic cheia e la Enel. Asta deoarece de acolo se face debransarea rau-platnicilor si oricum tot ce e inainte de contor le apartine.
 
Cât de mare e siguranța fuzibilă generală (tip patron) pentru un apartament (cea din amonte de contorul electric)? Generala din tablou este o diferențială de 25A, cu siguranțe automate de 16A pentru circuitele de prize și 10A pentru iluminat. Teoria zice că pentru a discrimina în ordine corectă, fuzibila din amonte trebuie să suporte un curent de 1.6 ori mai mare, adică 25A*1.6=40A.

Din auzite, parcă siguranța generală e de 32A, din cauza asta întreb. Siguranța instalată momentan e improvizată, 3 lițe care s-au ars în seara asta. Am reparat-o românește, punând 4. :biggrin: Scrisul de pe soclul ceramic nu mai e lizibl și e prea devreme ca să mă apuc să scot siguranțele vecinilor să văd ce scrie pe alea lor.
i7 din 2011 said:
4.3.7. Selectivitatea protectiei
4.3.7.1 În cazurile în care mai multe dispozitive de protectie se inseriaza într-o distributie, caracteristicile lor se aleg astfel încât sa fie asigurata selectivitatea protectiei. În cazul unei avarii trebuie sa functioneze protectia cea mai apropiata de aceasta, izolând doar portiunea respectiva, fara a scoate din functiune întreaga instalatie (de ex. între curentii nominali ale fuzibilelor a doua sigurante consecutive, diferenta sa fie de cel putin doua trepte).

Trepte: 2 - 4 - 6 - 10 -16 - 20 - 25 - 32 - 40 amperi. Cred ca mai sus nu ai nevoie.
 
Back
Top