Recomandare boxe

Da, chiar ma gandeam sa pun o pereche pe radioul Gloria din bucatarie, sa sune mai audiofil stirile de pe AM. :biggrin:
 
Ah, asta e topicul cu mustaciosi. :smile:

Am si eu o întrebare, cer un sfat de la priceputi : am un pack 5.0 Jamo (s606) si caut de zor un sub. Totul ar fi misto daca nu eram n00b în domeniu. Criteriile :
- buget maxim 300 euro (altfel m-as regasi în situatia de a da mai multi bani pe sub decât pe packul 5.0 :biggrin:)
- sa coboare la 20 Hz, altfel nu discut. Vreau Başi, nu zgomot de sapuniera care se loveste de marginea cazii de baie !! Am aflat ca îsi mai baga coada si distorsiunea, se subîntelege ca o doresc cât mai mica.
- puterea nu trebuie sa fie mare, sala HC are 15 m², nu as vrea sa dau bani ca si cum ar trebui sa sonorizez 40 m²
- sa fie situabil lânga perete (drept în faţă, median, pe gresie, sub boxa centrala si tembelizor) - aici nu ma pricep deloc daca e mai bine cu boxa orizontala sau verticala - dar de-aia postez aici, ca sa aflu.
- totusi, în încaperea asta mica, vreau sa extirpe plamânii, sa zanganeasca canapeaua de lemn, sa distruga parazitii pe o raza de 100 de metri.
- utilizare 90% HC, 10% Hi-Fi

Ampliful e un Yamaha 461.

Un candidat ar fi Yamaha SW-515, dar nu stiu ce efect are situat la perete.
 
Subwoofere care sa coboare real la 20hz mai greu, mai ales in banii aia. Uite aici cate ceva, calitatea e direct proportionala cu pretul in cazul asta...

P.S. Intr-o camera mica nu o sa auzi sub 50hz oricum, e impotriva legilor fizicii. :tongue:
 
:OT:
Oare cat de departe poate merge audiofilia? Daca se va inventa o proteza mai performanta ca urechea o veti cumpara si "instala"? :kul:
 
Pai nu de la 16-20 Hz începe urechea umana sa priceapa ?

Si oricum, în zona asta mai conteaza si vibratiile. Sau tu preferi ca ciocnirea Titanicului sa sune a sticla de bere scapata pe jos ? :biggrin:
 
Bun, atunci s-o luam altfel
- la banii astia, ce sub ofera cea mai joasa si mai nedistorsionata frecventa reala ?
- pentru suburi puse la perete, sunt recomandate mai degraba cele cu difuzor vertical, sau nu conteaza ?
 
Am explodat bugetul (aproape 500e), scriu asta pe furis, ca daca afla WAF ramâne comunitatea fara un membru marcant.
 
Misto, sa-l stapanesti sanatos.

PS: Daca vrei sa amplifici efectul sub-ului, pune-l inghesuit intr-un colt al camerei. Sa vezi cum iti tremura podeaua sub picioare.
 
Felicitari pentru achizitie, iti doresc sa-ti bubuie sanatos. Ce s-a intamplat cu Logitech-ul ala elegant, cu sateliti formati din doua tweetere ? :biggrin:
 
Damn, ce memorie de elefant dopat ! :eek: Ansamblul ala Altec Lansig 5100 (nu Logitech) e si acum functional pe desktop PC.
 
Back
Top