Recomandare boxe

Mai bine inlocuieste tu condensatorii din boxe si isi revin.

Mai bine inlocuieste condensatorii si isi revin.
Daca nu ma inseala memoria, parca modelul laudat de Microlab nu se mai fabrica.
 
Varz (a.k.a. L) le lauda pe un alt forum, nu stiu daca-i valabil doar pentru anumite modele.
 
Problema este ca nu prea sunt pe stoc. Am cochetat si eu cu ideea Edifier ceva timp in urma, insa erau absolut inexistente!
 
Eu am luat chestiile astea pentru lappie, sunt mititele și foarte ok la sunet cu un Creative Soundblaster X-Fi Notebook. Logic nu se aud ca Solo 6, dar sunt decente și oricum mult mai ok ca alea din poză :biggrin: Nu știu dacă se găsesc și prin .ro pe undeva.
 
In caz ca mai intereseaza pe cineva, am vazut azi pe stoc cateva modele Edifier si Microlab la pcgaraje.
 
A revenit in stoc mult laudatul Microlab 820

Da, costa 180 lei acum, desi au fost candva si la 100, dar nu stiu de vreo alta varianta mai buna in maxim 200 lei. Oricum exista si M800 la vreo 140 pe stoc.
 
M-ar interesa o boxa de centru pentru sistemul din sufragerie; asta pentru ca la filmele 5.1 vocea e pozitionata mai bine si e mai clar, ma uit la filme in engleza fara subtitrare si cu volumul redus (noaptea) si vreau sa completez sistemul audio.

Avand deja Elac pe post de front si negasing Elac pentru centru (pentru ca am uitat ca un bou sa il iau cand am luat boxele, eram la limita cu banii si am zis ca iau si centrul in 2-3 luni, iar cand aveam banii nu mai era in lista nici un centru), ce as putea imperechea? Mai am si restrictie de culoare, trebuie sa se asorteze cu celelalte boxe: piano black.
 
Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi la cel care vinde Elacii. Habar n-am cum sta treaba la sistemele multicanal, daca ai reglaje independente in amplif pentru fiecare canal. Sau stii macar modelul de center cu care se pupau boxele tale?
 
Am ceva reglaje per canal, un soi de THX wizard care foloseste un microfon venit la pachet (sa il caut, ca nu stiu ce am facut cu el) ca sa regleze singur volumul si poate si altceva (habar nu am) pe fiecare canal in parte.

Stiu si modelul de center care se pupa, erau vreo 2-3 modele din care unul era si pe stoc, dar eram eu bou si uituc. Sau invers, nu mai tin minte.
 
Ocazie, piano black. :nuts: Chiar nu stiu cum s-a nimerit! :smile: Ultima data baietii erau in zona Academia Militara - spre Eroilor. Cosmin_C ar trebui sa stie mai bine. Cred ca se mai poate lucra la TVA daca insisti putin... :biggrin:

LE: e posibil insa sa nu-ti mai placa Elacii dupa aia (pentru ca ribbon tweeter si closed-box design).
 
Last edited:
Centru Monitor Audio pe set de boxe Elac? Poate daca vrei o senzatie constanta de voma. :smile: Tonalitatea este FOARTE diferita chiar si la nivel de voce, cred ca s-ar potrivi ca nuca in perete. Macar boxa centru si fronturile ar trebui sa fie acelasi brand, aceeasi serie, cele de pe spate si subwooferul pot fi si alt brand fara probleme majore, as zice.
 
Ce am inteles eu din enuntul problemei:

- ca nu se mai poate achizitiona un center Elac (cu atat mai mult din aceeasi serie);
- ca "ma uit la filme in engleza fara subtitrare si cu volumul redus (noaptea)"
- ca singura restrictie ar fi culoarea (piano black).
- se subintelege ca oricum muzica se asculta 2.0, poate 2.1.

Nu stiu daca cei de la RA sunt la fel de flexibili ca inainte (cand puteai testa sculele la tine acasa).

In rest nu am ascultat nici Elacii lui Adrian (nici macar nu stiu ce model sunt) si nici vreo boxa din seria MA gold. Deci...
 
Nu pricep cum nu se poate achizitiona un centru Elac; acum cateva saptamani cand am vorbit ultima oara cu tipul de la audiostereo acesta inca aducea Elac iar seria 240 nu era iesita din productie.
 
JET nu este ribbon; am acasa un link cu un articol in care se explica diferentele de constructie dintre cele doua, sunt destul de mari iar rezultatul final chiar difera, chiar daca in poze seamana binisor. In primul rand JET are dispersie foarte buna, in timp ce ribbon-ul e foarte directional. Eu am ascultat mai multe boxe cu ribbon si suna diferit de JET, majoritatea mai prost dupa urechile mele - ribbonul de pe DALI il trec chiar la dezamagiri.

Insa nu cred ca asta ar fi principala problema, ci redarea mediilor.
 
Daca nu ai difuzoare de medii identice in L/R si center ma indoiesc ca mediile vor fi redate corect, indiferent de producator. Posibil ca Elac sa foloseasca aceleasi medii peste tot.

Intr-adevar, ribboanele clasice masoara rau. Jet nu stiu sa fi masurat cineva pana acum. Scoatem unu' dintr-o boxa sa vedem cum sta treaba? :biggrin:

LE: Vezi de ex. AICI cum un banal dome Vifa D26NC55 ($29) spulbera ribboane de 100+$.
 
Last edited:
Nu stiu daca are sens sa vorbesc la audiostereo sa imi aduca un centru la comanda, s-ar putea ca pretul sa ma faca sa ma razgandesc instantaneu. La vremea cand vorbisem cu el nu mai stiu ce model avea pe-acolo, dar era aproape convenabil ca pret si apoi a disparut complet din lista, drept pentru care am crezut ca nu mai are asa ceva.

O sa incerc sa ii dau un telefon lui Eugen sa vad ce zice. Chiar gasisem biletelul cu oferta facuta (acum vreo 3 ani, parca), asta mi-a adus aminte de centrul ala pe care il tot aman si uit de el.
 
Back
Top