RDS Cablelink

Originally posted by jarod
La mijlocul lui decembrie, situaţia, la mine, ar fi cam aşa: ziua (mai exact după-masa, dimineaţa nu ştiu cum e că dorm :smile: ) până în ora 18 merge undeva în jur de 20 kB/s. După 18:00 (aproape la minut :smile: ) merge 40-50-60 KB/s. Seara (nu ştiu exact după ce oră) ajunge (şi se menţine, am luat de pe roedu Iaşi) la 110 KB/s.
La mijlocul lui martie, toată ziua merge în jur de 20 KB/s. Spre seară se mişcă până-n maxim 32. De-abia noaptea (după 1) ajunge să meargă peste 100.

De ce-mi era frică n-am scăpat. Cam aşa a fost şi anul trecut. De prin decembrie până prin ianuarie a mers bine de tot (probabil cadou de sărbători). Un progres există totuşi. Anul ăsta, de sărbători, telefonia chiar n-a picat. Anul trecut, mai mult n-a mers decât a mers.
 
Originally posted by Marius '95
Sa inteleg ca QOS Packet Scheduler din XP nu prea fuctioneaza?
Ba probabil merge, oricum, câţi au net la viteza maximă a interfeţei de reţea.
 
"Latime de banda in cartierul tau"... meseriasii de la marketing in pana de inspiratie. Urmatoarea oferta va avea probabil si "latime de banda pe magistrala sistemului tau" sau ceva la fel de util.
 
Mda, e de inteles, au vazut si ei ca am facut contract cu ei, au zis ca trebuie sa-mi asigure o latime de banda decenta :rolleyes:
 
Nu ştiu de ce am impresia că treaba aia va fi valabilă (dacă va fi valabilă) doar pentru cei care-s pe FTTB...
 
Am si eu o intrebare legat de RDSlive. De ce trebuie sa fie computerul legat direct la modem, ca sa poti receptiona ceva?

Indicatii suplimentare

" 1. Inaintea calculatorului folosit pentru vizualizare nu trebuie sa fie nici un router/access point, etc.

2. Calculatorul folosit pentru vizualizare trebuie sa fie conectat direct la modem (in cazul conexiunii CableLink) sau la internet (in cazul conexiunii FiberLink)."
 
Pentru că, cel mai probabil, se foloseşte multicasting pentru transmisie. Ori multicasting nu prea merge cu NAT (sau nu mi-a ieşit mie).
 
Mie până la ora asta nu mi-a mers de nici o culoare. Nici direct din browser, nici din VLC, nici din mplayer, nici din WMP, nici din nimic. Dacă aţi avut vreunul curiozitatea să urmăriţi transmisia şi mers, semnalizaţi.

Later edit (din păcate prea târziu): Era de la firewall-u meu. Am uitat să-l dezactivez, aşa că am ratat-o pe Shakira. :lamer: :bash:
 
Last edited:
Mi-a fost montat de curind "internet cu viteza luminii", mai jos aveti citeva teste:
Download (extern)
:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 302 Kbps about 0.3 Mbps (tested with 1013 kB)
Download Speed is:: 37 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2006/06/24 - 3:00am
Bottom Line:: 5X faster than 56K 1MB Download in 27.68 sec
Tested from a 1013 kB file and took 27.53 seconds to complete
Download Diagnosis:: Awesome! 20% + : 70.62 % faster than the average for host (0.232)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-T13YPWMJ8
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4 [!]

Upload
:::.. Upload Stats ..:::
Upload Connection is:: 489 Kbps about 0.49 Mbps (tested with 1496 kB)
Upload Speed is:: 60 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 1)
Test Time:: 2006/06/24 - 1:05am
Bottom Line:: 9X faster than 56K 1MB Upload in 17.07 sec
Tested from a 1496 kB file and took 25.06368 seconds to complete
Upload Diagnosis:: Awesome! 20% + : 370.19 % faster than the average for host (0.232)
U-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-YVWKRDC20
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4 [!]

Ping
Ping statistic for www.xf.ro
Minimum=2 ms Maximum=6ms Lost=0
Ping statistic for www.yahoo.com
Minimum=117 ms Maximum=213 ms Lost=0

Downloadul "metropolitan" ajunge la un maxim de 450kB/s dar trebuie sa-ti gasesti "prietenii din cartierul tau".
Exista ca si pina acum o limitare pe paliere orare, dupa ora 18 "teava" e ceva mai larga iar downloadul pe extern ajunge uneori si la 64 kB/s.
In concluzie schimbari sunt doar pe metropolitan mai ales cu "prietenii din cartierul tau" si la telefon care se aude ceva mai bine, nu stai 5 min sa-ti vina tonul.
P.S. Am abonamentul de 9 dolari si locuiesc in apropiere de malurile inspumate ale Dimbovitei.
 
E aceeasi Marie cu alta palarie, e ontopic. :smile:

Dar daca "viteza luminii" ajunge vreodata in halul asta va fi vai de noi (si de prietenii imaginari din cartier). :biggrin:
 
Originally posted by maxu
Incerci o deturnare a threadului in RDS Fiberlink >:smile: ?

Nu neaparat, am vrut doar sa arat ce v-asteapta.:biggrin:
Oferta cu "viteza luminii" contine si 30 min. gratuite pentru retelele mobile de telefonie. Cele 30 min. sunt valabile doar pentru noii abonati, cei vechi ramin cu "oferta" trecuta. Asa le trebuie daca continua sa cotizeze luna de luna la RCS&RDS!
 
Back
Top