Pur şi simplu... Google

Noul feature al Gmail - Gmail Labs.
http://gmailblog.blogspot.com/2008/06/introducing-gmail-labs.html
(cititi aici despre feature-uri)

Vedeti si pagina asta pentru detalii:
http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=29418

Cititi un review al feature-ului nou aici:
http://blogoscoped.com/archive/2008-06-06-n28.html

Pe scurt, sunt facilitati noi ale Gmail care mie unuia mi se par de importanta comparabila cu cresterea spatiului de stocare de la 1 la 2 GB, apoi de la 2 GB la aproape 7 GB astazi. Shocking! :biggrin:
 
Il folosesc chiar acum. Se simte ca e inca necopt dar imi place. Cum zice si Pache, e light, se misca destul de repede, si arata binisor. :smile: Promitator...
 
Nu-mi place ca nu stie extensii. Pur si simplu m-am ingrozit in 5 minute de browsing.

War, cum nu stie Java? La mine e OK, mi-a supt tot din Firefox. :biggrin:
Cel putin aici gingania aia danseaza in voia cea buna.
 
Am nişte aplicaţii complexe care folosesc Java şi Jinitiator şi pur şi simplu nu le deschide. Nu face nimic. Stă. Dau click pe links şi stă.
Siebel... mă aşteptam să nu-l deschidă, ăla e cu ActiveX forms and objects şi alte bălării.
 
1. Popup-ul cum că nu găseşte plugins e ţeapă. Mie nu îmi apare.
2. Aplicaţiile pe care le folosesc nu suportă Java 1.6 :goofy:. Am Java 1.5, dar Chrome nu îl "vede".
 
Tot U10 am si io, oricum l-am dezinstalat intre timp si la chestionarul de dupa le-am spus ca No Adblock + NoScript = No Google Chrome. :biggrin:
Apoi nu mi-au mai placut 2 chestii:
- am ramas cu un exe care se lanseaza la boot, Googleupdate.exe sau asa ceva
- o chestie din EULA:
11.1 Dvs. vă păstraţi drepturile de autor şi orice alte drepturi pe care le deţineţi deja asupra Conţinutului pe care îl trimiteţi, postaţi sau expuneţi în cadrul sau prin intermediul Serviciilor. Prin trimiterea, postarea sau expunerea unui conţinut, dvs. acordaţi Google o licenţă perpetuă, irevocabilă, universală, fără redevenţă şi neexclusivă de a reproduce, de a adapta, de a modifica, de a translata, de a publica, de a transmite public, de a dezvălui public, şi de a distribui orice Conţinut pe care îl transmiteţi, postaţi sau expuneţi în cadrul sau prin intermediul Serviciilor. Această licenţă are singurul scop de a permite Google să expună, să distribuie şi să promoveze Serviciile şi poate fi revocată pentru anumite Servicii, conform prevederilor din Termenii Suplimentari ai Serviciilor respective.

Din cite am inteles de la PigBrother
Apropo, motorul HTML este Webcore, nu Gecko, cum se asteptau unii. Adica rabdare si tutun pana vom vedea extensii pentru asa ceva.
asa ca din partea mea are un Ignore complet pina cind voi putea bloca reclame cu el. Adica never. :smile:
 
Eu n-am nicio treaba cu ce ati reclamat voi. Doar ca orice film de pe youtube e afisa asa cum se vede in primul attachment iar bug-uri de afisare sau mancat procesoare zdravene la micul dejun am vazut multe.
 

Attachments

  • youtube.PNG
    youtube.PNG
    6.7 KB · Views: 28
  • browser.PNG
    browser.PNG
    11.6 KB · Views: 27
Back
Top