Pur şi simplu... Google

Eu am rămas la „wtf” când zicea că aplicația pentru SMS poate să dispară, fiind înlocuită de vreo viitoare formă a G+ Circles crap.
 
Actiunile G au depasit valoarea de 1000$/bucata.
Au reusit sa creeze o baza mare de utilizatori si, pana acum, nu au valorificat-o cum trebuie. Spre deosebire de Apple care a luat banii din terminale si aplicatii, Google incearca sa ii scoata din trafic - nici cu Motorola, nici cu Android nu au avut rezultate financiare prea bune, pana acum.
 
Google e în aceeași piață cu Facebook, ca data company, nu cu Apple, care vinde gadgets. Android e o metodă de a se asigura că vin datele chiar dacă se ceartă cu alții, nu e centru de profit. Dacă nu scoteau Android ar fi rămas cu buza umflată când Apple și-a făcut propriul serviciu geografic, de exemplu.

Din păcate în ultimul timp au devenit disperați. G+ e cred cea mai murdar promovată rețea de socializare. Din ce în ce mai greu reușesc să scap de "upgrade", "profită de nu-știu-ce" pe la logins, sau "unește-ți conturile" în youtube sau "vrem și numărul de telefon, o să te ajute", sau picasa cu face recognition enabled by default, de am ajuns să țin pozele personale în VM fără acces la net, pentru că, din păcate, n-am găsit alternativă la Picasa, ca metodă integrată de vizualizare/alegere/publicare foto.

Între timp, gmail a devenit de neutilizat, urmărirea unui e-mail thread între 4 persoane cu câte un fwd din când în când e aproape imposibilă, interfața nu te mai ajută deloc să înțelegi ce e-mail citești (e cel de acum 3 zile sau e textul RE: din e-mail-ul de azi) sau unde sunt atașamentele de la al treilea e-mail (e un icon de atașament, te duci pe el și apare degetul de navigare, apeși, îți ascunde e-mail-ul curent, țeapă, era doar o imagine în titlul e-mail-ului), sau pe ce trebuie să apeși ca să adaugi un CC. Acum câteva zile aveam un lanț de vreo 7-8 e-mail-uri, am scris un răspuns, după care am dat save în drafts. Mă duc în drafts, 1 entry acolo, dau click pe el, mă duce la lanțul de e-mails, fără să focuseze sau să indice că draft-ul meu mai e acolo. După câteva minute am găsit și draft-ul meu, apărea exact ca textul celorlalte e-mail-uri, undeva pe la mijlocul paginii, printre celelalte e-mail-uri. Doar dacă dai click pe text îți apare căsuța de editare.

E momentul să-mi instalez un client de webmail mai bun pe domeniul propriu. Până acum forwardam de pe domeniul meu pe gmail, pentru că era ușor de accesat, dar de-acum o să fac invers, că nu mai e.
 
Daca ar fi sa fac o predictie, tot mai multi se vor orienta catre solutii personale, gata cu serviciile 'gratuite'. Mie mi s-a cam luat de Google de cand au renuntat la Reader.
 
Daca ar fi sa fac o predictie, tot mai multi se vor orienta catre solutii personale, gata cu serviciile 'gratuite'.

Nu cred. Probabil doar 0.01% din utilizatorii de servicii "gratuite" ar fi in stare puna in functiune/exploateze o solutie personala.

Ai avea 3 posibilitati: server in debara cu abonamant de internet business + factura de energie electrica, server cumparat si dat in custodie unui datacenter sau un VM/VPS inchiriat pe undeva.
 
Daca ar fi sa fac o predictie, tot mai multi se vor orienta catre solutii personale, gata cu serviciile 'gratuite'. Mie mi s-a cam luat de Google de cand au renuntat la Reader.

Feedly este ok ca înlocuitor :smile:

Sunt curios cum e cu e-mailul ăla între ț persoane, dacă gmail organizează după ora la care a fost trimis sau ceva de genul, normal că ce ai trimis tu apare în mijlocul grămezii ordonate :smile: Nu prea pricep ce relație este între cele patru persoane, există probabil alte soluții mai bune de comunicare decât e-mail gen reply to all, că acolo oricum iese haos.

Pentru uz "normal", GMail mi se pare foarte ok. Eu oricum nu folosesc clientul de webmail, ci Outlook direct și acolo nu am avut niciodată probleme, chiar și cu mailuri kilometrice cu jde quotes.

Serios, cine își face server în debara pentru uz privat când cu 10-20$ pe lună închiriezi zeci/sute de GB cu un VM dedicat într-un datacenter? :smile:
 
Clientul nativ sau web de Gmail sux sub orice intruchipare. Nu doar ca e cel mai putin compatibil cu HTML-ul, mai rau ca Outlook (bite that :tongue:), dar organizarea e varza.

In proiectul curent am mailuri care circula in nucleul de baza (4 oameni), echipa de proiect (vreo 8-9, in functie de subiect si faza de proiect) si alti inca vreo 10-15 stakeholders. E nevoie de mail pentru ca se trimit prototipuri, link-uri catre sesiuni cu utilizatorii inregistrate video, liste de feedback sau propuneri, fisiere atasate si alte chestii pe care nu le tii minte ca sa le discuti pe telefon. Cand Gmail grupeaza discutiile e cam greu sa mai intelegi ce a fost acolo, in schimb in Outlook sau clientul de email din Android (Samsung) e totul in regula. Imagineaza-ti ca trimiti un prototip, primesti vreo 3-4 raspunsuri cu propuneri de modificari si le deschizi in Gmail si nu prea stii cine a trimis ce, ca totul e in lista de atasamente de la sfarsit si nu prea le vine oamenilor ideea sa isi puna numele ca nume al fisierului cu prototipul, ca in Outlook nu e nevoie de asa ceva.

Si iPhone/iPad-ul grupeaza mailurile, dar o face ca si Outlook - le grupeaza doar dupa subiect si nu comaseaza continutul. Asta e de bine. In ultima vreme folosesc iPad-ul ca si client de backup de email pentru ca e permanent online versus computere care mai sunt oprite, intr-un film (si nu aud notificarile) sau intr-un joc (si nu schimb taskul ca sa citesc mailul). Asta inseamna ca mi se pare suficient de bun pentru a-l folosi, in schimb mailurile pe telefon (Gmail sau clientul Samsung) nu le citesc decat cand vreau sa testez un prototip de email specific acelui telefon/OS, mai bine ma impusc cu biscuiti decat sa folosesc Gmail. De placere ce imi face mi-am activat IMAP pe contul de Gmail, doar sa scap de interfata imbecila.

Gmail si Picasa sunt in acest moment cele mai proaste aplicatii de la Google, iar Earth si Google Maps o iau pe urme. De GMail am vorbit, la restul e cam asa:
- Picasa are face recognition si o face prost si ca sa o corectezi e incomod. Am vreo cateva mii de poze facute de mine in ultimii ani, la unele recunoaste fetele, la unele nu se uita pana nu il pun din nou, apoi mai analizeaza niste poze si se opreste ca i se pare ca a muncit destul, etc.
- Earth a pierdut capabilitatea de afisare de .GPX, abia mai e in stare sa deschida un fisier si sa arate o imagine a traseului fara nici un fel de detalii. Useless.
- interfata noua de la Maps, inca in beta (cred ca m-au invitat pentru ca editez destul de des harti), are jumatate din functionalitatile celei curente lipsa. Nu poti sa faci un traseu, nu poti sa faci o masuratoare, chiar si trasee create de altii le pot deschide dar nu pot decat sa editez sau sa sterg waypoints, nu pot sa adaug. Functionalitate in scadere, cine ar crede asta la o versiune mai noua de software?
 
Nu cred. Probabil doar 0.01% din utilizatorii de servicii "gratuite" ar fi in stare puna in functiune/exploateze o solutie personala.

Ai avea 3 posibilitati: server in debara cu abonamant de internet business + factura de energie electrica, server cumparat si dat in custodie unui datacenter sau un VM/VPS inchiriat pe undeva.

Sau cumperi un domeniu si o casuta de email la o firma de hosting. Platesti la fel probabil, dar nu-ti bati capul cu administrarea.
 
LNT, ideea este ca tu si numai tu sa ai acces la masina respectiva/contul tau de e-mail. No more NSA, government or service provider snooping around.
 
Interceptarea se face si pe traseu, la ISP, nu doar la corespondenti.
 
Feedly este ok ca înlocuitor :smile:
Serios, cine își face server în debara pentru uz privat când cu 10-20$ pe lună închiriezi zeci/sute de GB cu un VM dedicat într-un datacenter? :smile:
Cel care mai are si altceva decat mail pe acel server. :dracu:
BTW, cine scrie un ghid despre cum se instaleaza un server de email personal ca alternativa la gmail+IMAP?
 
Cel care mai are si altceva decat mail pe acel server. :dracu:
BTW, cine scrie un ghid despre cum se instaleaza un server de email personal ca alternativa la gmail+IMAP?

Iar citești pe diagonală. Un VM închiriat într-un datacenter poate foarte ușor să fie ce vrei tu și să conțină ce vrei tu, nu doar e-mail.
 
Iar citești pe diagonală. Un VM închiriat într-un datacenter poate foarte ușor să fie ce vrei tu și să conțină ce vrei tu, nu doar e-mail.

Virtualizarile alea sunt de obicei container based, facute cu OpenVZ sau ceva de genul, adica operatorul de la datacenter poate sa faca "vzctl enter xxx" si a intrat ca root pe masina ta. De preferat ar fi o virtualizare KVM unde poti sa aplici full disk encryption si esti singurul stapan pe masina respectiva.
 
Cel care mai are si altceva decat mail pe acel server. :dracu:
BTW, cine scrie un ghid despre cum se instaleaza un server de email personal ca alternativa la gmail+IMAP?

Pe scurt:
- instalezi un server cu orice OS vrei tu
- cumperi un domeniu
- creezi (prin registrar sau cine ii face managementul la domeniu) un MX record catre serverul tau
In acest moment mailurile o sa curga spre tine. Cum faci pe server depinde de OS. Sub Windows pentru trimitere ai server SMTP (in IIS), pentru receptie ai servere free de POP3, probabil si de IMAP.

Varianta lunga depinde de domain registrar, de OS si de softul de email folosit. Prea multe variante ca sa poata da cineva un raspuns complet, ever.
 
deja Google a început să schimbe permisiuni pentru root în 4.3, efectiv end-userul care nu face root este avantajat clar, iar cel ce rootează are mult mai puține avantaje VS dezavantaje.

Adică? Ce permisiuni?

Root de obicei înseamnă recovery, nandroid backups, power tools şi alte chestii de care nu cred că au habar marea majoritate. De fapt nici nu ştiu de ce face root lumea care nu se pricepe oricum să-l folosească, probabil ca să pună alt ROM.

Daca ar fi sa fac o predictie, tot mai multi se vor orienta catre solutii personale, gata cu serviciile 'gratuite'. Mie mi s-a cam luat de Google de cand au renuntat la Reader.

Eu aş vrea să-mi instalez ceva pe care să ţin contactele, notiţele şi calendarul. Server în debara este, este şi hosting. Problema e că n-am găsit niciun soft care să nu presupună să buchiseşti o lună configuraţii obscure.
 
Adică? Ce permisiuni?

Root de obicei înseamnă recovery, nandroid backups, power tools şi alte chestii de care nu cred că au habar marea majoritate. De fapt nici nu ştiu de ce face root lumea care nu se pricepe oricum să-l folosească, probabil ca să pună alt ROM.

Take a deep breath. Link.


Eu aş vrea să-mi instalez ceva pe care să ţin contactele, notiţele şi calendarul. Server în debara este, este şi hosting. Problema e că n-am găsit niciun soft care să nu presupună să buchiseşti o lună configuraţii obscure.

Buy a decent smartphone?
 
Back
Top