Pur şi simplu... Google

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Code:
alix-2d3:~# dig +short www.google.ro
google.ro.
95.128.3.172
Deci da, e din DNS.

IceCub

Membru Senior
Asta am observat si eu. DNS-ul face trimitere aiurea.
Culmea e ca tocmai dns-ul google (8.8.8.8) face trimiterea catre ip-ul acela...
4.2.2.2 functioneaza corect.

Pisoi

Monsieur Pussycat
Sugar daddy
Serverul DNS public al lui Google a făcut ce trebuia să facă orice server DNS normal:
- a întrebat Internet root servers cine este serverul top-level-domain al .ro;
- a întrebat serverul TLD al .ro (care fusese hack-uit) cine este serverul DNS autoritativ al google.ro;
- l-a întrebat pe acesta din urmă care este adresa IP a lui www.google.ro și a returnat această adresă.

Diferența dintre 4.2.2.2 și 8.8.8.8 e doar diferență între cache-uri. În vreo 24-48 ore ar trebui să fie identice.

IceCub

Membru Senior
DNS poisoning.
Putea fi mai rau daca pagina respectiva era de phishing.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Dar cine foloseste google.ro? Scoate niste rezultate atat de aiurea comparativ cu google.com ... :damn:

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Io citii în comment-urile de aici, so take it with a grain of salt. Da` mie-mi pare cea mai plauzibilă explicaţie. Şi cel mai simplu de realizat.

IceCub

Membru Senior
Toate "degetele" par sa arate catre RoTLD. SQL injection a fost folosit in Pakistan acum cateva saptamani pentru a obtine acelasi efect. Ai nostri se pac ca ploua momentan, nici un comunicat, nimic. Se pare ca au fost afectate mai multe domenii: yahoo.ro, kaspersky.ro, etc.

Gabriela

Dominion
Merci, în general sunt prezentate doar soluțiile clasice; ce caut eu însă este o opțiune ca la un moment dat să caute cumva, altă dată să caute altcumva. Mă gândeam că folosind engine-ul ăla de căutare versus cel clasic pot face ceva de gen (momentan același lucru făcându-l prin trecere complet de la Google search la DDG sau ceva similar).

war4peace

Membru Senior
Cauţi dintr-un browser "fresh"? Eu folosesc Safari exclusiv pentru chestii de-astea. Sau poţi să încerci Incognito Mode de la Google Chrome, dar ăsta nu ştiu dacă funcţionează "as advertised".

Gabriela

Dominion
Hm, nu m-am gândit la un browser separat doar pentru asta. O să încerc ideea cu Chrome și Incognito, să văd cum e, merci.

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Dacă folosești Chrome/Iron ca browser implicit, poți să mai faci un shortcut pentru el și să-i adaugi niște parametri la linia de comandă ca să ai o instanță incognito. La alte browsere nu știu...

IceCub

Membru Senior
IE9/Firefox stiu si ele InPrivare Browsing:

Shift + Ctrl +P

sau

IE9: "%ProgramFiles%\Internet Explorer\iexplore.exe" –private
Firefox: "%ProgramFiles%\Mozilla Firefox\firefox.exe" –private

IceCub

Membru Senior
Google Zeitgeist 2012 - sau lista cu cei mai cautati termeni din 2012 sortati pe tari, categorii, etc.

Cautarile din Romania sunt interesante: , Mercador, Kizi, Pariu cu viata, Twoo (astea patru sincer sa fiu habar nu am ce sunt) si... horoscop...

Top Bottom