Pur şi simplu... Google

Asta am observat si eu. DNS-ul face trimitere aiurea.
Culmea e ca tocmai dns-ul google (8.8.8.8) face trimiterea catre ip-ul acela...
4.2.2.2 functioneaza corect.
 
Serverul DNS public al lui Google a făcut ce trebuia să facă orice server DNS normal:
- a întrebat Internet root servers cine este serverul top-level-domain al .ro;
- a întrebat serverul TLD al .ro (care fusese hack-uit) cine este serverul DNS autoritativ al google.ro;
- l-a întrebat pe acesta din urmă care este adresa IP a lui www.google.ro și a returnat această adresă.

Diferența dintre 4.2.2.2 și 8.8.8.8 e doar diferență între cache-uri. În vreo 24-48 ore ar trebui să fie identice.
 
Io citii în comment-urile de aici, so take it with a grain of salt. Da` mie-mi pare cea mai plauzibilă explicaţie. Şi cel mai simplu de realizat.
 
Toate "degetele" par sa arate catre RoTLD. SQL injection a fost folosit in Pakistan acum cateva saptamani pentru a obtine acelasi efect. Ai nostri se pac ca ploua momentan, nici un comunicat, nimic. Se pare ca au fost afectate mai multe domenii: yahoo.ro, kaspersky.ro, etc.
 
Merci, în general sunt prezentate doar soluțiile clasice; ce caut eu însă este o opțiune ca la un moment dat să caute cumva, altă dată să caute altcumva. Mă gândeam că folosind engine-ul ăla de căutare versus cel clasic pot face ceva de gen (momentan același lucru făcându-l prin trecere complet de la Google search la DDG sau ceva similar).
 
Cauţi dintr-un browser "fresh"? Eu folosesc Safari exclusiv pentru chestii de-astea. Sau poţi să încerci Incognito Mode de la Google Chrome, dar ăsta nu ştiu dacă funcţionează "as advertised".
 
Hm, nu m-am gândit la un browser separat doar pentru asta. O să încerc ideea cu Chrome și Incognito, să văd cum e, merci.
 
Dacă folosești Chrome/Iron ca browser implicit, poți să mai faci un shortcut pentru el și să-i adaugi niște parametri la linia de comandă ca să ai o instanță incognito. La alte browsere nu știu...
 
IE9/Firefox stiu si ele InPrivare Browsing:

Shift + Ctrl +P

sau

IE9: "%ProgramFiles%\Internet Explorer\iexplore.exe" –private
Firefox: "%ProgramFiles%\Mozilla Firefox\firefox.exe" –private
 
Google Zeitgeist 2012 - sau lista cu cei mai cautati termeni din 2012 sortati pe tari, categorii, etc.

Cautarile din Romania sunt interesante: , Mercador, Kizi, Pariu cu viata, Twoo (astea patru sincer sa fiu habar nu am ce sunt) si... horoscop...
 
Back
Top