PSU Spire Jewel Series

Acum nu vreau sa iau o sursa care sa coste mai mult decat sistemul. Oricum, foarte probabil, asta e ultimul meu sistem desktop, deci nu pot sa spun ca o voi putea refolosi.

Multumesc pentru recomandari. Sper ca maine sau poimaine sa o si iau.
 
Revin cu niste impresii dupa 4 zile de folosire. Sunt multumit de alegere si sper sa nu am probleme cu ea.

Pro:
- e destul de grea si pare solida.
- ventilatorul de 12cm e ceva mai silentios (nu cu mult) decat cel de 80mm din vechea sursa. Are o tonalitate mai joasa, ceea ce il face mai greu de perceput.
- tensiunile sunt mai stabile. Pe railul de 12V Everest raporteaza uzual o tensiune de 12.16-12.25V.
- garantie 3 ani, deci sper sa nu i se umfle condensatorii prea curand.

Contra:
- cablul de alimentare pentru placa de baza are un mesh care il face ceva mai rigid si mai greu de rutat prin carcasa.
- cablul cu mufa SATA este cam scurt si a trebuit sa mut hard-disk-ul mai sus. Temperatura acestuia a crescut cu vreo 3 grade, ceea ce inseamna ca il voi muta din nou jos si voi folosi un prelungitor.

Afecteaza cu ceva garantia daca scot mesh-ul de pe cabluri?
 
Sursele Spire/Speeze au garantie lifetime, nu conteaza cat ti-au dat aia de unde ai cumparat-o, daca se strica dupa acei 3 ani te duci cu sursa la ei si le spui sa o trimita mai departe la importator - din pacate nu poti veni direct la importator decat cu imputernicire de la firma de unde ai luat-o. De mesh nu stiu ce sa spun, as prefera sa il lasi acolo...
 
Garantia lifetime este asigurata de importator, oricum sursele defecte nu mai ajung niciodata inapoi la Spire/Speeze, garantia se rezolva 100% in Romania.
Afecteaza cu ceva garantia daca scot mesh-ul de pe cabluri?
Nu este nici o problema, poti sa scoti mesh-ul. Jewel de 420W e cu ~5 dolari mai scumpa, are 2x15A in loc de 2x14A dar ce e mai important, are 2 alimentari SATA puse pe un cablu de o lungime simtitor mai mare. Scuze, treaba asta am aflat-o abia acum cateva zile...
 
Cosmin, am cumparat recent de la PC Garage (distribuitorul lor e se pare RHS) un asa-zis Spire Jewell 380 WB. Asa apare pe situl PC Garage (ei zic ca asa le numeste distribuitorul).

Am mari dubii ca e vorba de sursa ce a initiat acest thread. Cutia sursei indica ca ar fi un Rocketeer iar peste un sticker lipit de cutie e lipit unul ce zice ca e WT-PFC. De asemenea eticheta de pe ventilator e plasata spre grilajul de protectie nu inspre partea interna a sursei.

In cutie e un manual ce prezinta o sursa Jewel. E singurul lucru ce ar indica seria Jewel.

Sursa in sine este mata (nu nichelata sau neagra). Pe eticheta are scris Spire 380W (nu WT sau WB)

Datele tehnice indicate sunt:
+12V -13A
+5V - 25A
+3,3V - 16A
+5V standby - 2A
mai sunt scrise amperaje si la -12V si -5V (ceva sub 1A) dar nu am retinut exact.

Uite linkul tehnic de pe PC garage:http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=613

Detalile se potrivesc cu sursa de pe situl PC Garage cu o diferenta la pozitionarea conectorului de alimentare care spre deosebire de poza de pe situl Spire e plasat pe orizontala nu pe verticala.

Sursa analizata de tine era conform standardului ATX 1.3 si venea in cutie de Rocketeer ?
 
Chinezii au mii de modele, aproape la orice lot au aparut mici diferente fara de lotul anterior. :mda: Exista inclusiv model cu ventilator de 8 cm, aia este intradevar mai slaba si mult mai zgomotoasa. Eticheta este corecta, exista poza respectiva si in acest thread, amperajele sunt aceleasi...

P.S. M-am dus sa vad un exemplar din magazie, lotul actual are indicativul WT-PFC, acelasi pret si specificatii cu modelul vechi.
 
Spire Jewel 550W

Cand au aparut modelele Jewel de 380W si 420W la care nu stiam sigur daca sunt facute direct de Spire (a se vedea primul post) dar acum stiu din surse sigure ca s-au apucat de treaba si le fabrica singuri, toata gama Jewel, adica 380, 420, 550, 650, 750, 850 watts; zilele trecute au ajuns si la mine modelele 550, 650 si 750 watts asa ca le-am pus nitel la treaba...

Sistemul de test:
MB Gigabyte GA-965P-DS3 revizia 3.4;
CPU P4 531 la 1.55V pentru a trece de 100W;
Memorii 2x512 DDR800, HDD SATA, Optical IDE;
Placi video 8800GTS 320mb si HD3870X2.

Voltajele le-am masurat cu un multimetru digital - stiu, nu e cea mai buna alegere, nu vad ripple, dar nu am altceva in firma - iar voltajele in load le-am citit dupa jumatate de ora, cand sursa a intrat ca lumea in regimul termic dat de respectivul consum. In camera merge aerul conditionat dar totusi nu e foarte frig pentru ca nu prea face fata, e OK daca stai in tricou, sorry dar nu am nici un termometru de camera. Sistemul a fost alimentat printr-un UPS chinezesc, antic si de putere mica, pe care il mentionez din motive pe care le voi preciza mai tarziu...

Intai am testat modelul de 550W cu 8800GTS, 12.01V in idle si 11.92V in load; cu HD3870X2 voltajul in load a scazut pana la 11.80V dar ce m-a socat cel mai tare e ca valorile in load nu s-au miscat absolut deloc in timpul masurarii, nici macat ultimul digit nu s-a schimbat in vreun minut cat am reusit sa-l supraveghez fara a ma lua somnul. De asemenea am lasat sistemul cu HD3870X2 sa mearga de vineri pana luni dimineata, evident perioada in care aerul conditionat a fost oprit, iar luni multimetrul arata tot 11.80V batuti in cuie - la un moment dat chiar am crezut ca e defect. Cat despre ventilator acesta nu s-a turat deloc, nici macar luni cand era chiar cald nu l-am vazut sa mearga mai tare de o rotatie molcoma, linistita, evident sub 1000rpm...

Despre matzele sursei, coolerul e acelasi cu cel folosit in modelul de mai sus, nu am mai pus poza; eticheta pare sa fie corecta de data asta, aici iar se poate observa lipsa numarului UL. Condensatorii sunt SAMXON 105 grade, cu exceptia celor mari care par mai chinezesti, cica Su'scon 850uF 200V. Sursa e foarte grea, lasa o impresie placuta iar filtrul EMI de pe intrare este incapsulat, arata mijto dar nu stiu cat de necesar era capacul ala. Imi plac si radiatoarele, destul de maricele desi nu asa reusite ca cele de pe modelele 380W/420W. Singura bila neagra o reprezinta traful ala care obtureaza partial evacuarea aerului prin spate, din fericire mai exista cateva fante si pe peretele opus (cel cu cablurile) pe unde mai iese o parte din aerul suflat peste radiatoare; una peste alta, desi arata ciudat se pare ca treaba merge bine din moment ce coolerul a ramas subturat. Sursa are cabluri de o lungime decenta, 6 MOLEX, 2 SATA, 1 PCI-E 6PIN, CPU 8PIN, MB 24 PIN.
 

Attachments

  • 550-0.jpg
    550-0.jpg
    122.1 KB · Views: 199
  • 550-1.jpg
    550-1.jpg
    114.2 KB · Views: 187
  • 550-2.jpg
    550-2.jpg
    79.2 KB · Views: 161
  • 550-3.jpg
    550-3.jpg
    96.3 KB · Views: 153
  • 550-4.jpg
    550-4.jpg
    93.6 KB · Views: 138
  • 550-5.jpg
    550-5.jpg
    123 KB · Views: 276
Nu mă prea pricep la curenţi şi astea (ASE, deh :biggrin: ), dar nu e cam puţin 15A & 15A pe 12V pentru o sursă de 550W? Eu am NeoHE 430 si am 16 & 16 (deşi am înţeles că rail-urile astea sunt mai mult marketing). Oricum, văd că nu pare o problemă, poate doar dacă chiar te apropii de 4-500W consum. Acolo nu cred că ai trecut de 300-350.
 
Spire Jewel 650W si 750W

Modelul de 650W a fost testat in aceleasi configuratii doar ca nu am avut cum sa-l las un week-end in teste, din pacate. Deci, cu 8800GTS am avut 11.99V in idle si 11.94V in load; nu am insistat prea tare si am trecut repede la monstrul HD 3870X2 la care am avut 11.84 in load. De data asta am avut totusi o variatie intre 11.83 si 11.86 dar nu la fiecare update, doar de 3-4 ori intr-un minut - multimetrul isi face update cam o data la 1.5 secunde. Ventilatorul se misca vizibil mai repede decat la modelul de 550W iar UPS-ul a inceput sa piuie dupa cateva minute, semn ca se apropie de overload - deci concluzia logica ar fi ca aceasta sursa are randament ceva mai slab, cel putin in load-ul dat de sistemul de test.

In interior avem acelasi cooler si o eticheta care ne arata o rezerva mai mare de curent pe cele doua railuri de 12V. Condensatorii SAMXON 105 grade sunt iar peste tot, iar de data asta si cei doi monstri sunt tot de la acelasi producator, vizibil mai mari si cu 220V scris pe ei in loc de 200V ca la modelul de 550W. Chopper-ul este mai mare (logic) iar celalalt traf nu mai obtureaza asa mult din evacuare; din pacate radiatoarele au o suprafata mult mai mica, iar dioda lipita acolo la care adaug coolerul vizibil mai turat ne spune ca o bucata mai mare de aluminiu nu ar fi stricat deloc. Pe final mai spun ca sursa are cabluri de o lungime decenta, 6 MOLEX, 2 SATA, 2 PCI-E 6PIN, CPU 8PIN, MB 24 PIN; daca puneau 8 pini la una din mufele alea PCI-E ar fi fost perfect..

Doua cuvinte despre modelul de 750W, nu l-am testat ca lumea deoarece este mult prea scump, aproape dublu fata de modelul 650W iar diferentele de amperaj de pe eticheta sunt minime, 20A in loc de 18W la 650W si 15A la 550W. Deci nu face banii, plus ca deja ajunge la un pret la care se poate cumpara Corsair sau vreo alta scula de genul asta...
 

Attachments

  • 650-0.jpg
    650-0.jpg
    113.8 KB · Views: 118
  • 650-1.jpg
    650-1.jpg
    86.6 KB · Views: 115
  • 650-2.jpg
    650-2.jpg
    119.5 KB · Views: 153
  • 650-3.jpg
    650-3.jpg
    115.3 KB · Views: 122
  • 650-4.jpg
    650-4.jpg
    104.7 KB · Views: 130
  • 650-5.jpg
    650-5.jpg
    123.8 KB · Views: 96
La prima vedere sursele par a fi Seventeam OEM. Sau macar ceva piese furnizate de Seventeam tot au. :biggrin:
Condensatorii aia sunt cam, aaa, ciudati, in rest par surse OK.
 
Astia de la Spire zic ca le-au facut singuri dar e foarte probabil ca ei sa faca doar asamblarea ca sa zic asa, mai toate piesele fiind facute in fabrici specializate. O sa incerc sa pun si o poza cu eventualul cod scris pe PCB, sa vedem ce pot rezolva in zilele urmatoare. Anyway, eu m-am convins, imi voi pensiona batranul TT (peste 4 ani de activitate impecabila) si trec pe Jewel 550W, e suficienta pentru mine...
 
Asamblarea (cred ca doar carcasa si ventilatorul e home-made) la seria Jewel e realizata de Spire, personal din ce am vazut la modelul de 750W, PCB-ul e marcat Seventeam, se aseamana cu celelalte modele din pozele prezentate de voi.
Personal mi-a lasat o impresie buna, putere suficienta, operare silentiosa (Fortron BlueStorm 400W detinut inainte era parca si mai tacuta), pacat ca nu sunt cablurile cu mesa, conectorii sunt banali.. putin cam scumpa.
 
Cand a trebuit sa strang cablurile ramase si am constatat ca imi iese un "tub" cu diametrul de 2 cm in loc de 5-6 cm cat aveam la sursa veche (cu cablurile imbracate) pot spune ca e mai bine asa, simple, daca sursa nu e modulara. Si asa e, modelul de 750W este mult prea scump...
 
Cosmine am luat si io un Spire Jewel 380 pentru un sistem low-budget gaming si nu prea am fost multumit.
Ventilatorul ala se invirte nefiresc de tare si in plus nu's ce dreq de zgomot avea ca am fost nevoit sa-l desfac si sa-l misc p'acolo ca sa nu mai ciriie. Pina la urma am reusit da' tot am ramas cu suieratul aerului de la ventilator.

Dar partea buna e ca alimenteaza fericita un X2 4800+ si un Palit 8800GS. :smile:
 
Mda, au fost niste loturi la 380 si 420 watts la care fan controllerul nu merge cum trebuie, sau nu exista; tot un exemplar de genul ala am si in sistemul secundar (X2 3800+ pe 939, 8800GT) am fost nevoit sa o desfac si sa-i pun coolerul manual pe 5 volti - merge fericita de aproape un an, nu problems. Iti recomand sa faci si tu manevra asta daca la sistemul ala conteaza zgomotul, iti garantez ca va merge perfect si nici nu vei pierde garantia - daca sa zicem firma de unde ai luat-o nu vrea s-o primeasca ca are sigiliul rupt insista s-o trimita la furnizor, la noi va fi acceptata fara probleme.

P.S. Dar nu se va strica asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta garantiei. :biggrin: In continuare rata RMA a ramas insane de mica la Spire...
 
Am luat si eu ieri de la PC Garage un Spire Jewel 380W.
Acum am prins modelul nichelat. De data asta modelul scris pe eticheta negra e identic cu cel de pe cutie. Specificatiile de pe eticheta au ramas alea fanteziste:

+12V -13A
+5V - 25A
+3,3V - 16A
+5V standby - 2A

Pe cutie de data asta scrie Jewel nu Rocketeer ca la modelul anterior ce l-am luat pt un amic.

L-am pus la o placa de baza DTK cu socket 370 si un P3 650 (6,5 x 100). E genul de placa care nu are mufa pt conector de 12V.

Pe placa era si un Geforce 2 MX, o placa arhaica de sunet si o placa de retea si 2 x 256MB PC 133 SDram (vazuti ca 2 x 128MB). Sursa mai alimenta si un hard Quatum de 3,2GB.

Ma gandeam ca sursa nu o sa fie stresata de configuratia anterior mentionata dar ma gandesc la doua variante:
1-Sursa era stresata pe railulul de +5V mai mult decat estimasem eu.
2-Sursa asta nu prea are un controler de turatie eficient (desi pe cutie zice ca are 3 viteze setate automat).

Oricare dintre motive ar fi cel real, rezultatul e ca fanul tureaza destul de mult si ca urmare nu prea e silentios (dar sigur raceste bine :biggrin: ).

PS: Banuiesc ca o sa zica Cosmin de sursa aia Delux 500W cu 2 ventilatoare care e recomandarea lui pt sisteme Socket A / Socket 370 dar chiar nu prea mai pot sa sufar sursele No-Name.
 
Ai intuit bine, load-ul mare de pe 5V combinat cu load-ul aproape zero pe 12V face coolerul s-o ia razna desi nu e cazul; asa pateam si pe SocketA cu sursa TT de 460W. In cazul respectiv eu am alimentat coolerul manual la 5V dar nu stiu daca sa-ti recomand acelasi lucru... poate la 7V ar fi mai bine, si ar trebui sa devina suficient de linistit.

P.S. Unii considera ca Spire e tot in categoria no-name. :biggrin:
 
Iaca fleosc. Vezi citeva posturi mai sus acelasi Spire 380 pe un sistem din zilele noastre ca tot asa se comporta. Cred ca au "uitat" sa cupleze fan controlleru'. :biggrin:
 
Back
Top