PSU Spire Jewel Series

Cosmin_C

melomaniac
De curand mi-a cazut pe mana o sursa destul de ieftina, pe la ~100 RON, anume Spire 380W. Sursa nu are un UL number, dar banuiesc ca e facuta de Topower, ca si restul surselor vandute sub acest brand. Specificatiile de pe site-ul oficial arata bine, dar eticheta de pe sursa spune cu totul altceva, dupa cum puteti vedea in poza; inca nu am aflat unde e greseala, o sa intrebam la Spire...

4.jpg


Poze cu interiorul; nu prea ma pricep, dar imi place chopper-ul mare, circuitul de protectie de pe intrare, condensatorii GL tip LOWESR 105 grade si forma radiatoarelor, care profita din plin de orice airflow. De asemenea, piesele mari sunt asezare in asa fel incat sa nu obtureze aerul.

1.jpg


2.jpg


3.jpg


7.jpg


8.jpg


Cablurile sunt relativ scurte dar avem de toate, inclusiv PCI-E pentru placa video.

5.jpg


Coolerul este facut de Spire, arata banal dar e foarte silentios.

6.jpg


Pe jucaria asta am pus un P4 541 3.2ghz (unul din cele mai hot proace pe 775) si un HIS X1900XTX IceQ3. Voltajul in idle a fost ~11.97 iar in load nu a scazut sub 11.88, stand la valoarea asta pana a doua zi dimineata (Prime95 + AtiTool). Surpriza cea mai placuta a venit din partea coolerului, care abia falfaia inclusiv in load, aerul scos fiind foarte vag mai cald ca cel de la intrare. Sursele Spire/Speeze isi regleaza turatia in functie de load, nu de temperatura, iar pana la ~60% voltajul din cooler ramane la 4.5 volti, dupa graficul primit de la producator (grafic pe care nu il mai gasesc, ca l-as fi pus aici). Dealtfel in camera era destul de cald, de exemplu procesorul statea pe la 67-68 de grade (cooler stoc cu turatia la 100%) iar placa video pe la 75 de grade, in ciuda bestiei de IceQ3.

Una peste alta, o surpriza foarte placuta, care m-a facut sa tai Delux 600W de pe lista personala de best-buy - desi aceasta pare sa stea mai bine la forta bruta, tinand voltaje chiar mai bune pe acelasi sistem, totusi iau in considerare si piesele mai de calitate de pe Spire, plus zgomotul semnificatov mai redus. Daca mai adaug si ca sursele Spire/Speeze au garantie lifetime deja nu cred ca mai sunt necesare alte argumente...
 
Last edited by a moderator:
Mda, si eu am ramas cu gura cascata la sursa asta. Condensatori LOWESR 105°C, radiatoare subtirele, fan care abia misca, duce ca un cal de povara fara drop notabil pe 12V si toate la 100 lei. :shocked:
Totusi se pare ca nu e Topower inauntru, si avind in vedere comportamentul impecabil si ca eticheta nu corespunde cu ceea ce scrie pe site, inclin sa cred ca e o alta sursa decit cea pe care au vrut sa v-o trimita la teste. :biggrin2:

LE:
Pai nu ne-au trimis un sample la teste, sunt vreo mie de bucati in depozit din cate stiu.
:eek: :insane:
 
Pai nu ne-au trimis un sample la teste, sunt vreo mie de bucati in depozit din cate stiu. :biggrin: La fel si cele de 420W din aceeasi serie, la care sper sa ajung sa ma uit macar pe eticheta, sa vad ce scrie pe ele...
 
Am pus si un 8800GTX pe acelasi sistem, in locul lu' X1900XTX si gata, am ingenuncheat-o. :biggrin: Voltajul in load a cazut pe la 11.60-11.58 si ventilatorul a luat-o ceva mai tare dar totusi vizibil mai lent ca cel din Delux 600W. In schimb, Deluxu' a dus placa fara probleme, mentinand un onorabil 11.77-11.80 in aceleasi conditii de testare. Deci, pentru forta bruta la pret mic tot noname-ul e mai buna... desi cred, sper ca cine da o poala de bani pe o asemenea placa video are discernamantul necesar sa isi ia si o sursa ca lumea.
 
Da, o surza tzapana, de firma, cu rezerva lejera de putere si pret potrivit cu al placii video si probabil al Core2 Duo-ul din dotare. Faptul ca "tine" nu cred ca ajunge ca argument cand e vorba de un sistem asa scump. :smile:
 
Dar nici risipă inutilă nu cred că e de preferat. Deşi nu cred că vei întâmpina acum sursele de 1kW. :smile:
Eu zic că în general o sursă de 350-380w construită cu simţ de răspundere nu va genera probleme majorităţii sistemelor, normale. Şi dacă nu ai bani să te lăfăi cu sutele de waţi, cred că sunt ideale.
 
Exact asa gandesc si eu, din cauza asta am prezentat sursa asta "mica" in locul celei de 600/650 watts - care e posibil sa urmeze, totusi, depinde mult de chef, disponibilitate si... chef. :biggrin:
 
Ai prezentat avantajele sursei dar ai uitat sa precizezi unde se poate gasi. Firma la care lucrez ar fi interesata sa cumpere asa ceva. Asesoft vinde acel model de sursa ?
 
Nu am "uitat" sa precizez unde se gaseste de vanzare. pur si simplu nu am spus acest lucru pentru ca era o prezentare de produs, nu o reclama. Da, se gaseste si la Asesoft dar nu vindem decat la reselleri; daca firma la care lucrezi nu are ca domeniu de activitate vanzarea de tehnica de calcul nu prea poate cumpara direct de la noi, cel putin in teorie...
Lista de parteneri o gasesti aici. :wink:
 
Departe de mine gandul de a te acuza de ceva (ok poate doar de faptul ca esti prea pretentios la silentiozitate :biggrin:). Pur si simplu vroiam sa stiu doar de unde sa ii spun sefului meu sa ia o sursa decenta cat timp nu gasesc Delux 600W. Desi in general clientii firmei la care lucrez sunt dipusi sa cheltuie putin, uneori e nevoie sa punem in sistemele lor surse decente la un pret relativ mic.

PS: Firma e reseller Asesoft.
 
Stiu ca tu nu m-ai acuzat, de nimic, eu ziceam ca in general am vrut sa evit vreo acuzatie de reclama mascata, pentru ca nu asta a fost intentia mea. Din pacate nu am timp si nici chef sa testez surse in timplu liber, din cauza asta nu pot prezenta decat ce testez @work - uneori chiar primesc sarcina de a testa diverse noi componente, moment in care imbin utilul cu placutul...

P.S. La boxe nu fac discriminari, testez si in timpul liber. :biggrin: Audio am testat si pentru @work dar nu am gasit nimic care sa imi lase o impresie suficient de placuta pentru a merita o prezentare pe XF...
 
Sursele Spire/Speeze isi regleaza turatia in functie de load, nu de temperatura, iar pana la ~60% voltajul din cooler ramane la 4.5 volti, dupa graficul primit de la producator (grafic pe care nu il mai gasesc, ca l-as fi pus aici).

Care load? Al procesorului sau te referi la puterea consumata de sistem? Nu de alta, dar porcesorul meu apare ca ruland tot timpul la 100%, din cauza CPUIdle.
 
Load-ul sursei, nu poate masura load-ul procesorului. :smile: Dar daca ai sistem asa vechi incat ai nevoie de CPUIdle e posibil ca procesorul sa isi traga "sucul" din 5V, situatie in care sunt sanse mari ca ventilatorul sa o ia razna in load. Ce placa de baza ai ?
 
E bine, are si alimentare de 12V pentru procesor. Pe sistemul ala coolerul o sa stea la minim tot timpul, estimez eu, din ce teste de load am facut pe aici. Partea najpa, nu mai e pe stoc si nu se stie cand vin - minim 2 saptamani, cand se coboara sub 14 zile deja se stie o data exacta.

P.S. Sursa va veni in 2+ saptamani, nu placa de baza, cum e posibil sa se inteleaga eronat. :smile:
 
Last edited:
Ceva vesti? Ca sunt interesat de o sursa noua, deoarece Allied-ul de 350W a inceput sa umfle condensatori.

LE: Am gasit-o la un magazin online pe stoc (cel putin asa zice pe site) la aproximativ 90RON. Puteti propune vreo varianta mai buna? Sistemul pe care e montata: Barton 2600+ si Abit NF7-S2G; 512MB Ram; Ati 9550; hdd SATA si DVD-RW. As vrea sa fie cat de cat silentioasa.
 
Back
Top