Programe de care n-a auzit nimeni

SuperCopier, freeware.

SuperCopier is an advanced replacement for the standard Windows copy command. It supports pause and resume of ongoing copy operations, adjustable copy speed settings, automatic renaming of old files and more. You can view a detailed list of the copy queue and optionally move files up or down the list, add additional files and also remove or skip items as needed. This features are particularly useful when you are copying large amounts of files. Other features include error management and logging, an option to save/load copy lists, customizable buffer settings and more.
 
Cineva il folosise deja, dar fara succes. :tongue:

Ce scot din lista? (vezi raportul atasat)
 

Attachments

  • report.html
    175.8 KB · Views: 118
C:\Program Files\Windows Media Player\wmpnssui.dll PlayTo, dar vad ca e deja dezactivat. Ai dat restart?

Uita-te putin si prin registru la:
HKCR/*/ShellEx/ContextMenuHandlers/
HKCR/extensie/ShellEx/ContextMenuHandlers/
HKCR/referinta extensiei/ShellEx/ContextMenuHandlers/
 
Multe programe adauga diverse intrari si nu le vrei pe toate.

Eu, de exemplu, nu folosesc WMP (alternative mai bune consider ca sunt AIMP, Foobar2000, Gom Player, KMPlayer) si ma enerveaza ca la click-dreapta sa se deschida un meniu kilometric din care nu imi trebuie mare lucru.
 
R-Drive Image este echivalent cu Acronis True Image, Norton Ghost și restul, lightweight (23 de mega instalat, nu e pentru Marius, dar în rest probabil ar fi mulțumită lumea) și face tot ce fac și celelalte (imagini, drive-to-drive, montare imagini ca drive, versiune bootabilă).

Nu e free, dar versiunea demo de 15 zile e fully functional, o opțiune foate bună la un upgrade de hard disk fără dureri de cap.
 

Attachments

  • r-drive image.png
    r-drive image.png
    142.3 KB · Views: 22
Comodo Time Machine.
Un fel de System Restore mai cu muschi (face un snapshot la tot ce-i pe HDD nu numai la setarile Win). Nu merge pe RAID si cu HDD-uri encripted.
Folosit cu succes pe Seven x64 inca din stadiile beta dar sunt useri cu povesti horror pe forumul lor asa ca YMMV.
Daca va da ghes sa-l incercati faceti inainte o imagine completa a HDD-ului. Just in case. :biggrin:
 
Daca va plictisiti ca mine dati un DNS Benchmark. DNS-urile de la OpenDNS mi-au iesit destul de bine in teste. Alea de la UPC erau undeva cazute din clasament.
Habar n-am ce inseamna asta in practica ca la ochiometru netu' merge cam la fel si cu DNS care da bine in benchmark (OpenDNS) si cu ala implicitu' de la UPC.
Dar mai omori fo' 5 minute cu testul asta. :biggrin:
 
Avantajele de la OpenDNS vs. cele de la ISP ar fi aşa:
- pică mult mai greu, că au redundanţă în mai multe locuri în lume;
- protecţie mai bună împotriva malware şi DNS poisoning, de exemplu site-urile prin care se distribuie anumiţi viermi sunt blocate de OpenDNS.
 
Plus ca mie mi se pare ca adresele se propaga mai repede. Cel putin in cazul OpenDNS vs. UPC.
 
Aici sunt puse şi frecvenţele care trebuie tăiate, se poate face şi cu un TV mai deştept, care să aibă egalizator.
 
Cred ca e necesar un filtru putin mai complex.... doh... :biggrin:

LE: vuvuzela sound courtesy of wikipedia.
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Jun. 16 13.45.jpg
    ScreenHunter_01 Jun. 16 13.45.jpg
    105.4 KB · Views: 38
Eh, au luat şi ei frecvenţele enervante, că armonici îs multe. Zice acolo că nu acoperă tot. Dar din cauză că urechea nu e la fel de sensibilă la frecvenţe mai mari, nu mai e aşa nasol.
 
Back
Top