Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Nu sunt discuții, sunt profile posts. Cam ca statusurile pe care ți le poți pune pe profilul tău pe facebook. Doar că pe prima pagină pe sidebar e un bloc cu ultimele profile posts ale membrilor, și cu posibilitatea de a-ți seta un status propriu, și unii au folosit blocul ăsta sub forma unui chat fără sens :biggrin:
 
Am dat mesaj maestrului puterfixer că m-am blocat la postat threadul despre tastaturi mecanice. Forumul încearcă să lipească posturile și nu am voie posturi >10k caractere.

Vă rog să nu postați pe-acolo încă, o să fie mult de scris (și de citit).

Aștept feedback de la admin :biggrin:
 
Unde ai dat tu mesaj că n-am primit nimica.
nu se poate dezactiva acest feature
Nu se poate, e incluși.

Și apropo, lanțul suportului tehnic funcționează așa: la orice problemă raportată, întâi se înregistrează un user interaction la care ulterior se vor adăuga comentarii. Primul pas după asta e verificarea contextului: versiunea aplicației, sistemul de operare, device-ul etc. Dacă astea nu se încadrează în cerințele curente ale suportului tehnic, serviciul de suport nu are nici o obligație să facă ceva, e fix problema userului că folosește aplicația într-un mediu nesuportat. Cum se plângea cineva pe un blog culinar despre o problemă a unei rețete de pui cu legume la cuptor, fiindcă el nu avea cuptor. :biggrin:

DACĂ contextul e confirmat, abia apoi se fac:
  • verificarea cerințelor de funcționare, de la „ai calculatorul băgat în priză” la „te-ai autentificat corect”
  • verificarea dacă problema este într-o listă de probleme cunoscute (cu soluții sau workarounds)
  • verificarea dacă problema poate fi replicată pas cu pas de echipa de suport tehnic, ca să facă root cause analysis (problemă e la device, la contul unui singur user, la sistem pentru toți userii etc.), eventual cu colectarea de screenshot-uri sau log-uri ale aplicației, acolo unde se aplică
  • clasificarea user interaction în incident tehnic și prioritizarea lui în funcție de matricea de clasificare impact/urgență - un singur user e probabil very low priority, sistemul complet neutilizabil de toată lumea la nivel global e critical priority
  • scopul incident management este de a restabili funcționarea anterioară a sistemului și atât, cu exact toate bug-urile și limitările lui; nu face intervenții în software și nici patch-uri și nici nu definește workarounds noi
  • abia după ce se înregistrează (mult) mai multe incidente asociate/identice se poate defini o „problemă” pentru toate, care trece prin problem management, și care poate determina natura ei și cum se poate rezolva pe termen scurt (workaroud) și lung (issue/bug înregistrat în backlog-ul de dezvoltare, care va fi programat pentru implementare la o anumită dată în funcție de urgență/prioritate)
Pentru ca forumul să primească suport tehnic, trebuie să fie ținut la versiunea/versiunile încă în suport, și folosirea unui soft fără suport tehnic nu e o opțiune pentru mine. Pentru ca userii să primească suport tehnic, trebuie și ei să țină pasul cu cerințele tehnice minime de utilizare. Mă repet, dar tu alegi, cheia e la tine.
 
Last edited:
Whatsapp :biggrin:
Ca idee, sunt logat etc.

Încerc să postez un ghid. Nu acceptă posturi >10000 caractere. Zic ok bun, fac un post apoi încerc postul 2. Încearcă automat să le lipească (probabil) și spune că nu pot posta posturi cu >10000 de caractere. Deci ghidul meu e mort în fașă, nu poți explica doar în 10k caractere despre tastaturi mecanice.
 
Da-mi voie sa te corectez:
Lanțul suportului tehnic [se preface ca] funcționează așa:
  • am un bug => raportez: "am un bug, bla bla detalii"
  • "nu-i bug, esti prost"
  • "ia testeaza"
  • "n-avem timp acum"
  • [2 saptamani]
  • "bah! bug-ul! ati zis ca testati!"
  • "am fost ocupati"
  • [1 luna]
  • "bah!"
  • "mmm, mda, am testat, e o mica problema, da' nu-i serioasa, cu ce te incurca?"
  • "uite de ce e foarte nasoala: bla bla detalii"
  • "mmm, da, da' asta e un caz particular"
  • "nu bre! se intampla zilnic! bla bla detalii"
  • "da, bine, o sa vedem ce putem face, hai pa!"
  • [2 luni]
  • "bug-ul ala e inca acolo!"
  • "avem un workaroud: [workaround cu 40 de click-uri in plus fata de normal]
  • "bah! sunteti nebuni? cine sta sa faca toate alea? si daca uita cineva sa le faca, uite ce nasol iese: bla bla detalii"
  • "da, bine, l-am dat la developeri, dar nu e o prioritate"
  • [5 ani]
  • "tot nu-i o prioritate?"
  • [...] (lipsa raspuns)
the end
 
Marius, așa o fi mergând când lucrezi cu Dorei. Când ai contract cu unii de se țin de ITIL și de o certificare ISO, problema se pune puțin altfel.
 
Marius vorbeste de modelul de suport uzual la proiectele FOSS, incepute de niste tipi idealisti de 20 de ani si abandonate ulterior de aceiasi tipi deveniti mai realisti sau de plictiseala sau de redundata (e trist sa ai al 7112'lea proiect care face fix acelasi lucru, doar in alt mod).
 
Dragilor, numai eu am problema cu Tapatalk, care-mi spune că unele subiecte nu le poate deschide? Să fie vorba de cele private? Practic, Tapatalk a devenit inutil pentru mine. Există vreo soluție?
 
Firefox/Chrome sau orice alt browser preferi. Forumul are o temă responsive și arată decent pe telefon.
 
Back
Top