Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Putem schimba culoarea link-urilor la Flat Awesome Dark? Acel rosu inchis nu se vede aproape deloc pe fundal negru.
Albastru ca butoanele?
 
Am citit boss daddy :biggrin: dar stau prost de tot cu timpul liber. Aseară am montat mobilă până după 10 și apoi până la 1 am făcut o minirețea KNX pentru programare, diseară curs de germs, mâine seară fac programarea celor osutăș'ceva de taste, sâmbătă fac pe electricianul... Acum scriu în mers între clădiri la birou. So yeah. O să fac bundle la cerință cu toate actualizările necesare, ieri am primit mail cu urgent security update și end of support roadmap, și temele și plugin-urile trebuie actualizate și abia apoi făcute customizările la culorile la link-uri. Sper că versiunea următoare de forum are one-click-update încorporat.
 
Da, și mie îmi vin. Well, veneau. Sunt utile în situațiile când careva scrie ceva, dă click pe Post Reply, dar apoi se răzgândește și șterge. :biggrin:
 
Așa. Să nu fac tocană de topicuri.

XenForo 2 e instalat.
2 teme dark sunt instalate, XF2 Default Dark și Shades of Grey (blue text).
Fișierele vechi din XenForo 1 au fost curățate.
Pluginurile vechi din XenForo 1 au fost șterse.
Tapatalk a fost dat afară, cel puțin deocamdată.

Mă uit ce alte funcții lipsesc și trebuie să caut plugin-uri. Double post merge? Contorul de posturi necitite?
 
Contorul merge. Și double post.

Dar nu mai văd bulina pentru mers rapid la ultimul post necitit dintr-un thread.
 
picard-meme-wtf-7.jpg


Tocmai ai reușit să-mi faci monitorul 1440p complet inutil. Efectiv am o dungă de forum.


Edit: la modul serios, cum "întind" forumul pe tot ecranul? Nu găsesc nicio setare prin setări :biggrin:
 

Attachments

  • wat.jpg
    wat.jpg
    119 KB · Views: 22
O să mai dureze ceva customizarea, răbdare.

Am pus plugin-uri pentru double post și contorul de mesaje necitite, dar tot trebuie să văd cum e cu link-urile pentru afișat thread-urile cu mesaje necitite și mersul la primul mesaj necitit.

Skin-urile noi au fiecare o setare cu lățimea maximă, din 1200px sau cât e o s-o pun la 95%. E stupidă afișarea asta îngustă doar ca să nu fie rândurile de text lungi.

Skin-urile vechi din păcate nu mai funcționau corect așa că le-am dezactivat. Autorul uneia dintre ele a anunțat luna trecută că, după 10 ani de făcut skin-uri, se lasă de treaba asta, deci n-o să o porteze pe versiunea nouă. La altele două, autorii s-au gândit să schimbe strategia și, în loc să facă skin-uri (o colecție de css-uri într-un xml) utilizabile direct, au făcut un skin engine care se instalează ca plugin și în care se descarcă skin-ul; și nu e atât că plugin-ul e pe abonament aproape cât forumul, da' dublează o funcție existentă și introduce cod de la niște terți, cod care trebuie ținut la zi și purecat de bug-uri de securitate. Nu prea îmi sună kosher treaba asta, după ce și pe WordPress plugin-urile și temele cu cod executabil sunt printre cei mai frecvenți vectori de atac.

Probabil vom mai găsi câte unele de rezolvat, da' nu e panică man. Tapatalk o să revină și el.

E-mail-ul funcționează acum?
 
Lipseste butonul de last unread post, cel putin pe varianta mobile, dar vad ca merge la ultinul post necitit direct din titlu.
 
Titlul topicului duce la primul post necitit din thread, nu mai este vreo bulină sau alt link separat pentru asta.

Timestamp-ul ultimului post duce la ultimul post. Vezi link-ul încercuit din screenshot.

1545205939391.png

Aha, mailurile tot nu se trimiteau, am rezolvat și asta.
 
Last edited:
Apas pe What's new si imi arata Latest posts, nu cele necitite. Un clic in plus enervant.
Toate celelalte (bine, poate nu chiar toate, 99% din) forumuri au bulina pentru last unread. Se facu' asta mai cu motz ca sa imi strice mie automatismele.
Idem casuta de reply. Toate au butonul de submit in dreapta. Asta are Preview in dreapta.
Selectia textului in casuta de editare este cu negru pe fundal gri inchis. O sa am nevoie de colorimetru sa vad ce am selectat.
 
Last edited:
Fix acuma mă uitam în meniul ăla, cum să-i editez link-ul. Dar la fel de bine ai putea face click pe New Posts sub Forums, în loc pe What's New în dreapta.

1545206840833.png
 
There I fixed it, acum ai 2 locuri unde poți face click ca să te ducă la lista de posturi necitite.

E bun un upgrade din ăsta că-ți face vizibile toate reflexele pavloviene :biggrin:
Selectia textului in casuta de editare este cu negru pe fundal gri inchis. O sa am nevoie de colorimetru sa vad ce am selectat.

În care skin? Ăsta „Shades of blue” face highlight-ul de un verde oribil (dar foarte vizibil), n-am încercat în altele.

[le] Aha, în Default Dark. Am făcut highlight-ul verde. Dar vezi ce-i cu monitorul tău, că și highlight-ul cu fundal negru în loc de gri ar trebui să fie foarte clar. Ți-ai dat luminozitatea pe zero?
 
Last edited:
Back
Top