Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

SSL e interesant doar din perspectiva unei posibile penalizări de SEO de la Google dacă n-avem. Dar era doar un zvon prin vară, și e posibil să se aplice numai site-urilor de e-commerce (are sens).
Mă ocup de SEO de ceva timp, și îți zic că în opinia mea despre subiect nu e în niciun caz vorba că Google te penalizează dacă nu ai SSL. E un extrem, dar extrem de mic factor de creștere în rezultate dacă ai SSL, în niciun caz penalizare că nu ai.

Mi-am argumentat opinia pe blog.
 
Functia "ignore" pare sa complice un pic viata utilizatorului, nu e suficient de extrema incat sa nu o sesizezi, dar nici atat de evidenta ca sa te prinzi usor ce e in neregula: contorul de posturi dintr-un topic numara si posturile neafisate, asa ca ajunge sa sara din 2 in 2 cateodata.
 
Care-s regulile după care forumul face resize la imaginile atașate fără să te anunțe? Ex: poza asta https://xf.ro/attachments/noise-level-10112014-50938-pm-png.9378/ era, înainte s-o uploadez, o mândrețe la 1808x870; uploaded (drag&drop în fereastra de editare, dar și cu "Upload a file") și se face brusc 960x461.
 

Attachments

  • Noise level 10112014 50938 PM.png
    Noise level 10112014 50938 PM.png
    92.6 KB · Views: 16
Last edited by a moderator:
Maximum attachment size: 1024kB
Maximum attachments per message: 10
Allowed attachment file extensions: zip txt pdf png jpg jpeg jpe gif
Maximum attachment image dimensions: 960x960px
Attachment thumbnail dimensions: 160px
 
Come on, nu ştiam că suntem în 1995. Nu se poate pune o dimensiune mai realistă?

Presupunând un ecran Full HD 16:10, de 1920x1200, minus taskbar, minus browser titlebar + tab bar + bookmarks bar, minus wrapperul la lightbox, nu cred că am estimat prea prost dimensiunea maximă (verticală) a unei imagini. Situația e ceva mai restrictivă la Full HD 16:9, 1920x1080, și la 1680x1050, dar nu foarte rău.

Dar vizitatorii cu aceste rezoluții sunt doar 41,7% dintre vizitatori (16,1% 1920x1080, 13,7% 1680x1050, 11,9% 1920x1200). Cu restul ce ne facem? Încă o dată pe atâția sunt ăștia circa 40%:
  • 12,9%: 1366x768 sau 1360x768
  • 8%: 1280x1024
  • 6%: 1600x900
  • 4,6%: 1280x800
  • 4,3%: 1024x768
  • 4,2%: 1440x900
Ei nu pot vedea o imagine de 960px înălțime fără scroll (sau resize, că nu știu ce face lightbox-ul pe așa rezoluție mică, eu fiind unul din privilegiații cu 1200p) nici măcar dacă pun browserul în full screen.

De acord că aș putea mări limita orizontală la 1280px să zic.

Q, limita e și pentru ceva arhive sau PDF-uri, unde plafonul de 200k s-ar putea să fie cam jos.
 
Bine bre, hai să zicem că e "fair enough" cu înălţimea, dar având în vedere că predomină monitoarele wide, la lăţime parcă mai merge lucrat. Go go măcar 1680*1050.
Facem fifty-fifty? :biggrin:

PS: 2560*1440 rulz.
 
Nu mă deranjează existența limitelor, mă deranjează că se face resize automat fără să anunțe, mai ales la imagini care pot pierde informație importantă la resize. Înțeleg să facă resize pentru afișare, mai ales dacă faci embed în pagină, dar să ai totuși o posibilitate de a păstra originalul.

Statisticile sunt complicate, eu folosesc într-o zi (pe desktops) 3 din rezoluțiile listate mai sus în statistici și 1-2 care nu se află în listă. Mai nou au și browser-ele zoom și resize.

Ce rezoluție avea originalul? :smile:

xf.png
 
Tapatalk mi-a spus ca nu e continut nou, am intrat prin browser si spune ca sunt 3 posturi noi din care am găsit doar 2, acum spune ca nu e nimic nou dar contorul afișează cifra 1.
 
Poate fi și de la problemele pe care le întâmpină site-ul momentan din cauză de încărcare a serverului, combinat cu ceva caching... :|
 
Nu e caching, nu am idee ce e dar imi spune 3, citesc, apoi ramane 1; o ora mai tarziu pe alt calculator imi spune 3 (chiar erau 2 posturi noi), ramane 1. Contorul scade cand citesc posturile noi, dar ramane la 1 in loc de zero pe 2 computere cu browsere complet diferite (iPad + Safari, PC Windows + Opera). Nu e grav, dar cand se stabilizeaza treaba poate te prinzi ce fac piticii pe-acolo.
 
Tapatalk mi-a spus ca nu e continut nou, am intrat prin browser si spune ca sunt 3 posturi noi din care am găsit doar 2, acum spune ca nu e nimic nou dar contorul afișează cifra 1.
Tapatalk is just stupid sometimes :smile:
 
Back
Top