Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Gata upgrade-ul. :smile:

Noutăți în xenForo 1.4:
  • pentru front-end:
    • poll-urile pot avea definit și un număr fix de răspunsuri selectate (gen, „alegeți 3 din următoarele...”), nu doar un singur răspuns sau un număr nelimitat de opțiuni; se poate permite ca votul să fie modificat;
    • a fost îmbunătățită funcția de Profile Posts pentru a avea mai mare vizibilitate pe sidebar și în profil, și pentru a apărea ca un tab separat la New Posts; cu aceste posturi se poate interacționa (like/comment);
    • răspunsul la un post cu citarea lui greoaie a fost schimbat: acum se poate selecta textul dintr-un post existent și imediat apare o opțiune de citare în răspuns;
    • există și opțiunea de muti-quote care permite citarea dintr-un singur foc a mai multe posturi, chiar și pe pagini diferite ale unui thread sau din thread-uri diferite, în două moduri: fie prin bifarea citării unui post întreg, fie prin selectarea unei bucăți din post și adăugarea ei la multi-quote; apoi, în lista de bucăți citate, cu drag&drop se poate schimba ordinea citării :smile:
    • dezactivarea bulk a notificărilor prin e-mail pentru thread-uri urmărite, sau ștergerea urmăririi thread-urilor;
    • posibilitatea de a selecta dacă vrei să îți apară statusul online sau nu, și separat dacă vrei să arate și ce activitate faci (vezi un thread, folosești mesageria privată, etc.) - deși mi se pare că accesul la Who's Online l-am dezactivat, că stăteau unii cu refresh-ul pe el ca să vadă cine ce face (accese de BigBrother-isme, am mai vorbit despre asta);
  • pentru administrare:
    • îmbunătățirea sistemului anti-spam la înregistrare - care deja este printre cele mai complexe și bine gândite din câte am văzut până acum: mai multe opțiuni de captcha, verificarea adresei IP în baze de date internaționale cu surse de spam, generarea aleatorie de câmpuri „honeypot” invizibile pentru oameni dar pe care un spambot le va completa;
    • monitorizarea contului de e-mail (real) de pe care se trimit notificările către useri (ai primit mesaj privat, cineva a răspuns la un thread urmărit, link-ul de activare a unui cont nou) pentru răspunsurile de bounce, care indică o adresă e-mail invalidă, și modificarea statusului userului respectiv ca să indice că nu are adresă de mail bună; e un sistem complex și bine făcut, urmărește soft și hard bounces, dă statistici - prinde bine pentru identificarea conturilor abandonate și pe ai căror proprietari nu mai pot să-i contactez nici măcar prin e-mail-ul din profil;
    • în sfârșit, generarea automată a unui fișier SiteMap, necesar pentru ca motoarele de căutare să indexeze corect link-urile active, fără a mai folosi un plug-in pentru asta;
    • se pot crea pagini statice în ierarhia forumului, dacă sunt utile; paginile de help sunt editabile;
    • se pot defini „account upgrades” cu diverse facilități contra cost, pentru cine vrea să monetizeze cumva accesul la diverse funcții (vrei enhancement smileys, 5 lei pe lună; vrei acces la secțiunea de publicitate, 30 lei pe lună; vrei să poți edita posturile tale timp de 4 ore în loc de doar 15 minute, 10 lei pe lună);
    • funcții de moderare prin pagina ce listează activitatea unui anumit user, nu doar prin thread view;
    • un moderator ce șterge un post poate lăsa o alertă pentru autorul postului cu un motiv pentru care acel post a fost șters; la fel pentru mutarea de thread-uri și altele;
    • dacă un user care se apucă să dea like la toate posturile de pe un thread, acum pot fi șterse dintr-un foc toate aceste like-uri (abuzive/inutile) și notificările primite de userii respectivi;
    • dacă un user postează aiurea pe un thread, există opțiunea de banare a lui pe thread-ul respectiv, pentru o anumită durată de timp; desigur, și cu posibilitatea de a primi o alertă care să-i explice de ce, și eliminare mai rapidă a ban-ului;
    • posibilitatea de a defini dacă un user inactiv timp de x zile mai primește sau nu notificări pe mail pentru thread-urile urmărite;
    • posibilitatea de a „avansa ierarhic” în funcție de numărul de posturi, numărul de like-uri primite sau numărul de trofee (acordate pe baza unor criterii parametrizabile) - noi n-avem o ierarhie de-asta automată, dar putem schimba măcar user title-ul în funcție de numărul de posturi :biggrin:

Off topic: e haios să văd filmulețele demonstrative ale lui Kier de la xenForo - userii lui pentru demo sunt Darth (good) și Palpatine (evil) :biggrin:
 
Ma cam enerveaza ca nu pot sau nu am gasit eu cum sa pun link dar sa modific sa nu se vada link-ul, ci doar un cuvant or smth, cam cum era in vb.
 
Dacă folosești butonul de link, scrii link-ul în URL după care editezi ce ți-a apărut în text. Link-ul se va păstra.
 
Dacă nu vrei să folosești rich text editor cu aceste butoane de formatare, îl poți dezactiva din dreapta sus la căsuța de răspuns, după ce ai făcut click în ea. În cazul ăsta introduci link-uri folosind bbcode-ul (url=http...)text link (/url), cu paranteze drepte în loc de rotunde.
 
Eu am probleme mari cu Tapatalk pe Nexus 7: in 75% din cazuri imi apar notificarile, dar cand dau sa le deschid zice "Loading..." si asa sta. Am incercat sa reinstalez aplicatia, clear application data, dar tot asa face. Nu cred ca e de la forum ca la fel facea si pe vBulletin.
Vre-o sugestie?
 
Și la mine la fel, doar că dădeam vina pe conexiunea cu întreruperi din metrou. Nu știu cum merge traficul de date între plugin-ul din forum și clientul de pe telefon; am așa o vagă impresie că nu e conexiune directă, ci e intermediată cumva de serverele Tapatalk. Și link-urile din posturile forumului, care ar trebui să se deschidă în browser, trec printr-un URL redirect, nu m-am prins de ce. Analiză de trafic? Posibilă monetizare ulterioară? N-am idee.

Oricum, Tapatalk l-am păstrat pentru comoditatea celor ce s-au obișnuit cu el. Altfel, xenForo are skin „responsive”, adică se adaptează elegant la device-ul folosit și rezoluția lui. Forumul poate fi accesat direct din browserul telefonului, unde arată decent.

Forumul vechi vBulletin este activ pe xf.ro/oldforum .

Pentru cine vrea să descarce arhiva de mesaje private, o poate face mergând în inbox > scroll până jos de tot > download all private messages as xml/csv/txt (3 opțiuni). Vă rog să-mi spuneți dacă ați pierdut din mesaje la conversia din vBulletin; atenție că mi se pare că vB contorizează mesaje individuale, pe când xenForo contorizează conversații.

Pentru cine vrea să descarce thread-uri, se poate face în două moduri.

1) Fiecare thread are sus Thread Tools > Show printable version, unde implicit afișează 50 de posturi per pagină dar are și link de afișat 1000 posturi pe pagină :smile: De exemplu xf.ro/oldforum/printthread.php?t=434&pp=1000

2) Din dreapta jos la orice pagină este link spre Archive, unde se generează toate thread-urile în format și mai simplificat, doar că are și URL-urile link-urilor trecute explicit între paranteze. De exemplu xf.ro/oldforum/archive/index.php/t-21.html

Acuma nu știu dacă e liber accesul la ele din permisiuni, că nu-mi amintesc din stufoșenia de setări cum erau enabled sau disabled. Dar încercați și ziceți. Nu recomand să puneți teleport pro pe URL-urile astea, că poate vă dă în cap firewall-ul de la hosting și vă taie macaroana cu totul :biggrin:
 
Numa' să nu și răspunzi pe-acolo, că vei fi singur :tongue:

Trebuie să văd cum îl pot ascunde mai bine de searchbots și exploits...
 
My bad... :embarassed: Mulțumită lui Pisoi am descoperit că activarea unei opțiuni a funcției de detecție de bounce la e-mail-uri a blocat complet trimiterea de e-mail-uri de pe forum. Serverul de mail nu acceptă adrese invalide la From sau Reply-To, ori opțiunea asta se baza exact pe posibilitatea de a folosi un cont catch-all și a genera mesaje cu parametri unici spre fiecare destinatar.

Am dezactivat-o și acum monitorizez error log-ul și dacă se trimit notificările corect și detecția bounce-urilor merge fără acest enhancement.

Pentru curioși:

Enable variable bounced email address values
If enabled, sent emails will include the recipient email address in the bounce address field. This enables more accurate and more secure automated bounce email handling. If using automated bounce processing, enabling this option is strongly recommended.

This option requires that the specified bounce account is a catch-all account or supports a "+" as a wildcard separator (such as in Gmail). For example, if this option is enabled with a bounce address of bounce@example.com, the email might be returned to bounce+123abc+example=domain.com@example.com.

Ați mai primit careva notificări pe mail de orice culoare și motiv? :|
 
Am o mare rugaminte: cand vad un thread, as vrea sa ma duc la ultimul post, direct din radacina forumului. In dreapta apare cine a scris ultimul si la ce ora, insa nu am pe ce sa dau click ca sa ajung exact la ultimul post.
OK, am constat ca gresesc: tb sa apas pe numele threadului ca sa ajung la ultimul post.
So pls ignore my post -or delete it.
 
În stânga thread-ului cu posturi necitite, există o bulină care marchează existența unor posturi noi. Dacă dai clic pe bulină, te va duce la primul post necitit.

Pe de altă parte, dacă nu e complicat, subscriu și eu la cererea ca clicul direct pe un thread cu posturi noi să ducă automat la ultimul post necitit (fără a fi necesar clicul pe bulină). Un forum mare care funcționează așa pe XenForo e studentdoctor.net.
 
Back
Top