Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Eu tot zic că IE e de vină pentru tot :biggrin:

Dacă nu vrei sync, nu trebuie să-l folosești... Măcar poți pune plugins pentru diverse.
 
Notează data/ora și IP-ul când se întâmplă, să coroborăm datele.

Am colecționat doar două până acum, pentru că n-am avut timp să resetez routerul (acum s-a resetat singur de la pana de curent de azi din tot Bucureștiul).
06/06/2014 19:35 188.26.172.160
21/06/2014 22:33 188.25.250.16

Acum sunt pe un ip cu 86.smthsmth și pare ok momentan.
 
Am primit și eu două notificări cu „XF is down”. Voi întreba de unde e, dar posibil să fie de la lipsa unor peering-uri serioase sau întreruperi tranzitorii ale diverșilor carriers de pe traseu, lucru mai observabil în infrastructura din România decât din afară.

Separat, de o lună primesc aproape zilnic notificări cu serviciul de baze de date care a luat-o în bălării. Alte site-uri pe același server nu au problema asta, deci bănuiesc că de vină e vBulletin. Am făcut toate optimizările posibile, nimic. Aștept să apară Invision Power Board în versiune nouă, tocmai a fost anunțată iminenta lansare a unui major release; să-i fac o probă. Alte forumuri free am mai încercat; fie sunt nefinisate, fie sunt atât de încărcate de bling și eye candy de te ia cu greață.
 
Eu nu mai am probleme absolut deloc, să stea Cuarcu liniștit, era de la router... :biggrin:
 
Am colecționat doar două până acum, pentru că n-am avut timp să resetez routerul (acum s-a resetat singur de la pana de curent de azi din tot Bucureștiul).
06/06/2014 19:35 188.26.172.160
21/06/2014 22:33 188.25.250.16

Acum sunt pe un ip cu 86.smthsmth și pare ok momentan.

Well, happened again. Tot de pe ip cu 188.* face probleme:
03/07/2014 12:51 188.25.147.130

De fiecare dată se rezolvă după ce restartez router-ul și-și ia alt ip (5.* atm).
 
Mai da rateuri:
Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, webmaster@xf.ro and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
La reload merge totusi, pare sa fie ceva random.
 
Așa face de câte ori se atinge limita de conexiuni la serverul de baze de date. Nu mai am ce să fac decât să înlocuiesc vBulletin-ul cu un alt software de forum :frown: Aștept lansarea noii versiuni majore de Invision Power Board, care e cel mai matur din alternativele de pe piață.
 
Da' nu e cam ciudat totuși, adică suntem 10 oameni și 20 de boți și deja crapă?
 
Nu mai am ce să fac decât să înlocuiesc vBulletin-ul cu un alt software de forum :frown: Aștept lansarea noii versiuni majore de Invision Power Board, care e cel mai matur din alternativele de pe piață.
Am vazut doua forumuri destul de maricele (TechPowerUp si Wilders Security) trecute pe XenForo. Ma gindesc ca o fi OK daca astia doi le-au implementat.
Zic si io de doi centi acolo. :smile:
 
Teoretic, forumul ar trebui să știe să serializeze cererile încât să țină la un minim numărul de conexiuni paralele cu baza de date. Dar fiindcă vBulletin e un gunoi, câțiva oameni pot da în cap forumul. Probabil la alții nu se vede fiindcă hostingul nu are o limită atât de mică la conexiunile paralele, dar asta e o soluție de cacao să rezolvi un bug de design prin resurse mai multe.

Mă uit și la XenForo. Cu IPB am experiență câțiva ani și asta ar putea fi de folos.
 
Advanced Search.
 

Attachments

  • XF.png
    XF.png
    37.1 KB · Views: 36
S-a dus naibii de tot:

https://xf.ro/showthread.php?t=3842&p=145488&viewfull=1#post145488

Prima dată a dat o mică eroare la postare, dar n-am apucat să văd ce pentru că a făcut refresh automat la toată pagina (ca și cum n-ar fi mers ajax-ul), după care a apărut de 2 ori textul, o dată pocit și o dată cu diacriticele corecte. Am dat edit și am șters ce era dublat incorect, dar și a doua oară le-a pocit.

S-a dus naibii de tot:

https://xf.ro/showthread.php?t=3842&p=145488&viewfull=1#post145488

Prima dată a dat o mică eroare la postare, dar n-am apucat să văd ce pentru că a făcut refresh automat la toată pagina (ca și cum n-ar fi mers ajax-ul), după care a apărut de 2 ori textul, o dată pocit și o dată cu diacriticele corecte. Am dat edit și am șters ce era dublat incorect, dar și a doua oară le-a pocit.
 
Last edited by a moderator:
Să trăiască vBulletinu' și folosirea de funcții deprecated. Vrei, nu vrei, trebuie să faci upgrade la forum, că vine hostingul din spate cu versiuni mai noi de PHP/mysql și brusc nu-ți mai merge nimic.

Rămâne de mare valoare explicația unui tech support vBulletin pe un forum (nu mai caut link că mă enervez), gen: „afișarea avertismentelor PHP este opțională, poate fi ascunsă” + „nu știu de ce ai avea afișarea avertismentelor PHP activată pe un server de producție” + „afișarea avertismentelor poate face un script nefuncțional” + „vBulletin 4.2.2 vine cu afișarea avertismentelor activată” (și nu e o setare din AdminCP, trebuie să sapi prin fișiere).
 
Back
Top