Probleme multiplatforma

Neo

The Good Doctor
In primul rand vreau sa mentionez ca in parte problemele mentionate aici sunt un exercitiu si in parte reprezinta o necesitate.

Asadar, se dau multiple platforme/sisteme de operare:
- sistem desktop care ruleaza Windows 7 Ultimate;
- laptop care ruleaza MacOS X Mavericks;
- Blackberry Bold 9900 cu Blackberry OS 7.1;
- Nokia E51 cu Symbian OS 9.2;
- Samsung Galaxy S2 cu Android 4.1.2;
- Google Nexus 4 cu Android 4.4.2;
- iPhone 5s cu iOS 7.0 (pentru ca mi-am uitat cablul de incarcare acasa si nu pot face upgrade la 7.1 :biggrin:).

Problema #1 - cum se face sincronizarea de contacte cel mai eficient intre aceste dispozitive, respectiv sistemele de operare care ruleaza pe ele.

Solutiile default:
- MacOS si iOS se sincronizeaza via iTunes sau iCloud;
- Androizii se sincronizeaza intre ei via Google Contacts;
- Nokia se sincronizeaza doar cu Windows via Nokia PC Suite (because M$ is lame);
- BB se sincronizeaza si cu Mac si cu PC via suita lor de software.

Se pare ca exista metode de a sincroniza Google Contacts cu iCloud, dar evident nu direct ci trecand prin Outlook, ceea ce nu-i chiar asa groaznic si oribil considerand ca asta baga si PCul in loop.

Cerinte: sincronizare cat mai usoara (i.e. cat mai putine "baga cablul/scoate cablul"). O fi posibil? Momentan ma uit la niste diagrame pe care le-am schitat si ma apuca durerea de cap.
Motivatie: uneori car dupa mine mai mult de 1-2 telefoane din cauze plus minus retardate - exista pe aici un provider care ofera tarife foarte bune cu Romania dar in rest este praf si pulbere, SIMul cu numarul de .ro de Orange este si el intr-un telefon, etc. Ce nu mai vreau sa fac este sa mut SIMuri dintr-un telefon in altul, este o durere de cap masiva mai ales cu nano/micro SIMuri, deci sincronizarea contactelor over wi-fi sau LAN ar fi nemaipomenita :smile:


Problema #2 - se dau (multe) fisiere .pst; cum se face merge intre ele cu eliminarea duplicatelor?
- aici am avut o modalitate de lucru relativ paguboasa, pur si simplu drag&drop in Outlook si apoi am rulat un script pentru remove duplicates. Au ramas totusi in jur de 41000 de email-uri si asta doar in inbox-ul XF, nu mai spun de GMail si alte balarii;
- a urmat "compress database" care a redus fisierul overall;
- problema este ca in outlook email-ul nu este tratat cum este tratat un fisier de catre Windows Explorer de exemplu, a.i. sa detecteze duplicatul si sa intrebe "overwrite yes/no/this-is-sparta", ci pune absolut totul la gramada si adauga o cifra intre paranteze;
- daca fac 2-3-4 mergers (nu stau sa caut mailurile care sunt in plus intr-unul din fisiere, poate fi unul dar la fel de usor pot fi 3000), ma apuca saptamana pana rezolv totul;
- Outlook din Office 2011 for Mac n-are compress database. Nuff said, ajunge fisierul outlook de 100GB si cica "it evens out over time" dupa cum am citit pe un forum; durere de cap++, dat cu capul de pereti ca am dat bani si pe prostia asta, etc;
- acum fac merger cu PST Bridge, o aplicatie de Mac OS care pare sa stie ce face, i.e. elimina duplicate cand face merging. Inca este la PSTul #2, deci problema ramane inca deschisa la supozitii/sugestii.

Sper sa iasa o discutie interesanta :smile:
 
Problema 1: in cazul meu solutia a fost sincronizarea tuturor cu Outlook: Blackberry, iPhone cu 7.0.6 (parca), S2 cu 4.1.2, S3 cu 4.3.x si iPad cu 7.0.6. Nici macar nu am iTunes instalat pe vreundeva si BB desktop manager e instalat doar pentru a depana o prostie de care am scapat, deci nu il folosesc.
Nu am laptop cu OS X, deci nu stiu daca se aplica, dar restul sunt insirate pe birou si merg.
Nota importanta: o parte din jucarii fiind de serviciu nu m-am stresat eu cu setarile, am lasat altii mai prost platiti prin India sa o faca. A luat vreo 2 luni, ca erau idioti, dar au facut-o. Asta inseamna ca nu stiu toate detaliile despre cum se face, ci doar ce e facut si merge.

Problema 2: am pus intrebarea si eu aici acum 1-2-3 ani (nu mai tin minte) si cineva mi-a sugerat aceeasi solutie. Culmea, a mers si am obtinut fix ceea ce doream, cu diferenta pozitiva pentru tine ca la vremea aia nu aveam SSD si "compress database" pe HDD e sex cu familia apropiata, am facut ramdrive pentru asta; acum e simplu, ceea ce lua 30 de minute pe HDD ia sub un minut pe SSD. Candva pe vremea aia m-am invatat sa limitez problema spargand PST-urile pe ani, semestre sau trimestre, acum dimensiunea imi permite sa tin cate un semestru. Selectarea si mutarea intr-un PST dupa data e banala, iar indexarea imi permite sa caut in toate PST-urile, deci nu am motiv sa le pun la gramada. Oricum cautarea in Outlook e s&m cu familia apropiata. Utilitatea spargerii este ca fisierele mai vechi sunt in read-only mode si nu fac backup la cate 10 GB odata, ci doar la cel curent de 2..5 GB.
 
Eh, aia este ca Outlook pe Mac este S&M++, logica ma depaseste complet. Ce pot spune este ca PST Bridge sux, mi-a facut din 4x20GB 133MB si lipsesc numai vreo 40200 de mailuri :biggrin:

Back to the drawing board.
 
Problema 1: foloseste si tu un mail provider mai de doamne ajuta care sa ofere CardDAV, iti duci contactele acolo si pe poti sincroniza dupa aia chiar si pe lingura de papuci fara autluc, pc si alte 1000 de chestii.
 
CardDAV ar fi cea mai buna solutie... cu posibila exceptie a telefonului Nokia. Ce model e? Featurephones Nokia stiu doar SyncML, care nu e chiar pe toate drumurile.
 
Ce pot spune este ca PST Bridge sux, mi-a facut din 4x20GB 133MB si lipsesc numai vreo 40200 de mailuri :biggrin:
Daca ai Outlook si pe computerul cu Windows poti face manual lipirea (File-New-Data file si apoi drag&drop din fiecare PST in asta nou), apoi folosesti ceva gen http://download.cnet.com/Duplicate-Email-Remover/3000-2369_4-10221100.html ca sa stergi duplicatii. In ultima instanta iti scrii singur un program pentru asta, unul rudimentar dar functional ar lua doar cateva ore bune (3 proceduri: una de citit email headers si scris intr-un Excel, una de marcat pentru stergere duplicatii, una pentru sters conform listei).
Doar ca trebuie sa faci backup la fisierele originale inainte, drag&drop face move si in caz ca se intampla ceva rau si vrei sa o iei de la capat e bine sa ai de unde.

LE: uite aici si un script care sa faca asta: http://social.technet.microsoft.com...ramu-lekcja-1-usuniecie-duplikatow-pl-pl.aspx
 
Am aruncat eu acum un ochi, Office 2007 are optiunile astea:
Untitled.png

Deci ar merge reunirea tuturor mail-urilor, acu ceva-mi zice ca Neo ar fi gasit gasit treaba asta... cred.
 
CardDAV ar fi cea mai buna solutie... cu posibila exceptie a telefonului Nokia. Ce model e? Featurephones Nokia stiu doar SyncML, care nu e chiar pe toate drumurile.
Este Nokia E51, am scris in OP :smile:

"Import from file" nu avea ceva optiune de Do not import duplicates? (Outlook pe Windows)
Nu, nu are.


Nu pricep metodologia programelului asta (PST Bridge) de a face merge la PSTuri, nu-mi scoate decat fisiere de 133MB. Asta dupa ce-mi afiseaza foarte mandru chestia asta la finalul procesarii:

Screen Shot 2014-03-11 at 14.47.01.png
 
A ok, n-am remarcat că e E51. Pe Symbian mă aştept să existe client CardDAV.

Pentru Android, apropo, recomand CardDAV-sync şi CalDAV-sync.
 
Toate bune si frumoase, dar CardDAV astea stiu de numere multiple per contact? Adica intr-un fel in care sa nu-mi buseasca ce-i deja existent :smile:
 
Toate bune si frumoase, dar CardDAV astea stiu de numere multiple per contact? Adica intr-un fel in care sa nu-mi buseasca ce-i deja existent :smile:

Nu, știe doar un digit per contact, ce dreq ma, cum să nu știe? :biggrin:
 
Daca afli cum introduci numere multiple in agenda Outlook (sau orice altceva facut de M$) sa imi spui si mie! :capu:
 
Se poate inca din Outlook 2003 (nu am folosit versiunile precedente). Iar nu ti-ai luat pastilele? :smile:

LE: ai un field "other" unde definesti tu exact ce este (mobil/fix/fax/dog).
 

Attachments

  • Screen Shot 2014-03-11 at 20.25.37.jpg
    Screen Shot 2014-03-11 at 20.25.37.jpg
    512.4 KB · Views: 31
Back
Top