Probleme electrice Opel Astra

Salut!

Am un prieten cu un Opel Astra 1,7 CDTi 2003 care în ultima vreme are nişte probleme electrice la maşină.
Simptome: După ce se încălzeşte motorul pulsează tensiunea (ascendend şi descendent), atât la faruri cât la indicatoarele din bord. Iar cu motorul la relanti pulsează şi turaţiile.

Scuzaţi exprimarea din brişcă, dar sunt necunoscător în domeniu. Dacă aveţi ceva idei sau sugestii unde ar fi problema luminaţi-ne şi pe noi :biggrin:

Mersi!
 
Te duci la un service care are o interfață OBD II pentru Opel și vezi ce erori îți raportează. De obicei ECU-urile pot face autodiagnoză destul de bună la partea electrică.
 
LOL OBD II. Este cureaua de la alternator care trebuie schimbată sau alternatorul pe ducă :smile:
 
Cureaua cred ca ar chitai la rece daca ar patina, probabil ca e alternatorul pe duca sau releul de incarcare.
 
Alternatorul are o punte redresoare formată din 4 diode masive, încapsulate și prinse de carcasa metalică pentru ca să disipe din căldură. Știu mai multe cazuri în care s-au ars unele diode, cu rezultate interesante, să zicem. Acum depinde de construcția mașinii, la unele e nevoie să ridici mașina în service fiindcă alternatorul se poate scoate doar pe dedesubt ca să poți demonta și verifica diodele...
 
Back
Top