Problema temperatura placa video

scristian

Membru Senior
Am urmatoarea placa video http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH4850HTDI512M/ de vreo 4 ani.

De vreo cateva luni blocheaza tot pc-ul, din ce am descoperit creste temperatura peste 100C si intra protectia termina si face shutdown.
Am curatat si uns cu ulei ventilatorul.
Pus driver original si cu Asus SmartDoctor am scazut frecventa la minim-ul cat se poate seta (cred ca 525Mhz).
Sursa sigur nu e problema, aveam una buna si am schimbat si sistemul intre timp. (am pastrat placa video doar :tongue:)

Se blocheaza mai rar acuma dar daca joc intens WarThunder tot ajung la temperatura de shudown.

M-am cam plictisit sa tot dau Alt-Tab sa scad temperatura, voi ce i-ati mai face ?
 
ffs, și tu cu ce ungi lagărele ventilatoarelor fără rulmenți, știind că ventilatoarele alea mici cu turație dementă au totuși o viață limitată până când necesită o vizită în service?

Cristi, nu găsești vreun radiator mai masiv aftermarket, să-l schimbi pe ăla din fabrică? Cu suprafață radiantă mai mare, nu-ți trebuie nici un airflow atât de mare, poate are și ceva ventilatoare mai mari care, la turații mici și zgomot redus, să asigure o răcire decentă.
 
Din ce am gasit unul eficient ajunge pe la 150RON spre 200RON. Ma gandesc ca ar fi mai rentabil sa iau o placa de generatie mai noua, ales ca asta 4850 consuma in draci.

Momentan tin ventilatorul la turatie maxima in jocuri si mai dau cate un Alt-Tab si se mentine pe la 85-90 grade.
 
ffs, și tu cu ce ungi lagărele ventilatoarelor fără rulmenți, știind că ventilatoarele alea mici cu turație dementă au totuși o viață limitată până când necesită o vizită în service?
Cu margarină. :lol:
 
ffs, și tu cu ce ungi lagărele ventilatoarelor fără rulmenți, știind că ventilatoarele alea mici cu turație dementă au totuși o viață limitată până când necesită o vizită în service?

Eviți să ai ventilatoare mici cu turație dementă?

De asemenea, ca idee, am o grămadă de ventilatoare mici cu turație dementă care merg fără probleme, inclusiv unul de la un Thermaltake Volcano :biggrin:
 
Și această declarație rezolvă răcirea plăcii video a lui Cristi în ce fel, mă rog? Pls trolling--.
 
Ideea nescrisă era "a crăpat vârtelnița groaznică, cumperi altă vârtelniță, mai mare, mai silențioasă și mai eficientă în a-ți răci cazanu'". Chiar nu trollam. Dacă ajungi să bagi ulei (chiar și din ăla pentru mecanisme fine) în PC, ajungi să sară prin diverse locuri pe unde să atragă praf, care în timp se transformă într-un mehlem nasol de îndepărtat finuț.
 
Back
Top