Problema sistem de supraveghere

Va salut,

Detin un sistem de supraveghere format dintr-un DVR si 3 camere exterior, toate conectate pe cablu BNC (2 din ele fiind identice, a treia fiind produsa de catre alta firma) si conectat la o sursa de alimentare de 12V 4A, ce alimenteaza intregul sistem.
Mentionez ca sunt montate la distante scurte de dvr, 20m si pe suport de lemn, nu metal.

Acum sa va spun si problema: pe timpul zilei, toate camerele functioneaza ok, in schimb, noaptea, pe cele doua camere identice apar niste dungi iar imaginea devine neclara. Cea de-a treia camera e la distanta cea mai mare si functioneaza bine, atat ziua cat si noaptea.
Am schimbat cablurile si am montat o sursa separata pentru cele doua camere, degeaba insa, problema persista in continuare.

Am inteles ca exista niste izolatoare de bucla masa, oare ma ajuta daca achizitionez asa ceva?
Va multumesc pentru ajutor!
 
Salutare și bun venit!

Ce camere sunt, brand, model? Poți demonta una din camerele problemă pentru a o testa cu un cablu scurt lângă DVR? Ca să nu te muncești degeaba cu cabluri și izolatoare, când de fapt problema poate vine de la camerele proaste.

Eu unul încă n-am văzut camere sub 90-100 lei decente, dar am văzut pocnitori proaste vândute scump. Camerele luate la set cu DVR din magazinele de bricolaj sunt niște chinezării mediocre. La filmare în condiții ideale de lumină, toate dau o imagine bună; diferența se vede doar la filmare de noapte, cu filtru IR ridicat, cu led-urile IR aprinse.
 
Am avut o problema asemănătoare la fostul loc de munca (dungi pe timp de noapte), problema s-au dovedit a fi camerele.
 
Salutare!
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Cele 3 camere sunt:
- o camera model AHD Eyecam EC-AHD4057 (care a costat 104 lei si functioneaza cel mai bine, fiind amplasata si la distanta cea mai mare )
- 2 camere model AHD/CVI/TVI/Analog full HD 2MP exterior IR 20M Eyecam EC‐AHDCVI4077 ( 165 de lei/ bucata- functioneaza cel mai prost)
DVR-ul face parte dintr-un kit PNI PTZ800 (la care in trecut s-au defectat toate camerele) - camerele le folosesc in modul ANALOG
Pana sa le montez sub acoperisul casei, toate camerele in interior se vad perfect, dar in momentul cand le pun in exterior...incep problemele. Chiar si pe timp de zi pot observa acel fenomen de "zgomot"pe imagine, dar noaptea, cand se activeaza IR-ul, dungile sunt mai evidente iar imaginea devine mai neclara. Problema am avut-o inca de la inceput (de trei zile am montat camerele), am schimbat cablul, chiar de doua ori dar problema continua sa persiste.
Am incercat sa le conectez una cate una, m-am gandit ca poate exista interferente, la fel, aceeasi problema. Camera cea mai ieftina, ciudat, se vede cel mai bine/
Singura solutie mi-a ramas sa probez cu un izolator de bucla masa...




 
Or fi mai sensibile la frig?
Cred ca sunt de o calitate slaba...cum am scris si mai sus, o sa probez cu un izolator de bucla masa si daca nu functioneaza inseamna ca problema sunt cele doua camere.
Am incercat absolut tot..de la schimbat cabluri pana la a adauga noi surse de alimentare...si nimic.
 
De Eyecam n-am auzit ca brand, poate fi un chinezism vândut scump la noi. Mi se pare și un amalgam de acronime ca specificații, să ia ochii; full HD pe analog nu se poate, doar 720p un pic comprimat și forțat prin AHDCVI, care înghesuie o imagine wide format 16:9 într-o rezoluție standard definition 4:3 și depinde de DVR să știe AHDCVI ca să o afișeze în proporțiile corecte. E complet irelevant că senzorul are 2MP/full HD dacă rezoluția aia nu poate ajunge la DVR ca pixeli utili.

Eu am lucrat până acum cu Dahua și Hikvision, și am ajuns să prefer Dahua. Ultimele camere luate erau tot AHDCVI, dar: carcasă metalică pentru montare outdoor, pivot de fixare metalic, filtru IR care se deplasează mecanic la filmarea de noapte (se și aude cum clickăie), senzor Sony, obiectiv wide și luminos, și mai ales filmare pe timp de noapte foarte clară. Și astea au fost 125 lei bucata dacă-mi amintesc bine, mai scumpe decât alea cu carcasă de plastic dar identice la electronică și care erau vreo 90 lei. Hikvision-urile comparabile aveau mai mult plastic ceva mai scumpe, imagine mai slabă, și insistau să folosească propria versiune de AHDCVI încât trebuia neapărat și un DVR cu aceeași marcă.

Fă teste cu o cameră la <2m de DVR, pentru a exclude problemele produse de cablu. Dacă vrei, încearcă și o pereche de balun-uri (10-15 lei) ca să legi camera printr-o singură pereche de fire torsadate, să nu zici că e de la cablul coaxial.

Dar impresia mea rămâne că-s camerele proaste, bagă boost prea mare la senzor ca să-i crească sensibilitatea la filmare de noapte, și senzorul slab calitativ produce zgomot și interferențe.
 
Ar putea fi si de la alimentare. Daca firul e lung si subtire, cand creste curentul (cand se aprinde proiectorul IR), iti scade mult tensiunea la intrarea in camera. Fiecare model se comporta diferit cand nu il alimentezi cum trebuie... Trebuie masurat.
 
De Eyecam n-am auzit ca brand, poate fi un chinezism vândut scump la noi. Mi se pare și un amalgam de acronime ca specificații, să ia ochii; full HD pe analog nu se poate, doar 720p un pic comprimat și forțat prin AHDCVI, care înghesuie o imagine wide format 16:9 într-o rezoluție standard definition 4:3 și depinde de DVR să știe AHDCVI ca să o afișeze în proporțiile corecte. E complet irelevant că senzorul are 2MP/full HD dacă rezoluția aia nu poate ajunge la DVR ca pixeli utili.

Eu am lucrat până acum cu Dahua și Hikvision, și am ajuns să prefer Dahua. Ultimele camere luate erau tot AHDCVI, dar: carcasă metalică pentru montare outdoor, pivot de fixare metalic, filtru IR care se deplasează mecanic la filmarea de noapte (se și aude cum clickăie), senzor Sony, obiectiv wide și luminos, și mai ales filmare pe timp de noapte foarte clară. Și astea au fost 125 lei bucata dacă-mi amintesc bine, mai scumpe decât alea cu carcasă de plastic dar identice la electronică și care erau vreo 90 lei. Hikvision-urile comparabile aveau mai mult plastic ceva mai scumpe, imagine mai slabă, și insistau să folosească propria versiune de AHDCVI încât trebuia neapărat și un DVR cu aceeași marcă.

Fă teste cu o cameră la <2m de DVR, pentru a exclude problemele produse de cablu. Dacă vrei, încearcă și o pereche de balun-uri (10-15 lei) ca să legi camera printr-o singură pereche de fire torsadate, să nu zici că e de la cablul coaxial.

Dar impresia mea rămâne că-s camerele proaste, bagă boost prea mare la senzor ca să-i crească sensibilitatea la filmare de noapte, și senzorul slab calitativ produce zgomot și interferențe.

Salut puterfixer!
Chinezarii sunt sigur si de slaba calitate...doar ca e ciudat ca prima camera, luata de la aceeasi firma, dar nu Eyecam...nici macar nu e branduita, fiind si mai ieftina, functioneaza ok, iar astea din pacate nu.
Noaptea imaginea este mai slaba, odata cu activarea IR-ului...acele dungi ies mai puternic in evidenta, o sa incerc sa verific si nivelul AGC accesand meniul OSD al camerei...poate e foarte ridicat si de aici problema cu "zgomotul"pe imagine.
Cu alimentarea nu e nicio problema si pe timp de zi daca ma uit atent "trepideaza" putin imaginea..mici dungi.

Am mufat un cablu utp prin video balun si este fix aceeasi situatie. Am inteles ca exista o telecomanda UTC pentru controlare meniu OSD...mi-e mult mai usor folosind asa ceva din interiorul casei.
Daca nici dupa aceste setari nu reusesc, o sa ma indrept pe viitor catre camere Dahua, vad ca au si modele mai accesibile gen DAHUA HFW1200SL.
Iti multumesc frumos pt ajutor!
Poza cu dungile se poate? Dungile stau nemiscate sau se plimba?
Aici e un filmulet de ieri, filmare a monitorului( nu se vad foarte bine dungile orizontale...ci doar trepidatii ale imaginii.

http://sendvid.com/lszs6gla



 
Back
Top