Playstation 3 games

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Am vazut o discutie despre jocuri Xbox si mi-a dat idei: cam ce jocuri specifice PS3 merita cumparate si jucate? Cineva mi-a zis ca trebuie sa cumpere un PS3 si ma intreba cum e cu jocurile, eu habar nu am intrucat nu sunt jucator pe console, nu am avut si nici nu intentionez sa cumpar vreodata. Deci:
- PS 3 poate fi modat? Ajuta la ceva?
- ce jocuri exclusive sunt bune? Target: plozi de 5..15 ani (stiu ca sunt la scoala, nu stiu in ce clasa).
- ce accesorii sunt utile sau esentiale la PS 3?
- Ceva de verificat la cumparare? Exista mai multe modele sau nu conteaza?
 
Zi-le să ia PC și să pună Steam Big Picture și-un controller, deși nu știu dacă rentează toată nebunia avînd în vedere că pe o consolă nu trebuie decît s-o bagi în priză și să vîri discul...

PS3 se poate moda dacă vrei neapărat și asta ajută la a rula jocuri piratate sau diverse aplicații homebrew, cu riscul (relativ mare?) de a-ți bloca consola în rețeaua PlayStation Network.
Uite aici o listă (mă îndoiesc că e completă) de jocuri exclusiv prezente pe PS3 (ordonează și tu după coloana aia cu Exclusive). Nu știu să-ți recomand pentru plozi, că majoritatea care-mi plac mie sînt violente, uite o listă pentru început (pentru puști am scos tot hack'n'slash ce-mi place mie :biggrin:):
  • Little Big Planet (serie)
  • Gran Turismo 5
  • ModNation Racers
  • Prince of Persia (serie)
  • Ratchet & Clank (serie)
  • Wipeout HD
Ca accesorii, ai PlayStation Move, cameră și microfon, și alte chestii de la terți. PlayStation Move e fain cu Little Big Planet 2.
Cînd o cumperi, n-ai să te uiți decît la capacitatea discului intern, restul de chestii sînt la fel la toate modele. Nu știu cum și dacă astea noi (SuperSlim) pot fi modate, dar dacă nu vrei să piratezi nu cred că merită să te complici.
 
Am vazut o discutie despre jocuri Xbox si mi-a dat idei: cam ce jocuri specifice PS3 merita cumparate si jucate? Cineva mi-a zis ca trebuie sa cumpere un PS3 si ma intreba cum e cu jocurile, eu habar nu am intrucat nu sunt jucator pe console, nu am avut si nici nu intentionez sa cumpar vreodata. Deci:
- PS 3 poate fi modat? Ajuta la ceva?
- ce jocuri exclusive sunt bune? Target: plozi de 5..15 ani (stiu ca sunt la scoala, nu stiu in ce clasa).
- ce accesorii sunt utile sau esentiale la PS 3?
- Ceva de verificat la cumparare? Exista mai multe modele sau nu conteaza?

1. Da. Nu prea, sincer (am avut consola modată).
2. Targetul jocurilor pe PS3 nu coboară chiar atât de jos. După cum spuneam, dpdv al maturității jocurilor ai PS3 > XBox > Wii. Pentru PS3, pentru draci mici ar merge Little Big Planet 1/2, Sports Champions 1/2, Ratchet & Clank. Titlurile pentru care chiar merită să-ți iei PS3 ar fi:
- seria God of War;
- Gran Turismo 5;
- Heavy Rain;
- seria inFamous;
- seria Killzone;
- Motorstorm Pacific Rift/Apocalypse;
- SOCOM 4;
- Tekken;
- seria Uncharted;
- Shadow of the Colossus (ăsta este pentru PS2, dar dacă pui mâna pe un PS3 care poate rula și PS2 games... eu tot sper la un remake pentru PS3, ar fi cazul).
Dintre astea trebuie să judeci tu cam care ar fi potrivite pentru puștanii respectivi.
3. PS Move stuffs (1x cameră, minim 2 motion controllere).
4. Mai nimic, really. Dacă găsești un PS3 SH din seria veche ("Phat"), este de preferat, pentru că deschide accesul și la imensa librărie de jocuri pentru PS2, dintre care fff multe sunt exclusive și foarte faine. PS3 noi sunt cică mai power efficient, mai silențioase, etc. Dacă iei unul vechi, vezi să nu fi avut YLOD (un fel de RROD de la XBox).

@Marius -> Get out.
@whiskas -> Prince of Persia nu este exclusivitate.
 
Back
Top