Plasma, monitorul si placa video

burebista

Manic Miner
A iesit mosu' din pestera si l-a strafulgerat o idee: ce-ar fi sa foloseasca plasma pentru World of Tanks ala al lui?
Zis si facut. Cumparat un mat d'asta, legat una cu alta si dupa aia au inceput durerile de cap. :capu:

Ecuatia suna cam asa:
plasma HD ready + monitor full-HD + 560Ti = varza

Ce am reusit a fost doar un clone la desktop pe plasma si lansat WoT in 1080i. Din pacate diagonala de neam prost e prea mare pentru rezolutia aia. Adica de la 3m de unde stau sa ma uit la plasma nu vad mai nimic din detaliile jocului.

Pe linga problema cu diagonala mai sunt doua.
La clone pe plasma lipsesc cam 2-3mm din imagine sus-jos fata de desktop.
Cit am plasma conectata placa video nu mai trece in power saving (se rezolva cu nVidia Inspector asta daca-mi aduc aminte).
Deocamdata nu pomenesc de sunetul din joc care vreau sa iasa din HDMI si sa se duca-n statie/boxe. :biggrin:

Bottom line ce as vrea io: sa ma joc pe plasma in 720p si sa vad filme pe monitor in 1080p (sau viceversa). Bonus ar fi sunetul din jocul de pe plasma sa iasa in statie/boxe (plasma e bagata-n statie deja).

Sa traiasca mult si bine cine are fo' idee. Deocamdata n-am aruncat cablul ala HDMI, l-am pus inapoi in punga lui.
 
Produse in comanda:
1.Manhattan HDMI Cable [ 322539 ]
1x106,83 106,83
2.Discount cfm. voucher [ DVC ]
-1x106,00 -106,00
3.Expediere [ gratuita ]
1x0,00 0,00
Total comanda: 0,83 RON


:angel:
 
Extended Desktop, domnu'. Win + P. Apoi verifici că rezoluțiile-s corect setate pe cele două monitoare, și faci drag&drop la ferestre dintr-un ecran în celălalt. Audio prin HDMI pentru 2 monitoare, asta încă n-am încercat să știu cum merge...
 
Back
Top