Placa video

JustIn

Membru Senior
Pe scurt. Am o placa Asus M2N-E, habar n-am ce PCI-E 16x e (2.0 probabil sau mai vechi) pe care merge acum ceva din seria Nvidia 7900.
Vreau o placa video mai buna, tot Nvidia, pana in 600 ron, da' am cam ramas in urma cu tehnica. Am gasit GTS 250 1G ddr3, 256bit sau GTS 450 1G ddr5, 128 bit. Ce e mai important? Latimea de banda la memorie sau viteza si un procesor mai nou/bun? Sau am si alte optiuni?

PS. Se va folosi exclusiv la jocuri nu proiectare video sau altceva.
 
Ermh uită de GTS250, este practic un 9800GTX rebranded, plus că găsești SH cu 250-300 RON, nicidecum 600 RON. Ar merge un GTX260 sau un GTX460, dă mai multe detalii (RAM, procesor), ca să nu iei ceva ce ar fi plafonat de respectivele.
 
Placa de baza are PCIe versiunea 1. 2.0 sau mai vechi include toate placile de baza actuale, PCIe 3.0 inca nu e pe piata.

GTS 250 si 450 sunt PCIe 2.0. Posibil sa nu mearga, Miahi a patit-o, o mai patise cineva recent (nu imi amintesc cine) si a gasit o anume placa video care pana la urma a mers.

Intre GDDR3 si GDDR5 prefer oricand DDR5 daca e aceeasi cantitate, DDR5 consuma mai putin.

La aceeasi frecventa GDDR3 pe 256 de biti are aceeasi performanta ca GDDR5 pe 128 de biti.

Da, ai si alte optiuni, se numesc AMD 5xxx sau 6xxx.

Mai departe tragi concluziile singur :biggrin:
 
Multumesc.
E un cadou, deci SH iese din schema. Stiu ca omul prefera Nvidia, de aceea nu m-as risca sa ii dau Ati-Amd... Ca procesor are un X2 4000 si cu 2G ram (aici nu-i pb se mai poate pune), deci sunt sanse mari cred sa fie limitat un GTX460. De aceea m-am si orientat catre GTS.
OK, deci cel mai sigur voi lua un GTS 450. Acum, mai e vreo diferenta intre branduri, sau sunt toate o apa si-un pamant :smile:? As prefera sa ii duc un Asus sau Gigabyte, decat un Palit Daytona. Da mai bine... :biggrin:
Burebista, merci. Maine am toate detaliile despre mod de plata si alte alea. Te contactez daca am nevoie de voucher. Stii cumva cam cat dureaza o livrare a produsului in provincie, daca e disponibil la comanda online?
 
Nu contează în opinia mea brandul, sunt toate design de referință NVIDIA. Mai bine ia-i un GTX460, ăla chiar își face banii :smile:
 
Stii cumva cam cat dureaza o livrare a produsului in provincie, daca e disponibil la comanda online?
Depinde. Daca dai comanda dimineata e posibil ca pina dupa amiaza s-o primeasca de la furnizor si s-o si trimita la tine deci ai avea-o a doua zi acasa (bine, depinde si de curier daca binevoieste sa ti-o aduca).
Dar in principiu mai pune o zi (maxim doua) ca marja de eroare, mai ales in perioada asta cind se apropie sarbatorile si e nebunie cu comezile (peste tot, nu numai la garaj).
 
Incearca un 460 GTX. Am luat de curand una si upgrade-ul de la un 9400 la asta e... mare. Placa e relativ silentioasa si destul de rece. De cand am luat-o am incercat cam tot ce aveam pe calc. in rezolutii mai mari cu AA si detalii cat mai sus. Singura chestie la care a "gafait" a fost CoD: Black Ops, dar asta pentru ca varianta jocului pe care o aveam era prost optimizata (problemele de la lansare cu sunetul si conexiunea la Steam).
De la un nivel incolo, diferentele intre placile video sunt date doar de sistem si pret (as in prea mici sa le observi in jocuri). Totusi daca zici ca un upgrade e oarecum previzibil in viitor, GTX-ul 460 poate sa ramana fara nici o problema intr-un sistem viitor. GTS-ul are cam jumatate de latime de banda fata de GTX si s-ar putea sa se ceara out.

Totusi e important de stiut ca ocupa doua sloturi in carcasa, are doua alimentari PCI-E 6 pini (deci tre sa ai sursa cu asa ceva sau macar sa iei un adaptor, e doar unul inclus in pachet).
 
Dap, la sfaturile insistente ale voastre s-a luat un GTX460. Posesorul e foarte multumit. A mers fara nici o problema pe placa de baza, nu s-a luat de la PCgarage, am inteles ca nu erau pe stoc or smthing.
 
Nu contează în opinia mea brandul, sunt toate design de referință NVIDIA. Mai bine ia-i un GTX460, ăla chiar își face banii :smile:
De unde pana unde ? Eu am la firma nVidia de la Gigabyte, Palit, MSI si toate folosesc PCB-uri proprii (mai bune sau mai proaste, in special in partea de alimentare) si sisteme de racire diferite. Chestia cu "toate sunt la fel" e valabila doar in primele saptamani de la lansare si la unele modele hi-end, aici nu-i cazul.

JustIn alegerea a fost foarte buna, doar MSI Hawk este ceva mai buna dar nu pe masura diferentei de pret, e pur si simplu mult prea scumpa pentru ce ofera...
 
Si care e mai bine implementat ? (sistem de alimentare & eventual racire). In afara de Gigi SOC & MSI Hawk, doar versiunile dedicate gamerilor sunt bune - de la ceilalti producatori ? Sau si aici nu se aplica generalizarea ?
 
Întrebarea este cât de mai bun se poate fără a intra într-o categorie de preț unde poți cumpăra o placă mai bună. Iar PCBul este același cel puțin la PalIT și Gainward, cu diferențe de preț semnificative.
 
Caut placa video SH cu pret in jur de 500 lei si am gasit pe computergames: http://forum.computergames.ro/223-c...nente-update-zilnic/page-64.html#post46626337

Din cele de acolo, variantele ar fi:
3. MSI GTX 560 Ti TwinFrozr III Hawk 1024 MB GDDR5 256 bit. Frecvente 950/1050 MHz. Pachet complet, fara garantie. Pret: 500 lei.
8. Asus GTX 560 Ti DirectCU 1024 MB GDDR5 256 bit. Bulk, fara garantie. Pret: 485 lei.
10. Gainward GTX 560 Ti Phantom 2048 MB GDDR5 256 bit. La cutie, fara garantie. Pret: 490 lei.

La prima vedere ar fi ultima fiindca are 2GB memorie video, apoi am facut o cautare comparativa si am ajuns aici: http://www.gpuzoo.com/Compare/MSI_N560GTX_Ti_HAWK__vs__Gainward_Barcode:_4260183361848/
Deci sa iau MSI-ul? Sau Gainward-ul pentru cei 2GB?
 
Nu prea gasesc, cel putin nu acum cand am cautat. Pana la urma am luat Asus GeForce GTX 560 Ti DirectCU II Top 1GB DDR5 256-bit, in WOT merge ok cu toate la maxim (C2D E8400).
Voua tre' sa va multumesc, sursa pe care ati sugerat-o cand am luat sistemul este de de 550W (BFG) si acum se pare ca a fost o alegere buna avand in vedere consumul noii placi video. :thumbs:
 
Fiindca GTX 670-ul meu pare ca a murit (cand am incercat sa schimb cooler-ul, ceva nu i-a placut si acum nu mai da semn de viata nici cand i-am pus inapoi coolerul vechi) o sa iau curand o placa video noua. M-am uitat peste modele si voi merge pe Gigabyte fiindca au radiatorul din cupru si am de ales din 2 modele:
GIGABYTE GeForce GTX 960 G1 GAMING 4GB DDR5 128-bit
sau
GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X 4GB DDR5 256-bit

Problema mea e asa (pretul il ignoram, nu e relevant): prima e 960, performanta mai slaba si ma deranjeaza 128 bit, cealalta e 970, performana mai buna, 256 bit, dar are problema cu memoria video care "se termina" la 3.5Gb in loc de 4Gb cat zice ca are. Care s-o iau? Eu as zice 970 fiind mai performanta, plus bus-ul memoriei de 256 bit, dar acea problema de alocare a memoriei nu prea ma incanta.
 
Păi depinde la ce rezoluții vrei să joci, dacă plănuiești să iei un monitor 4k sau nu.
 
Sunt o gramada de teste si pareri pe net iar baietii de la itfiles au scris si ei cite ceva.
Parerea mea sincera e ca daca bugetul nu e o problema poti lua linistit 970-ul.
 
Back
Top