Placă de captură video

war4peace

Membru Senior
Se dă un PC cu o placă cu ieşire video HDMI/DVI/15-pin analogic (denumit în continuare PC1) şi un altul cu CPU mai barosan, dar tip "business", adică sursă de 265W şi PIC Express lanes care suportă o placă video cu consum maxim 35W, să-l denumim PC2.
Se doreşte montarea unei plăci de captură video hardware în PC2 care să permită streaming video al unei sesiuni gaming purtate pe PC1, de asemenea să permită captură în timp real (dacă se poate, uşor compresat) al acestui stream video. Exemplu mai jos.

Am găsit aşa ceva pe Amazon, care merge cu xSplit. Funn y e că în US e 120 USD şi în România de învârte pe la 600 RON (the fu!).

Idei, păreri?

Exemplu:
 
Last edited by a moderator:
Vezi ca AverMedia are multe modele care fac fix ce vrei tu. Uita-te la ei pe site.

Nici macar nu ai nevoie de un al doilea calculator, din cate am inteles. Anumite modele permit instalare in acelasi PC pe care te joci. Probabil au compresie HW.
 
Si fara compresie hw cred ca e ok, cel putin pentru wot, care nu papa mai mult de un core si ceva.
 
Pai asa instalezi FRAPS si nu-ti mai bati capul cu placi & stuff. Oh, wait... streaming....
 
Păi am acces la două PC-uri, ăla pe care mă joc are CPU+mobo cam vechi (din 2007).
FRAPS nu prea merge la captură 1920x1116 (windowed, maximized) fiindcă:

8 bit @ 1920 x 1080 @ 29.97fps = 119 MB per/sec, or 417 GB per/hr.
10 bit @ 1920 x 1080 @ 29.97fps = 158 MB per/sec, or 556 GB per/hr.

Adică pe scurt, nu mă ţine rata de transfer :smile:

MSI Afterburner face compresie cât de cât OK, dar FPS-ul nu creşte peste 20-22 şi calitatea cam lasă de dorit.
Exemplu:

Prefer să fac captura pe al doilea PC şi să fac streaming tot de acolo.
Întrebarea ar fi "există în România plăci de cpatură hardware la preţuri decente?" în sensul de "nu cu 70% mai mari decât în USA". Dacă nu, atunci o să comand din USA, deşi o să fie mai greu cu garanţia.
M-am uitat la Avermedia pe site, placa asta internă pare cea mai potrivită.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top