Placa de baza pt AMD X2 Brisbane 5000+ ce suporta memorie cel putin DDR 2 800

Foxter

Membru Senior
Un bun prieten vrea sa isi ia o placa de baza pt sistemul lui cu AMD X2 Brisbane 5000+. Motivul e ca placa de baza actuala (Abit KN9S) are niste chestii ciudate legate de C&Q in Win XP si o incetineala teribila in Win 7 64Bit. Placa de baza e singura componenta neschimbata din acest sistem cu exceptia HDD-ului asa ca daca nu cumva hardul s-a decis sa faca fite exact cand a fost pus Win 7, e probabil ca placa de baza sa fie de vina pt problemele cu Win 7 (ori e vorba de o incompatibilitate cu Win 7 (are penultimul bios posibil) ori de o defectiune hardware).

Anyway, amicul se gandeste sa isi ia ASRock N68C-GS FX, nu prea mai gaseste alternative care sa ii suporte si vechiul RAM DDR 2 800.

Ce il ingrijoreaza e plasarea coolerului Scythe NINJA PLUS Rev.B pe placa de baza din cauza plasarii sloturilor de RAM DDR 2 foarte aproape de CPU. De asemenea racirea chipsetului placii de baza pare cam anemica, mai ales ca el foloseste racire pasiva la video si CPU.

Stie cineva (hint Cosmin C dar nu numai el) cum e cu placa asta de baza in potentialele probleme prezentate mai sus precum si in privinta fiabilitatii si compatibilitatii ?

Restul de componente sunt:

Procesor: X2 Brisbane 5000+
RAM: Zeppelin DDR2 800 4GB Dual Channel kit
Video card: Saphire ATI 5670 Ultimate (racire pasiva)

Multumesc anticipat.
 
C&Q merge aiurea ca asa e el... Orice utilizator responsabil il dezactiveaza si foloseste K10Stat.
Win 7 merge incet ca asa e el... Orice utilizator responsabil... Stiti deja ce urmeaza sa zic asa ca nu mai zic. :smile:

Placi de baza DDR2 gasesti SH pe toate drumurile la preturi aproape derizorii. Poti cumpara 3 (sa ai ce compara) si tot nu te doare la buzunar, dar ma indoiesc ca rezolvi problema.
 
Fix modelul ala de placa am si eu un exemplar in service, pentru testat memorii. :smile: Placile de baza ASRock cu acel design - VRM plasat in dreapta - mi s-au parut cam slabe la fiabilitate, eu evit pe cat posibil modelele alea. Compatibilitatea cu memoria se face in functie de procesor, pentru ca pe el este controlerul de memorie, iar controlerul de pe acest procesor suporta DDR2. Coolerul are loc fara probleme, cat timp memoriile nu au radiator inalt, si nici nu cred ca se vor incalzi prea tare. In rest, eu ma indoiesc sincer ca schimbarea placii de baza ar rezolva problema, exceptand cazul in care placa de baza chiar are ceva defect.

Cat despre SO, pe orice sistem cu minim orice dual-core, 2gb ram si o placa video capabila de AERO am avut impresia ca am facut upgrade la hardware cand am schimbat XP-ul cu Win7. :smile:
 
@Marius 95
Abit KN9-le meu nu a avut nici o problema cu C&Q in Win XP si e mai vechi ca placa de baza a amicului meu. In schimb la el activarea C&Q ducea foarte des la BSOD. Un alt amic are un sistem cu Intel E5200 instalat pe o placa Asrock P45XE si ii zboara Win 7.

@Cosmin C
Nu prea mai am ce sa fac ca sa rezolv situatia cu sistemul ala, singurele chestii neinlocuite sunt placa de baza si HDD-urile. Ce placa de baza care sa aiba macar DDR 2 ai recomanda pt sistemul amicului meu ? Merg si modele SH, nu doreste neaparat sa sparga pusculita.
 
Multa lume recomanda SSD-uri, problema e ca sunt inca scumpe si tehnologia lor nu e tocmai matura (vezi bugurile inca prezente).
 
Partea cu pretul e aproape corecta, cea cu tehnologia nu. Pretul e aproape corect pentru ceea ce aduc - chiar merge totul mult mai lin si devine adictiv destul de repede, nu beneficiezi de frames per second in plus, ci de comfort si totul se plateste :smile: ; tehnologia e suficient de matura incat se foloseste in servere de cativa ani, buguri exista in orice tehnologie oricat de veche, si prin cod scris acum 40 de ani inca se mai repara buguri in zilele noastre.
 
E o discutie interesanta despre SSD-uri, va multumesc pt lamuriri dar am divagat de la scopul threadului.

Hardurile detinute de amicul meu nu faceau probleme in XP si asta ma face sa cred ca e ceva legat de partea de storage din placa de baza care nu colaboreaza bine cu Win 7. Stiu ca suna a ceva in genul formatare HDD pt o infectie cu adware dar amicul e pur si simplu exasperat de treaba asta si prefera o abordare mai "radicala" pt rezolvarea problemei.
 
Ca sa imi citez prietenul: "Amigo, explica-le ca merge de 2-4 ori mai incet decat xp acest win7, poate este buildu asta dracu stie". Ca urmare ce placi de baza recomandati ?
 
Toate sunt la fel de proaste. Eu am avut Epox pe vremea Athlon XP si corupea datele pe hardurile in RAID 0. Am avut Asrock cu Phenom 2 pe AM2+ si DDR2 800 si care facea figuri cu memoria la 800 si latente conforme SPD puse manual, ca automat nu le lua. Acum am Gigabyte care manaca o baterie de CMOS pe luna desi sta in priza permanent, plus ca implementarea Dual-BIOS-ului este de toata jena, de mi-e si rusine sa spun ca am asa ceva.
 
Eu am avut noroc si nu am avut probleme cu computerele in ultimii aproape 10 ani, majoritatea pe platforme AMD acasa si toate pe Intel la birou. Nu am luat niciodata cele mai ieftine modele si niciodata cele de varf ("overcloacher shit") si totul a fost in regula. Dar nu as generaliza, normal.

Revenind, ce build de Win 7 face figuri? Retail sau OEM?
 
E vorba de un DVD original de Win 7 64Bit OEM (generic OEM, nu de la un brand anume). Trebuie sa verific daca venea sau nu cu SP1.

Ca drivere au fost folosite cele mai noi drivere (64bit unde se aplica) pt placa de baza si placa video, drivere luate de pe siturile Nvidia respectiv AMD la momentul instalarii sistemului de operare (Abitul nu mai oferea drivere pt Win 7). Am folosit si un driver de pe situl Realtek pt sunet dar nu cred ca mai conteaza asta.
 
Daca ai acces la MSDN descarca si testeaza un Win 7 x64 cu SP1 si vezi ce se intampla; daca merge tot prost e posibil sa fie din driverii de storage sau din setarile din BIOS, altfel nu prea am o alta explicatie.

Btw, nu gasesc nicaieri modelul placii de baza, ce chipset are pe ea?
 
Placa de baza este asta (website-ul Abit a fost dezactivat de cateva luni).

Din pacate nu am acces la MSDN. Sa incerc sa scot driverul de storage Nvidia si sa ii dau un Windows update pt gasirea unui driver pt storage ?
 
Se gasesc kituri MSDN si pe piratebay daca cauti atent, prin noianul de kituri modificate de cretini.
 
Parca se putea descarca Win 7 trial direct de la M$, e mai sigur, cu 30 de zile durata de viata.

Nu am avut niciodata vreo placa de baza cu chipseturi nVidia mai noi, am mers doar pe AMD, nu am idee care driver e mai bun si care sunt problemele tipice 550-ului.
 
Ca sa imi citez prietenul: "Amigo, explica-le ca merge de 2-4 ori mai incet decat xp acest win7, poate este buildu asta dracu stie". Ca urmare ce placi de baza recomandati ?

Poți să mă citezi cu un "gtfo"? :lol:


Mere prost deci trebuie să fie placa de bază. Mirific, ce pot zice.
 
Back
Top