Pitici

Edis0n

addiction syndrome
Primul post - doar poze. Azi nu am nici chef, nici putere sa scriu comentarii. Poate alta data.
 

Attachments

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    126.3 KB · Views: 20
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    111.9 KB · Views: 19
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    148.3 KB · Views: 18
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    118.2 KB · Views: 18
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    129.5 KB · Views: 26
  • 6.jpeg
    6.jpeg
    294.5 KB · Views: 26
  • 9.jpeg
    9.jpeg
    143.3 KB · Views: 26
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    136.4 KB · Views: 19
  • 11.jpeg
    11.jpeg
    132 KB · Views: 20
  • 12.jpeg
    12.jpeg
    175.5 KB · Views: 20
Nice! Când ziceai că sunt în lucru, credeam că o să mai dureze ceva până le vedem.
 
Daca tot e la capitolul pitici si vrei sa faci treaba singur, scapa de regleta aia si lipeste terminalele componentelor cat mai scurt posibil cu cositor Sn-Pb-Cu sau si mai bine cu Sn-Pb-Ag.
 
Daca tot e la capitolul pitici si vrei sa faci treaba singur, scapa de regleta aia si lipeste terminalele componentelor cat mai scurt posibil cu cositor Sn-Pb-Cu sau si mai bine cu Sn-Pb-Ag.
Acum vad ca am pus poze inainte de finalizare :biggrin: Regleta ramane, e cea de la Klipsch-urile originale, nu am gasit de 8 pozitii de aia sunt de 10. Trafurile din partea dreapta le-am bobinat manual, pe miez de fier din anii 70-80, provenienta USA. Lipiturile, cum ai zis, Sn-Pb-Ag, avut grija sa nu fie reci. Nu stiu de ce, dar pe vremuri nu aveam probleme sa fac lipituri perfecte, acum trebuie sa astept sa se raceasca, sa vad ca nu face graunte... Sau nu mai e aliajul ce a fost, sau eu am imbatranit rau de tot.
 
Vezi sa nu te pacalesti, acum exista Sn-Ag fara Pb. E un animal diferit, necesita alt decapant, temperatura mai mare, etc.
Te admir ca ai rabdarea sa bobinezi. Eu mi-am pierdut-o demult, prea mult stres :frown:
 
Back
Top