PFA

wirespot

Membru Senior
@Foxter: problemele cu PFA au mai enuntate intr-un topic relativ recent. Pe scurt, unu: faptul ca toate bunurile de pe numele tau sunt angajate in cazul ca vreodata esti implicat intr-un litigiu si obligat sa platesti despagubiri (spre deosebire de SRL sau SA unde bunurile pe firma sunt separate si se raspunde in limita capitalului social samd). Doi, procedura de inchidere de PFA (sau de companie) este o birocratie stupida de tip lantul slabiciunilor si dureaza mult. Trei (si asta e valabil si la firme) legile si birocratia sunt de asa natura in cat e aproape imposibil sa fii in regula 100% tot timpul; ai nevoie de un contabil bun pentru a tine pasul si chiar si asa un control tot poate gasi ceva si ajungi nevoit sa dai spaga ca sa nu platesti amenda.

@AdrianB1: speranta moare ultima... Pentru mine treaba cu respectivul nu prea are sens. Platesti 7 ani 250 pe luna in ideea ca alti vreo 7 ani vei primi 500-750 pe luna. Zic alti 7 ani pentru ca daca un om are ~60 de ani ne mai gandim si la speranta de viata. Si o "investitie" cu retur de 2x sau 3x care sounds too good to be true probabil ca nici nu e.

Foxter

Membru Senior
In cazul asta, faptul ca s-au gasit acum sa faca mofturi sa lucrez pentru ei nu mai pare asa o problema, locul asta de munca (ca sa ii zic asa) devine din ce in ce mai putin atragator daca trebuie sa imi fac PFA.

bogdan192

Membru Senior
@AB: 3 sferturi din bani ii iau angajatorii mei, un sfert imi vin mie ca net. Din aia 3 sferturi (vreo 3000USD lunar) cred ca isi scot un profit de minim 2-300. Nu cred ca aveau cresterea pe care au avut-o in astia doi an de cand au prins deal-ul asta daca faceau profit sub 5%.

Avusesem o discutie cu taica-miu acum vreo 2-3 ani, inainte sa frece astia complet PFA-urile, de unde rezultase (pe vremea aia), ca pentru un salariu de ~ 4000 de lei PFA e mai kosher sa stai angajat cu ~2600. Acum probabil e si mai nasol, ca au crescut taxele si impozitele. Din punctul lui de vedere (avocat pe civil) nu merita deranjul si frecusul cu toate institutiile statului (degeaba) roman. Din discutie mai rezultase si ca era mai convenabil sa iti faci un SRL, cel putin ca tanar/proaspat absolvent de facultate. Riscurile si pierderea de vreme/nervii facuti nu meritau castigul in plus, cel putin pentru mine la vremea aia.

off-topic-ish: Ma gandesc serios in schimb la un startup cu niste colegi, unde sa lucram 3-4 insi impreuna pe proiecte micute, pe bani ok, si sa crestem cu piata de aplicatii mobile. Dar parca nu as renunta complet la job-ul curent fara un fond din care sa pot plati chiria 6 luni minim fara sa am alte incasari.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Confirm "problema" de contribuție la sănătate, chiar dacă nu produci nimic ca PFA și ești plecat din .ro tot trebuie să plătești niște sume obscene. Asta până-l închizi, ceea ce presupune un efort considerabil.

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
@AB: 3 sferturi din bani ii iau angajatorii mei, un sfert imi vin mie ca net. Din aia 3 sferturi (vreo 3000USD lunar) cred ca isi scot un profit de minim 2-300. Nu cred ca aveau cresterea pe care au avut-o in astia doi an de cand au prins deal-ul asta daca faceau profit sub 5%.
Daca din 3000 ei scot 200 profit inseamna 6% si cam atat iau comision (brut) cel putin o firma pe care o stiu si se ocupa de asa ceva. Si cu aia 6% sunt incantati sa aibe cat mai multe contracte, parca mai dau si asigurari medicale suplimentare de 1% (adica lor le raman 5% brut). Sunt bani luati, nu dati, mai bine faci volume cu 5% decat cate un tun cu 15% care nu stii cat tine.

Top Bottom