Periuțe de dinți electrice

Eu am in baie o singura priza simpla si in ea doar incarcatorul de periuta, nici ala permanent. Aparatul de ras are docking station (mi l-a adus puterfixer direct din fabrica) si sta in birou, la 2 metri de baie, aparatul de tuns prin dulap (il folosesc rar, la 3-4 saptamani), placa de par nu folosesc si nici nu e bine sa o lasi in priza, etc. Pe scurt, nu am o problema cu incarcarea, o incarc la cateva zile; daca la o spalare se aprinde becul rosu o las la incarcat si se incarca suficient (minim 50%) pana la urmatoarea spalare.

radul, la periute nu ai? La capete e destul de usor, mai ales ca la noi se gasesc doar 3 modele.
 


Foarte dragut primul video, dar am niste mentiuni:
- in primul si in primul rand niciodata perii capatului de periere, oricare ar fi el, nu intra intre dinti asa cum arata in simularile respective*. In mod normal dintii se afla in contact intr-un punct, iar triunghiul dintre ei este umplut de papila interdentara (gingie). Pe masura ce avansam in varsta punctul de contact se transforma in suprafata de contact, iar papila in general se retrage doar la cei cu boli parodontale.
- floss action e un termen foarte dragut, dar nu face mare lucru. Ata dentara este sfanta** si pana acum nu o inlocuieste absolut nimic. Ordinea eficientei curatarii interdentare este: ata dentara > ata dentara pe aplicator >> dus bucal >> orice altceva.
- dupa ani si ani de folosit periute electrice si avut sute de pacienti am ajuns la niste concluzii***:
1) periuta electrica > periuta manuala. In general o periuta electrica moderna e putin mai buna decat o periuta manuala folosita foarte corect si mult mai buna decat o periuta manuala folosita incorect. Am avut si pacienti care foloseau periuta electrica incorect, dar e putin mai greu.
2) capatul de periere cel mai bun e cel pe care chiar il folositi. Eu personal am preferat precision clean si sensitive de la Oral B. Atentie, capatul sensitive necesita totusi o igiena destul de corecta, altfel s-ar putea sa nu fie suficient pentru cei care mai neglijeaza dintii din cand in cand fiind destul de moale. Discutii despre Sonicare (daca are cineva asa ceva) separat.
3) stiu ca ma repet, dar: orice cap de periere folositi nu este suficient daca nu folositi si restul arsenalului pentru igiena orala si nu aveti un pic de grija in dieta****. Ata dentara, curatator de limba, dus bucal daca se poate, usor cu dulciurile.
I'm a buzzkill, aren't I? :biggrin:


*exceptie pentru cei care au dintii foarte rarefiati/distantati, lucru foarte rar.
**daca va pasa de sanatatea dintilor si gingiilor, evident.
***bazate si pe literatura, nu doar pe observatiile mele
****exista si exceptii, sunt pacienti care se spala cand isi aduc aminte pe dinti, nu folosesc ata dentara, apa de gura etc. si totul e ok. Sunt foarte rari, nu va bazati pe asta.
 
Baieti inca o mina de ajutor.
As vrea sa-i iau lu' aia mica (ma rog, aproape 13 ani da' tot mica e :smile: ) o periuta electrica.
Are aparat dentar sus (urmeaza in ianuarie si jos) si se pare ca nu se descurca prea bine cu asta manuala.
Ceva recomandari? Daca se poate cu link direct (emag sau care or mai vinde online).

Multumiri ca de obicei.
 
Ce buget ai? Nu de alta, dar de la sub 100 de lei la aproape 1000 de lei gasesti tot soiul de chestii. Ultima pe care am vazut-o avea inclusiv senzor de presiune (ca sa iti spuna daca apesi prea tare) si folosea telefonul mobil ca sa iti spuna daca ai uitat sa speli o zona.
 
Aia ultima poti s-o elimini din recomandari. :biggrin:
Chiar nu stiu de buget dar evident ca nu dau o mie de lei pe o periuta de dinti.
100-200 ar fi rezonabil cred.
 
Back
Top