PC nou

Ia placa asta video si fugi cu ea si nu te mai uita inapoi. :biggrin:
Vine in aproximativ 7-10 zile la itdirect.

Iar pentru sursa ca sa ai 2 mate PCI-E si ceva wattaj asigurator pentru juma' de viata incearca un BFG sau SilverPower.
 
Procesor: Intel Core 2 Duo E8500, 3.16GHz, socket 775
Placa de bază: Gigabyte GA-EP43-DS3
Memorie: Mushkin Dual Channel 4GB XP2-8500, 2 x 2048MB
Placa video: EVGA GeForce GTX 260 898MB, DDR3, 448bit, DVI, HDTV
HDD: Western Digital Caviar Black, 750GB, 32MB, SATA2
Unitate optică: există deja
Sursă: BFG Tech LS-550 Power Supply 550W
Carcasă: ceva ieftin și bun. :biggrin:

Cât de zgomotoasă e sursa aleasă? Întreb și eu, ca să știu la ce să mă aștept. :goofy:

Total: 2.780 lei. Bugetul meu este de 3.000 lei, deci îmi rămâne ceva pentru carcasă, mouse și tastatură.
 
Pai 100 lei ii mai salvezi cu E8400. Chiar crezi ca aia 160 MHz merita suta de lei? :smile:

Despre sursa poate Varz sopteste ceva, eu nu pot decit sa-ti dau un review.
[...]the LS units were very quiet during testing in our test environment and while there was some audible air movement during Test #4 the units were at their loudest at the end of the Torture Test. However, even then they were not obnoxious, as the noise as a low frequency and consisted mostly of rushing air that was detectable once I listened to the incubator.
Sau altu'.

Acu' depinde si ce varianta primesti. Aia de mai sus e cu OEM Fore Point. La un moment dat au schimbat macazul spre Enhance pe care daca n-o folosesti la capacitate maxima si in caldura multa pare ca e chiar mai buna ca predecesoarea.
 
Eu as zice si ca s-ar putea incadra in buget si un Phenom II X3 710/720, cu o placa cu 790X / 790GX, s-ar putea in Mafia II sa aiba de castigat de pe urma core-ului extra (cum e cazul in GTA4 :smile:).
 
Deci 320 de lei buget rămas pe carcasă, mouse şi tastatură. Să zicem 100 de lei pe mouse+tastatură.

O bună recomandare de carcasă ar fi Antec NSK4000II, dar nu ştiu dacă încape placa video. Dacă da, e foarte bună. (Poze aici).

Dacă mai tragi de mouse+tastatură te poţi întinde şi la Antec Three Hundred. Dar nu e la fel de silenţioasă ca 4000.

Alte carcase de buget (dar nu de aceeaşi calitate):
http://www.pcgarage.ro/carcase/spire/blackfin-sp-7090b/
http://www.pcgarage.ro/carcase/spire/sp-7060b-jetblack/
http://www.pcgarage.ro/carcase/akasa/ak-zen-01-black/ (vezi că e şi pe alb).
 
26.67 cm ar trebui sa aiba. Lunga al dreq. A trebuit sa scot fan-ul dinauntru-mijloc de la P182 ca nu incapea.
 
Pufi cum măsor eu spațiul din carcasă când comand tot de pe net? Flex am, aș putea să mai scurtez placa video dacă nu încape. :biggrin:

LE: Am găsit nişte poze cu o BFG. E cazul să-mi fac probleme?
 
Last edited:
Păi puteai găsi physical dimensions pe site la producător - eu eram pe fugă şi nu puteam sta să caut :smile: Las' că a găsit burebista. Diseară demontez NSK4000 (nu II) şi măsor cât loc e până la hard discuri.
 
Come on people ca nu-i asa complicat, placa de baza se prinde in 3 randuri de suruburi, cat loc e de la ultimul rand pana la HDD-uri ? Placile video hi-end pot fi cu 2-3 cm mai lungi decat o placa de baza full ATX, deci daca ai 4-5 cm de la surub pana la HDD totul e ok, daca nu atunci e mai complicat...

Din pozele cu NSK4000 mi se pare cam la limita, asta daca nu cumva placa de baza are un PCI-E plasat ceva mai jos.
 
Dacă mai tragi de mouse+tastatură te poţi întinde şi la Antec Three Hundred. Dar nu e la fel de silenţioasă ca 4000.

Cred că pe asta voi merge, îmi pare mai secsi decât 4000. Ce fel de mufă de alimentare au ventilatoarele alea?

Voi lăsa mouse-ul, tastatura şi hdd-ul la final, urmând să le iau din ce mai rămâne din buget. Cel puţin mouse-ul şi tastatura n-ar fi o problemă, se pot schimba oricând dacă bugetul nu va permite ceva serios acum.

Ok, deci cel mai probabil sistemul va fi compus din:
CPU: E8400
MB: Gigabyte, posibil cea de mai sus, aici mă descurc
Video: EVGA GeForce GTX 260 898MB, DDR3, 448bit, DVI, HDTV
HDD: râmâne de văzut. şi aici mă descurc

Sursa: aici am nevoie de indicaţii, am primit mai multe sugestii şi nu ştiu ce să aleg. Adică ceva de genul aia bă, că e bună.

Sursa BFG Tech LS-550 Power Supply 550W

sau

Corsair CMPSU-450HX

sau

Corsair CMPSU-450VX

Memorii: Corsair XMS2 Classic DDR2, 2x2GB, 1066MHz Păreri? :smile:

Dacă reuşesc să mă hotărăsc probabil voi da comanda imediat după Paşti sau probabil cel mai târziu spre sfârşitul lunii.

Şi că tot am uitat, să Paşteţi fericiţi cei care n-aţi făcut-o deja. :biggrin:
 
Corsair-urile alea 2 sunt fix identice, numa' ca una e modulara.
Nu's de ce da' eu as zice sa mergi pe BFG-ul ala. Macar sa fii primu' care o cumpara in tara asta. :biggrin:
 
Eu am cerut ajutorul tocmai din astfel de considerente, sugestiile de genul să fii primul nu mă încălzesc cu absolut nimic. Deci ce fac? Dă-mi te rog un model de sursă.

Care-i diferenţa dintre P43 şi P45? Adică, cu ce m-ar avantaja dacă aş alege P45 care-i mai scump, deşi din câte văd specificaţiile plăcilor sunt cam la fel?
 
Care-i diferenţa dintre P43 şi P45? Adică, cu ce m-ar avantaja dacă aş alege P45 care-i mai scump, deşi din câte văd specificaţiile plăcilor sunt cam la fel?

Nu bag mana in foc, dar am impresia ca este vorba de suportul nativ pentru PSB 1600MHz.
 
Oricare din alea 3 sunt OK. VX n-are decit un cablu PCI-E si daca nu te deranjaza un adaptor e OK. HX are 2 cabluri PCI-E si e modulara. Daca vrei WM ca la carte e OK. BFG-ul are fan de 135 si ar trebui sa fie mai silentioasa.
Oricum o dai iei o sursa buna. Alege in functie de ce doresti tu.
 
Păi în afara faptului că poţi să te piepteni cu alea mai scumpe, nu ştiu de ce am eu aşa o impresie că radiatorul e singura diferenţă remarcabilă între ele.

Da, ok, e posibil ca alea mai scumpe să fie cu 3% mai overclockabile, dar părerea mea e că o diferenţă de performanţă sub 20% e greu de simţit (şi de justificat în bani).

Dacă rulezi 3DMark zilnic, ia pieptenii.
 
Back
Top