PC nou

Dintre asta şi asta, ce să aleg? :confused: Prima, are 2 PCI, 3 PCIE x1, Ultra Durable, a doua are Firewire, 4 PCI, 1 PCIE x4, 1 PCIE x1 şi e Ultra Durable 2. Merită 40 lei în plus a doua, cu acele plusuri (Firewire, PCIE x4, 2 PCI) şi minusuri (2 PCI x1)? Cât de departe sunt faţă de acel MSI P43 NEO-F? Pe bune, chiar nu ştiu ce să aleg şi zilele astea aş vrea să iau placa de bază, fiindcă se pare că preţurile nici nu vor scădea, dar tot văd că oscilează. De promoţii, ce să mai zic... nu prea cred în Moşul. Mulţumesc. :smile:
 
Până la urmă marketingul Gigabyte nu m-a impresionat. Şi nici n-am plătit ce nu folosesc. La 270 lei, am ales MSI P43 NEO.
Am împerecheat-o cu 2x2GB GeIL DDR2 800MHz CL5.
Urmează, mai aproape de Moş Crăciun, restul componentelor: CPU, HDD şi GPU. :biggrin: Wish me luck... şi să scadă niţeluş şi preţurile, deşi România e cam atipică la acest capitol.
 
Cum sunt HDD-urile Samsung la fiabilitate şi zgomot? Văd că la alţi parametri nu stau rău. Şi preţul e atractiv. Sau să merg pe un Seagate Barracuda 7200.11 de 500 GB? :smile:
 
Uită-te şi la cele de 640GB, 140GB în plus (28%) pentru doar ~40 de lei (17%).
 
Deja am sărit de la 320 GB la 500. :smile:
Am, încă, un Seagate PATA100 de 40 GB, care merge de 7 ani excelent. De 2 ani am un WD, tot PATA, de 160 GB, care m-a surprins plăcut. De Samsung nu ştiu nimic. Ştiu doar că au intrat relativ de curând, puternic, în competiţie (2-3 ani?) cu cei doi mari producători. Deci? :smile:

Nope, nu te uita, cumpara un WD 6400AAKS. :biggrin:

E mai bun decât Barracuda 7200.11?
 
Am Samsung de 500 GB, e silenţios şi rece. E un pic mai lent decât Seagate, dar mai silenţios decât seria 7200.7, lucru care mă interesa. Acum, probabil aş alege fie un 7200.11 de 1 TB, fie mai multe Samsung-uri de 500 ca să-l completez pe cel ce-l am deja şi să fac o matrice RAID.
 
Nope, nu te uita, cumpara un WD 6400AAKS. :biggrin:
Noul champ e WD6401AALS (din seria nouă Caviar Black), chiar mai silenţios, zic unii. Oricum, alt firmware, ceea ce e foarte bine.
Sfatul meu e să iei 320GB sau 640GB, aceste modele având platanele mai mari decât cele de 250/500GB. Deci Samsung HD642JJ sau WD WD6401AALS.
 
Hmm...
Fata de al meu AAKS.

wd6400AAKS.png

Diferentele cred ca sunt pentru maniaci. :biggrin:
 
Vă mulţumesc pentru idei, dar cred că voi lua Seagate 7200.11 de 500 GB (am plusat deja de la 320 GB, n-o mai fac o dată pentru 640 GB), despre care am auzit lucruri bune, dar şi destule rele. Cum am şi un Seagate (40 GB ATA100, de aproape 7 ani şi merge încă perfect) şi un WD (de aproape 2 ani), alegerea mea s-a îndreptat spre primul pe considerente de fiabilitate, pe care sper s-o fi menţinut cei de la Seagate. :smile:
 
Cam cu cât depăşeşte, ca performanţă, un Nvidia 9800GT pe un ATI HD4670? Mă refer la gaming, că în Mark-uri e cam cu 40-50% mai bun 9800. Având în vedere că preţul la care aş putea lua ATI e de cca. 330 lei, ar merita diferenţa de 150 lei Nvidia (cca. 45% în plus)? Mulţumesc.
 
Aici ai un HD4670 vs. 9600GT. nVidia ii cam ia fata iar cum 8800GT e ceva mai bun ca 9600GT se cam simte pe ansamblu.
Da' de ce nu iei un 8800GT (mai sunt in stoc, acu' am intrebat).
Cu prima ocazie ii pui un Musashi sau Accelero S1 si te-ai linistit.
 
Chiar dacă îi ia faţa lui 4670, 9600GT e prea scum (IMHO) pentru extraperformanţa infimă ce o oferă (deşi în testele alea nu convinge).
Aş fi fost interesat (dar n-am găsit nicăieri) o testare comună a mai multor plăci, în care să fie implicate şi 9800GT/4670. Atunci m-aş decide dacă vreau fie ceva performanţă în plus, fie consumul mic, preţul convenabil şi performanţa rezonabilă a lui 4670, mai ales că voi folosi în continuare (o perioadă nedeterminată) vechiul CRT 17", care mai mult de 1024x768x85Hz nu mere.
 
N-am de unde s-o cumpăr din zonă, iar online nu comand. Până acum am cumpărat pe plan local. Mă simt mai în siguranţă cu garanţia "la purtător". Nu aş vrea să trimit colete, în caz de ceva, Doamne fereşte! Mulţumesc de idee, oricum. Dacă o văd pe-aici la preţul ăla, am şi tăbărât pe ea. :smile:

PS: Suportă DX10, parcă. E vreun impediment că nu "ştie" DX10.1? Cam tâmpă întrebarea, dar am riscat. :biggrin:
 
N-au cum s-o vezi pe la tine, exista numa' la magazinul ala si mai sunt doar citeva.
Apai nici DX10 nu-i fo' brinza daramite Dx10.1.
 
HDD am luat WD6400AAKS până la urmă, la 287 lei (mai scumpe p-acilea, nene!). Ieri am vrut să iau un Seagate 500GB 7200.11 (253 lei), dar era China made şi auzisem că au ceva probleme şi uite-aşa am trecut în barca cealaltă, sperând să nu regret. :biggrin: S-a rezolvat şi cu alegerea plăcii video, care, cel mai probabil, va fi 4670.
 
Back
Top