PC nou

Fir-ar el de Seasonic... trei ani doar?
Am profitat de "ocazie" şi-am controlat (după 3 ani) şi pasta (Arctic Silver) de la procesor. N-arăta încă aşa de rău, dar totuşi am curăţat-o şi am pus o bobiţă tot de Arctic Silver. În schimb marea mea surpriză neplăcută a fost praful! :drool: În perforaţiile din carcasă, unde am ventilatoare, foloştinele de praf făcuseră cuiburi şi păreau că în curând vor acapara şi paletele ventilatoarelor. Pe radiatorul Akasa nu mai existau fante libere între lamele... apocalipsa calculatoarelor! :biggrin: Am suflat de mi-au sărit capacele în van: şi cu bojocii, şi cu sprayul cu aer comprimat. Să plece praful de-acolo, neam! Până la urmă, am folosit penseta şi o periuţă de dinţi, sacrificată pentru acest nobil ţel. După toată agitaţia asta, montajul sursei celei noi a fost ca un fel de desert. No, amu, zîc io, măcar am o unitate curată şi perfect funcţională. :biggrin:
 
Eu am scos toate grilajele de la ventilatoare și e mult mai bine, trebuie doar să aspir din când în când filtrele și o curățenie generală odată la 3-4 luni. Dacă apuci să se facă noroiul ăla care se lipește de componente e nasol.
 
Ar trebui şi eu să tai perforaţiile acelea din carcasă, să circule aerul fără a mai fi opriţi "funigeii" casnici. Dar mi-e lene. :hihi:
Noroc că am descoperit că ornamentul frontal din plastic al carcasei (Thermaltake Wing RS100) se scoate uşor şi se poate curăţa ventilatorul, care a bătut recordul la cantitatea de praf reţinută. Nici în cyclone-ul aspiratorului n-am găsit atât. :biggrin:
 

Attachments

  • Thermaltake_Wing_RS_100_Case_Front_Removed.jpg
    Thermaltake_Wing_RS_100_Case_Front_Removed.jpg
    43.2 KB · Views: 26
Nu taia nimic. Capacul frontal trebuie desfacut din cand in cand pentru aspirare, carcasele mai bune (mai scumpe, de fapt) au chiar si un filtru de praf in zona ventilatorului, filtru ce se curata foarte usor.
 
Azi mi-a venit şi monitorul şi am tras linie: 2.222 lei.
Carcasă Thermaltake Wing RS100, o surpriză plăcută pentru mine,
Sursă Seasonic 400W,
Placă de bază MSI P43 Neo, altă surpriză plăcută,
Memorii GeiL 2x2GB 800 MHz,
CPU - Intel E5200,
GPU - 8800GT de la PNY
HDD - WD 640 GB AAKS,
Un ventilator suplimentar (intake) Akasa,
Monitor Horizon 2206SW.

Bănuiesc că din ăsta nu se mai poate păstra mare lucru pentru un eventual upgrade... :capu:
Mă uit că în 2.222 lei am configurat o jucărie mai mult decât acceptabilă la vremea lui (de la zero, cu monitor)... Cam cât mi-ar trebui să iau ceva asemănător, adus în prezent, firește?
 
Pai e chiar simplu, ai sa vrei 4k @ 60 Hz deci ai urmatoarele optiuni;

  • GeForce GTX 1080
  • GeForce GTX 1070
  • GeForce GTX 1060
  • GeForce GTX 960
  • GeForce GTX 950
  • Radeon RX 480
Mai pui un I5 6600 Skylake, placa de baza si memorie cat cuprinde si te-ai scos.
 
Sursa, de fapt, e chiar mai nouă, că Seasonicul s-a bușit. Parcă e un Sirtec de 450W. :biggrin:
Pretențiile ar fi să mai pot juca câțiva ani jocurile prezentului. Bătrâna doamnă 8800GT mai sus de 2013-2014 nu mai poate. Chiar s-a comportat admirabil în timp.

radul, bugetul e cam restrâns și, de fapt, testez doar piața, că și eu sunt la fel de outdated ca și PC-ul în ceea ce privește piața componentelor.
 
Last edited:
Lista lui radul era valabila acum cateva luni, intre timp au mai aparut RX 470, RX460, GTX 1050 TI, GTX 1050. Asta pentru 4k prin HDMI 2.0 ca altfel, prin Display Port, ai placi vechi si de 3-4 ani care suportau 4k...
 
Deci da, lista noua si actualizata, multumesc, eram in urmă cu old news! Părerea mea e ca iti trebuie 2000 de lei minim pentru MB, memorii, procesor si placa video.

  • GeForce GTX 1080
  • GeForce GTX 1070
  • GeForce GTX 1060
  • GeForce GTX 1050
  • GeForce GTX 1050Ti
  • GeForce GTX 960
  • GeForce GTX 950
  • Radeon RX 480
  • Radeon RX 470
  • Radeon RX 460
 
O consola e o idee mai buna? Intreb, ca la astea chiar nu ma pricep deloc. Vazusem asa ceva pe la 1000 lei, ceva PS4.

Trimis de pe al meu Sirius Z folosind Tapatalk
 
Mai buna la ce? La 4k sigur e mai proasta, pentru ca consolele actuale nu suporta nimic peste 1080p - la anul apar revizii cu suport 4k cica.
 
La jocuri. N-am pomenit nimic de 4k. Radul a facut-o legand-o oarecum logic de topicul cu televizoare, stiind ca am tv 4k. :biggrin:
 
Consolele sunt mai ieftine, insă te rup jocurile. Există soluții aka piata second hand sau ofertele, insă in ultima vreme orice joc mai răsărit e lansat fix la 50-65$ și abia dupa vreun an de la lansare poti să-l iei la un pret mai rezonabil.

PS4PRO e deja pe piața.
Jocuri 4K nu sunt multe, dar cam asta este tendinta.
 
Last edited:
O soluție ar fi să iei mai întâi placa grafică, posibil 1050Ti. Ca opțiune super-low-budget, vreo 200 de lei pentru încă 4GB RAM + un Xeon X5450 modat (plus ceva răcire, că e CPU de 120W) ar trebui să facă jucabile chestii noi (problemele uzuale la jocurile noi sunt sub 4 cores și sub 8GB RAM). N-o să fie la fel de bine ca pe un i5 quad, dar n-o să fie nici de 10 ori mai lent (cât diferența de preț dintre ele).
 
Păi placă de bază ai deja (aici zice că ar suporta Xeoanele sub 135W TDP), procesor și memorie la 200 de lei (+transport, din păcate). Eu tot cu un Xeon din ăla le-am făcut la ai mei un PC utilizabil fără probleme, și chiar răcit pasiv (cu un Noctua de la nenea burebista), dar nu încing prea des toate 4 core-urile.
 
Ăla cică ar fi socket J, iar asta a mea e LGA775 (socket T), parcă.

Edit: aaa, m-am prins, trebuie făcut un giumbușluc! La procesor...
 
Da, Xeoanele sunt LGA 771, a ta e 775. Diferența între 771 și 775 e că 2 pini sunt inversați :smile:. Există un mod (care se vede în poza din anunț), un patch care se lipește pe CPU și inversează pinii ăia. Vezi detalii aici (mai trebuie și pilit un pic socket-ul, dar asta se face repede).

Există și "echivalentul" Core 2 Quad (Q9650), dar la preț de i3 (ăsta chiar nu merită).
 
Last edited:
Interesantă propunerea și tentantă prin prisma cheltuielilor. N-am mai cumpărat componente de pe olx, mi-a să nu iau țepe... :frown:
Placa video GTX1050Ti cere PCI-E x16 v. 3, iar pe placa mea de bază e v. 2. Contează? Apoi, ca performanță, pe unde se situează aceasta?
 
Back
Top