pareri pt. upgrade

sundar

Membru Senior
Salutare,
Vreau sa fac upgrade la PC si m-am gindit sa va cer parerea.
Calculatorul este folosit pt. muzica, office si net. Carcasa nu se schimba (Antec P80 mini, microATX) si nici sursa (Seasonic M12II 430). Eu m-am gindit la piesele astea:
1. Placa de baza
2. Procesor
3. Memorie

Acum folosesc Ninja mini fara ventilator, pe LGA 775, prins cu backplate si cu suruburi de placa de baza. Aici vad ca zice ar fi compatibil cu 1151.

Sper ca chipsetul placii de baza sa nu se incalzeasca prea tare... la cea pe care o am acum a trebuit sa ii pun un radiator de la termalright ca facea 90 de grade.


Ce parere aveti?
 
Link-ul de la procesor e tot ăla de la MB. Presupun că un i3.

Mai nou multe din chestiile din chipset au fost mutate în CPU, așa că nu prea se mai încing.
 
Am vazut ca placa video e in procesor. Super!
Da, daca desfaci capacul la procesor o sa gasesti inauntru o placa video. Si eu ma mir cum au inghesuit-o acolo.

Placa de baza seamana cu asta, care e cu 50 de lei mai ieftina si din ce am vazut pierzi un slot PCI pe care oricum nu il folosesti.
 
Last edited:
Am zis sa aiba doar condensatori solizi (parca asa le zice?). Cea pe care o a acum are doar d'astia. Ziceau unii ca au zgomot mare si ca nu se preteaza la audio de calitate, dar eu n-am auzit nimic ...
 
Daca poate sa astepte 2 ani, e o idee buna. Abia prin ianuarie-februarie o sa inceapa sa se gaseasca ZEN si la inceput cu 8 cores, pret pe masura, pana se vor gasi quad-cores Zen la pret de i3 mai curge multa pe Amazon.
 
Nu ma grabesc insa vreau sa fac upgrade, altfel nu mai postam acum, ci cind ma voi fi hotarit. (Limba noastra-i o comoara!)

Dau comanda, ca vad ca nu sint "reclamatii".
 
Memoria presupun ca e 2 buc, adica 16G (dual channel)...

Am vazut ca memoria este indecent de ieftina, dar nu cred ca e nevoie de 16 giga. Acum am 4 giga si nu am avut niciodata ocupati mai mult de 2. Sigur ca nu strica ... Dual chanel?! Fineturi! Eu zic ca un dimm de 8 (hai sa zicem de 16) e suficient ca sa mearga bine Firefoxu' sau Foobaru'. Ma gindesc serios sa iau 16 ca sa nu par zgircit! Ziceti si voi ceva ca vreau sa comand!
 
Am inteles ca Furutech au scos niste memorii speciale pentru audio. Dar nu gasesc in acest moment linkul. :frown:
 
"The dual-channel setup beats the single-channel setup hands down. Some benchmark results show an improvement of almost 50%, whereas the less GPU-intensive tests might show only 0-5% increase. If you plan on doing anything that’s going to stress the integrated HD Graphics adapter on the NUC, it really pays to setup your system in dual channel mode. In your average desktop use I doubt there’s any noticeable difference though."

Asta e concluzia. Eu nu ma joc pe calculator si nici nu am pasiune pentru benchmark-uri. Firefox, Foobar, office. Multumesc pentru recomandare, dar chiar nu e cazul. Voi lua single chanel, 16Gb, ca sa nu par chitros.
 
Nu o sa pari chitros, ci stupid. Pentru ca daca pentru ce zici tu iti ajung 8 GB de RAM (poate chiar 4), varianta prevazatoare e 2x8GB, nu 1x16. Nicaieri la orizont nu se intrezareste o explozie uimitoare a necesarului de RAM, in schimb aia 50% in plus la grafica s-ar putea sa fie utili candva la o rezolutie mai mare sau la un format video mai ciudat.

Ia 8 GB single channel si gata, daca o sa ai nevoie mai iei 8 GB.
 
Zgarcenia e atat de subiectiva incat nu conteaza. Bine, suntem in tara lui "fara numar", dar pe-aici pe forum incercam sa nu.
 
Cum am mai zis pe-aici, cel mai mare bang for the buck ar fi un kit i3 second hand, pentru că n-a mai crescut performanța cine știe ce în ultimii ani, DDR4 nu oferă vreun avantaj în utilizarea descrisă, și ar ieși cu tot schimbul mai ieftin decât procesorul de mai sus. Ex: i3 2120, cu 30% mai lent multithreaded și cu 15% mai lent single threaded (unde contează mai mult pentru ce vrei tu), la jumătate de preț.
 
Sincer le as lua pe astea la mina a doua (asta ca tot vorbeam de zgirgenie) . Am facut comanda pe emag si mi-au spus ca vine tocmai pe 5 septembrie. Intre timp pot anula comanda.
Baiatul cu anuntul are si o sursa Seasonic la 130 lei pe care o doresc si un dvd writer pe sata ca imi face cu ochiul de asemenea (scap de cablul ala lat din carcasa).
Ma gindesc totusi ce fac daca vreo piesa se defecteaza, sa zicem, dupa 3 luni. Ala nu are cum sa imi ofere garantie etc. Cam asta e problema.
 
Back
Top