Overclocking @ home

Se pare că m-am tâmpit; a trecut prea multă vreme de când am efectuat vreun benchmark sau overclocking, dar...
EasyTune arată FSB 333 şi multiplicator 8: 2667 MHz
System properties: 2,67 GHz
În BIOS: la fel.
CPU-Z 1.41, în schimb, insistă pe multiplicator 6 şi 1998 MHz :eek:

Pe care să-l cred şi de ce diferenţa asta?
 

Attachments

  • CPUz141.png
    CPUz141.png
    20.3 KB · Views: 98
  • EasyTune.png
    EasyTune.png
    23 KB · Views: 94
  • SysProp.png
    SysProp.png
    25.1 KB · Views: 89
Mda, sunt bou; era şi EIST enabled pe-acolo...
Disabled; deocamdată sistemul pare a fi stabil la 2930 MHz. Dau drumul la un Prime95 for testing.
 

Attachments

  • 2930MHz.png
    2930MHz.png
    19.3 KB · Views: 100
După nenumărate restarturi şi fine-tuning al FSB-ului, am reuşit 3,76 GHz fără creştere de voltaj.
 

Attachments

  • SuperPI.png
    SuperPI.png
    41.8 KB · Views: 130
1.424V e voltajul stock la E6750?
Anyway, Orthos pentru citeva ore sau mai scurt OCCT pentru testarea stabilitatii/temperaturii in full-load. Si CoreTemp Beta sa fie la indemina.
SPi 1M nu e tocma' bun pentru testarea stabilitatii.
 
Chiar, ai putea încerca un 3.6 cu o mică subvoltare, sunt convins că procul e ceva mai capabil, vezi să nu te ţină RAMul în loc :wink:
 
Am setat multiplicatorul de RAM la 2X, ca frecvenţele să fie cât mai apropiate de "normal" pentru memorii. Într-adevăr, la 3,76 GHz sistemul a mers cam o oră în Stranglehold, apoi a îngheţat. Redus frecvenţa la 3,6 GHz, no problems whatsoever. Mâine încerc Orthos + CoreTemp. Deocamdată folosesc Everest Ultimate 4.20 pentru verificarea temperaturilor.
burebista, voltajul stock este 1,350V.
Dacă are rost, pun poze cu CPU-ul. Poate seria spune ceva cuiva :smile:
 
Din ciclul mine is bigger :biggrin:
87.5%, baby :wink:


P.S.: temperaturile alea nu le luaţi în consideraţie, procul e sub un Mugen cu fan-ul la minim pe considerente de linişte, iar în UT3 nu au depăşit 50*C :smile:
 

Attachments

  • untitled.PNG
    untitled.PNG
    88.1 KB · Views: 134
Am ajuns la o oarece stabilitate cu "noua" configurație, și, până la punctul în care o voi schimba (probabil în câteva luni când or mai scădea prețurile la i7 și plăcile de bază aferente :biggrin:), cer și eu niște sfaturi cu privire la modalitatea de overclocking (noez!) a următoarelor componente:
- 4200+ AM2 (nucleu windsor, tdp 65w);
- Abit KN9 Ultra;
- 4x1GB Geil PC2-6400.

Deocamdată vreu și io acolo un 2500, ceva, dar nu mișcă nimic-nimic. Am zis la un moment dat că e din cauza numărului de sticks de RAM, dar și cu 2 tot prost merg. Mi-am spart eu creierii în fel și chip (ultimul o/c pe AMD e de pe vremea DDR1 cu BH-5 :biggrin:), da` nu prea-i dau de cap, poate a mai avut cineva ceva asemănător și poa` să dea cu inputul :biggrin:
 
Până oi avea bani de top-top-top end, da, tot cu de-astea. 24/7 mă interesează, nu sub-0 stuff. La intel a fost așa simplu că mă simt retarded cu ăsta oO
 
Neo, poate te ajuta graficul atasat. De asemenea, scade HTT-ul de la 5 la 4 (sau mai putin). Uite cam asa ar trebui sa mearga daca are core Windsor.
 

Attachments

  • am2allmultipliers8009sg.jpg
    am2allmultipliers8009sg.jpg
    566.9 KB · Views: 38
Bănuiala mea este că RAMul este de vină, de fapt mai precis controllerul de memorie al procesorului :mda:
 
Mda, încercat, tot crapă, indiferent cât de jos e frecvența RAMului, uneori chiar mai jos decât a mers. Cel mai bine a mers cam 2500, cu RAM-ul destul de sus. Cănfiuzd.
 
Parcă așe mai mere dară :smile:

24/7

Pe la 4GHz crapă ceva, nu-s lămurit încă dacă de la RAM sau nu, dar îmi vine să le dau cu stickurile în cap celor de la Emag. 1600MHz 7-9-7@1.65V my arse...
 

Attachments

  • 247..jpg
    247..jpg
    388.9 KB · Views: 41
Back
Top