Overclocking @ home

war4peace

Membru Senior
Se pare că m-am tâmpit; a trecut prea multă vreme de când am efectuat vreun benchmark sau overclocking, dar...
EasyTune arată FSB 333 şi multiplicator 8: 2667 MHz
System properties: 2,67 GHz
În BIOS: la fel.
CPU-Z 1.41, în schimb, insistă pe multiplicator 6 şi 1998 MHz :eek:

Pe care să-l cred şi de ce diferenţa asta?

Attachments

war4peace

Membru Senior
Mda, sunt bou; era şi EIST enabled pe-acolo...
Disabled; deocamdată sistemul pare a fi stabil la 2930 MHz. Dau drumul la un Prime95 for testing.

Attachments

war4peace

Membru Senior
După nenumărate restarturi şi fine-tuning al FSB-ului, am reuşit 3,76 GHz fără creştere de voltaj.

Attachments

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
1.424V e voltajul stock la E6750?
Anyway, Orthos pentru citeva ore sau mai scurt OCCT pentru testarea stabilitatii/temperaturii in full-load. Si CoreTemp Beta sa fie la indemina.
SPi 1M nu e tocma' bun pentru testarea stabilitatii.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Chiar, ai putea încerca un 3.6 cu o mică subvoltare, sunt convins că procul e ceva mai capabil, vezi să nu te ţină RAMul în loc :wink:

war4peace

Membru Senior
Am setat multiplicatorul de RAM la 2X, ca frecvenţele să fie cât mai apropiate de "normal" pentru memorii. Într-adevăr, la 3,76 GHz sistemul a mers cam o oră în Stranglehold, apoi a îngheţat. Redus frecvenţa la 3,6 GHz, no problems whatsoever. Mâine încerc Orthos + CoreTemp. Deocamdată folosesc Everest Ultimate 4.20 pentru verificarea temperaturilor.
burebista, voltajul stock este 1,350V.
Dacă are rost, pun poze cu CPU-ul. Poate seria spune ceva cuiva :smile:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Din ciclul mine is bigger :biggrin:
87.5%, baby :wink:

P.S.: temperaturile alea nu le luaţi în consideraţie, procul e sub un Mugen cu fan-ul la minim pe considerente de linişte, iar în UT3 nu au depăşit 50*C :smile:

Attachments

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Bizon cu mobo/RAM/etc. No comment :biggrin:

Oricum va urma, aia e ceva de daily use :smile:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Am ajuns la o oarece stabilitate cu "noua" configurație, și, până la punctul în care o voi schimba (probabil în câteva luni când or mai scădea prețurile la i7 și plăcile de bază aferente :biggrin:), cer și eu niște sfaturi cu privire la modalitatea de overclocking (noez!) a următoarelor componente:
- 4200+ AM2 (nucleu windsor, tdp 65w);
- Abit KN9 Ultra;
- 4x1GB Geil PC2-6400.

Deocamdată vreu și io acolo un 2500, ceva, dar nu mișcă nimic-nimic. Am zis la un moment dat că e din cauza numărului de sticks de RAM, dar și cu 2 tot prost merg. Mi-am spart eu creierii în fel și chip (ultimul o/c pe AMD e de pe vremea DDR1 cu BH-5 :biggrin:), da` nu prea-i dau de cap, poate a mai avut cineva ceva asemănător și poa` să dea cu inputul :biggrin:

Quark

Zis și Brucan
Sugar daddy
Baga freonu' tata. Tot cu apucaturi d'astea copilaresti? :biggrin:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Până oi avea bani de top-top-top end, da, tot cu de-astea. 24/7 mă interesează, nu sub-0 stuff. La intel a fost așa simplu că mă simt retarded cu ăsta oO

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Bănuiala mea este că RAMul este de vină, de fapt mai precis controllerul de memorie al procesorului :mda:

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Lasă frecvența RAM-ului mai jos și fă overclocking doar la procesor.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Mda, încercat, tot crapă, indiferent cât de jos e frecvența RAMului, uneori chiar mai jos decât a mers. Cel mai bine a mers cam 2500, cu RAM-ul destul de sus. Cănfiuzd.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Parcă așe mai mere dară :smile:

24/7

Pe la 4GHz crapă ceva, nu-s lămurit încă dacă de la RAM sau nu, dar îmi vine să le dau cu stickurile în cap celor de la Emag. 1600MHz 7-9-7@1.65V my arse...

Attachments

Top Bottom