Osciloscop

ipman

Membru Senior
Ma bate un gand sa cumpar un osciloscop DS212 facut de E-design.
Nu stiu cum se comporta astea, asa ca mi-a folosi niste sfaturi.
Il vreau deoarece se alimenteaza din baterie, deci nu trebuie transformator de izolatie sau altceva.
Nu imi trebuie latime de banda uriasa, cativa kHz, ca vreau sa-l folosesc pentru repararea surselor in comutatie.
 
Last edited by a moderator:
Pai nu gandi in kHz, ca frecventa maxima trebuie sa fie minim de 10x frecventa maxima a semnalului dreptunghiular pe care vrei sa-l vezi (cat de cat corect). Si am invatat pe propria piele ca more is better.
Alimentarea la baterii e intr-adevar un mare plus.
 
De obicei SMPS sunt pe la 40kHz. DS212 se lauda cu 1 MHz, s-ar incadra.
Pe de alta parte imi place ca e mic, acum am o problema majora cu marimea lucrurilor.
Si eu mi-as dori ceva la ordinul sutelor de megahertz, dar mai asteapta.

Intre timp am gasit si DSO203 care se lauda cu 8 Mhz. Folosibili doar vreo 3Mhz.

Pe moment am licitat la un Micsig, osciloscop-tableta. E mai scump, dar din review-uri e cu totul altceva.
70 Mhz e varianta la care am licitat, dar exista si mai mult.
 
As recomanda numai sonde x10 si mare atentie ce fire atingi cu ele. Nu cred ca e nimic servisabil in tableta aia, daca iese fum. :frown:
 
Mda, nimic la reducere de BF la fratele chinez. Aveam asteptari mari.
Tableta aia e scumpa rau pentru ca are touch screen pe tot ecranul. Si optional ceva licente de wireless si nu mai stiu ce si bateria.
Mai e o zi de licitatie, mai astept ca nu a fost nici o reducere semnificativa la DS203.
 
Mda, Micsig s-a vandut la peste 200 de lire sterline. Nu merita cand el costa sub 400USD de nou.
Am comandat acum cu reducerea de BF un DS203 plus inca o sonda 1x-10x high voltage.
O sa vina de la sainsmart.com candva. Anuntau pe site transport expres gratuit peste 150USD dar la checkout pana si transport standard era 30USD. Glume clasice de chinezi. Sper sa ajunga inaine de sarbatori totusi.
DS203 are cam 3MHz utilizabili relativ curat, ceea ce ar fi cam suficient pentru cam orice SMPS.
 
Am facut comanda luni (dupa-amiaza), miercuri am primit notificarea de la DHL ca au primit pachetul in Dongguan, China cu livrare vineri.
Intr-adevar, l-am luat acum cateva ore. Asta da organizare!
Acum studiez cum se foloseste dracia, care arata surprinzator de bine. In mod ciudat, are mufa miniUSB, a trebuit sa caut in arhiva un cablu potrivit.
 
Back
Top