Ofertă gratuită.

Ok, am sa caut o solutie sa trimit suruburi. Spuneti-mi deci de ce componente ati avea nevoie?
 
Dupa serviciu o sa vorbesc cu Marius sa trec pe la el.
O sa incep cu el o lista cu cele ce ar mai trebui pentru fiecare unitate pe care ar putea-o incropi.
 
Va rog in cazul in care considerati de utilitate sheet-ul din pagina anterioara sa stiu daca il mai updatez. Eventual puteti lucra (Marius'95 si cine se mai ocupa de el) direct pe el.
 
- Un monitor si toate tastaturile -1 au ramas la madhorsefuzzy.

Dupa un inventar superficial, situatia este urmatoarea:
- Un calc K6-2 este practic complet (cu monitorul de mai sus).
- Am nevoie de o carcasa AT si o unitate CD pentru un al doilea K6-2 (fara monitor).
- Am nevoie de o carcasa ATX, un HDD si o unitate CD pentru un Pentium 2(?) complet (fara monitor).

Am in plus: un procesor soket super-7, un procesor soket A, o placa grafica, memorii SIMM, nenumarate cabluri.


LE:
In legatura cu sistemele de operare, eu nu prea ma pricep la Linux si nici nu cred ca le-ar fi foarte util copiilor de la un orfelinat.
Ma indoiesc ca BSA-ul (sau oricine altcineva) va face vreun raid prin orfelinate. As pune Windows si cateva jocuri adecvate vitezei calculatoarelor.
 
Cred că am eu o unitate optică acasă; e vorba de un DVDRW care are mici probleme la citirea DVD-urilor, dar citeşte CD-uri OK. Trebuie să văd dacă nu cumva l-am aruncat.
Mai am un HDD de 20 GB care ţiuie; problema e că ţiuie urât, în rest merge perfect, nu are sectoare defecte sau alte probleme. Îl donez fără nici un fel de probleme.
Ah, şi mai am o sursă funcţională ATX de donat. Cât despre Windows, aş prefera să punem ceva Linux, un Ubuntu e foarte uşor de instalat şi utilizat.
Plus vreo jumătate de kil de şuruburi, şi cam asta ar fi ce am în plus...
 
Eu am sugerat Windows in special pentru jocuri.

Daca mai multe calculatoare merg in acelasi loc, un switch/hub ar fi util pentru o retea mica (StarCraft, CS :wink: ).
 
Eu nu sugerez Windows pentru că, dacă le donezi, mai ales la stat, nu vreau să se scrie despre noi prin ziare şi să le citim din vreo sală de tribunal. Honestly.
Edit: Eu lucrez de la 16:00 la 01:00 la sediul Oracle din Calea Floreasca 175. Dacă poate trece cineva pe la muncă pe la mine să ridice obiectele, să îmi spuneţi ziua, să le aduc.
 
Putin mai devreme am primit un pachet de la Gandalf cu donatia lui. Ramane sa vad cand il pasez mai departe.
 
E moka, deci care este piederea?

In alta ordine de idei, momentan va trebui sa ma interesez pe alte cai sa fac rost de carcase AT. Casarea nu este gata desi sper sa nu mai dureze mult.
 
war, esti la 2 pasi de mine deci as putea sa le iau eu. Doar sa stabilim exact cand.
 
Păi sunt zilnic de la 16:00 la 01:00 la muncă, anytime în perioada asta e OK (bine, mai am şedinţe din când în când, dar ne descurcăm). Deci să le duc la lucru... le duc de mâine acolo şi aştept :smile:
 
M-am ocupat azi un pic de sters praful si testat componente.

Am testat sumar si functioneaza:
- 1 carcasa AT = asta functioneaza sigur! :biggrin:
- 2 surse AT
- 1 sursa ATX = Remarcabil de silentioasa! Ma intreb de ce a fost donata.
- 1 MB LuckyTech P5MVP3 (VIA MVP3/VT82C586B, soket Super 7, 100MHz)
- 1 MB ??? PT-6VAX2 (VIA VT82C693A/VT82C596B, slot 1, 133 MHz)
- 1 CPU AMD K6-2 500 MHz
- 1 CPU Intel Celeron A 300 MHz (cred)
- 2 SIMM EDO 4 MB
- 2 DIMM SDRAM 16 MB
- 1 DIMM SDRAM 32 MB
- 3 DIMM SDRAM 128 MB, din care unul nu merge pe LuckyTech
- 1 placa grafica SIS, model necunoscut, PCI, VRAM necunoscut (probabil 2 MB dupa cipuri)

Alte componente pe care urmeaza sa le testez:
- 1 MB soket Super 7 = am eu un K6-2 450MHz, il aduc saptamana viitoare
- 2 placi grafice AGP
- 2 placi de sunet
- 3 placi de retea
- 1 controller USB
- 1 CPU K6-2 extraordinar de lent

Componente pe care nu le pot testa:
- 1 CPU Soket A = n-am MB

Defecte:
- 1 CPU AMD K6-2 450 MHz care nu misca pe nici o placa
- 1 HDD Maxtor care da erori SMART in timpul POST-ului = urmeaza sa-i fac un "zero fill" si o testare R/W dupa.
- 2 SIMM-uri mici care probabil sunt functionale, dar sunt prea vechi pentru a fi recunoscute
 
Mai am şi eu un pachet Socket A cu ceva stricat (MB sau procesor) de care ziceam mai sus. Mai pun şi un sistem funcţional cu Celeron 1GHz, 384 MB RAM, HDD de 20GB şi placa grafică TNT2 de la madhorsefuzzy. N-are sursă şi carcasă.
 
Back
Top