Noutăţi despre procesoarele Intel

Foarte interesant testul şi explicaţiile date de autorul articolului respectiv.
Acum trebuie să ne gândim dacă cel ce a realizat benchmark-urile respective lucrează pentru AMD sau nu :tongue:

P.S. Paranoia e în floare.
 
Conroe în iulie. Cică.

BTW, la ce e nevoie de dual-core în laptop-uri? 90% mobile dual-core-uri la finele anului faţă de 75-80% în cazul desktop mi se pare cam mult. Utilitatea mai multor nuclee o văd în special în sisteme desktop.
 
Last edited by a moderator:
Din ce în ce mai multă lume are laptop-uri, şi puţină lume are chef de sincronizări între laptop-uri şi desktop-uri, aşa că mulţi lucrează tot timpul pe ele - cu adaptări de ergonomie cum ar fi mouse, tastatură normală, monitor extern, însă procesarea e aceeaşi, şi se cere din ce în ce mai mult de la ele. Mai ales că nu prea sunt upgradabile, iar procesorul cu care vine s-ar putea să fie folosit şi peste 2 ani. La desktop nu prea mă interesează că acum e single core, pot să mă duc oricând la magazin să iau un dual core, dacă am nevoie. Însă la laptop, dacă l-am luat single, cu ăla rămân.
 
Grrrrr...Acuma chiar trebuie să mă scobesc adânc în buzunare pentru upgrade :rolleyes:
 
Nu e nici pe departe o noutate, dar procesoarele Pentium-M socket 479 NU au 479 de pini. Au doar 478, asezati cat sa nu intre intr-un socket normal.
Procesoarele socket 479 sunt FCBGA si sunt in general LV si ULV.
In schimb adaptorul de la Asus are loc pentru 479 de pini, chiar daca nu cred ca sunt procesoare care sa aiba cu ce sa umple ultima gaura :biggrin:.
In stanga "479" in dreapta 478.
(Doi pini lipsa la ambele procesoare. Teoretic, pentru 479 ar trebui sa lipsesca numai pinul din colt)
 

Attachments

  • pin.jpg
    pin.jpg
    16.3 KB · Views: 659
Intel Talks 45nm Production.

Si ce mi-a atras atentia:
Intel is also claiming that 45nm processors will achieve a 300% increase in performance-per-watt.
Ramane de vazut daca principalul factor care sa duca la acel raport (si cel pe care se va pune accentul pentru viitoarele generatii) este scaderea consumului sau cresterea performantei.
 
Bănuiesc că o să fie ceva de genul scăderea consumului datorat tehnologiei de 45nm şi creşterea performanţei prin capacitate ridicată de overclock. :biggrin:

Părerea mea e că de acum ar trebui introduse la şcoală cursuri de overclocking. :haha:
 
Intel Core 2 Duo 3.0GHz with 1333MHz Bus Incoming.

The code-named Bearlake-X chipset that will replace the Intel 975X from the top in the Q3 2007 will support PCI Express 2.0 bus with higher – 5.0GHz – clock-speed compared to current 2.5GHz, two PCI Express x16 lanes, dual-channel PC2-6400 (DDR2 800MHz) and PC3-10600 (DDR3 1333MHz) memory. Other members of the Bearlake family will also support central processing units (CPUs) with 1333MHz PSB, but they may not necessarily support multi-GPU capabilities as well as PC3-10600 (DDR3 1333MHz) memory, limiting maximum memory speed to PC3-8500 (DDR3 1066MHz),

The pictures also mention Core 2 Quad Q6600 as well as Core 2 Extreme QX6700 microprocessors with four processing engines. Nevertheless, the slides do not reflect Intel’s “second generation” quad-core CPUs that are due to become available in the second half of 2007.

Next-Generation Intel DP Workstation Platform Unveiled.
 
Back
Top