Noutăţi despre procesoarele Intel

Probabil se bazeaza pe faptul (destul de adevarat) ca multe din aplicatii nu stiu sa foloseasca bine 4 cores, asa ca merg cam la fel cu doua si ceva la frecventa (mult) mai mare.
 
Nu v-ati obisnuit cu politica Intel (si in general al producatorilor de cipuri)?
Se ia o arhitectura noua, se pun pe masa elemente cum ar fi: frecventa, cache, numar de nuclee, HT, VT, FSB, etc., si se fac permutari / aranjamente / combinari astfel incat sa iasa o intreaga familie de procesoare care sa acopere toate segmentele pietei. :biggrin:
 
Noul Itanium Tukwila, lansat cu doar 2 ani intarziere.
The new Itanium 2 is made using 65nm technology process and features four physical processing engines with Intel Hyper-Threading technology. The new chip has onboard memory controller and supports Intel QuickPath Interconnect (QPI) bus (previously known as common serial interconnect or CSI) in order to be compatible with platform elements developed for Intel Xeon processors.
New Westmere Details Emerge: Power Efficiency and 4/6 Core Plans
Westmere is Intel’s 32nm Nehalem derivative. Take Nehalem with all of its inherent goodness, add AES instructions, build it using 32nm transistors and you’ve got Westmere.
Westmere's Secret: Power Gated Un-Core
 
65 nm ... o fi întârziat 2 ani pe partea de arhitectură, dar puteau măcar să îl scoată cu tehnologii actuale. Chiar dacă nu 32 nm (și de ce nu?), măcar 40 nm.
 
Cred ca Intel a avut o fobie pentru nodul asta de fabricatie - 40nm. Au sarit peste el in cam toate aplicatiile.
 
Now this is a bit too much. În condiţiile în care 775 deja e EOL şi update-urile sunt numai unofficial, 1156 abia au ieşit, o grămadă de bug-uri şi de probleme şi Intel anunţă că la anu' schimbă iar platforma? FFS!
O ştire în ton cu Ziua Pământului, btw.
 
LGA-2011, care va apărea tot atunci, e şi mai fain, pentru cei care au cumpărat 1366 în loc de 1156 pentru că 1366 e "de viitor" :biggrin:.
 
Scuzat să-mi fie offtopic-ul, dar tocmai am luat un i3 530, care cică are "on-board video controller". Pe unde scot semnalul video dacă n-am placă video? :biggrin:

Pe un ton mai serios, cum funcționează bălăria?
 
Scuzat să-mi fie offtopic-ul, dar tocmai am luat un i3 530, care cică are "on-board video controller". Pe unde scot semnalul video dacă n-am placă video? :biggrin:

Pe un ton mai serios, cum funcționează bălăria?
Il arunci intr-o placa de baza ca are mufa DVI cusuta pe ea. Gen - asta. Cea mai buna de la W,N&E de Dunare. Seriojnaia, uita-te in lateralul placii.
 
Valeu, mama! Mai intai cu P55-ul de 10 milioane pe credit, acum si asta. Neo, iti trebuie un H5x ca legi GPU-ul de pe procesor de o mufa video on-board. Sau, dracului, solutia de mai sus. :biggrin:
 
Si voiati sa va luati tablete acum... :smile: Cu ocazia asta chiar ne luam la revedere de la desktop. La mobile conectivitate avem default (sloturile PCI, PCIe etc. sunt neimportante, oricum exista alternative pe USB), video avem in procesor, procesor avem de nu stim ce sa mai facem cu el, la RAM se gasesc module din ce in ce mai mari, ca HDD poti pune SSD sau probabil ca se pot pune controllere SAS pentru un HDD de 10k sau 15k de rotatii... ce sa mai fac cu un desktop?
 
Dispozitivele mobile vor fi intotdeauna un compromis intre putere/consum/TDP/autonomie/functionalitate in comparatie cu desktopurile. E adevarat ca in timp vor satisface pretentiile a unui procent tot mai semnificativ din piata, dar totusi desktopul mai are viata lunga.
 
Dispozitivele mobile vor fi intotdeauna un compromis intre putere/consum/TDP/autonomie/functionalitate in comparatie cu desktopurile. E adevarat ca in timp vor satisface pretentiile a unui procent tot mai semnificativ din piata, dar totusi desktopul mai are viata lunga.

This.
Eu nu renunţ la desktop neam, fiindcă încă nu am întâlnit laptop care să-mi satisfacă nevoile uzuale pe care mi le satisface un desktop, fără să mă coste o mână şi-un picior.
 
Back
Top