Noutăţi despre procesoarele AMD

128 KB cache probabil dezactivat şi activabil cel mult dacă dai jos heat-spreader-ul :smile:, nu-mi vine să cred că au creat un core special pentru câteva Semproane.
 
AMD said that its dual core Athlon 64s will have similar power characteristics to its single core chips. It also claims that the chips are manufactured using the same process and don't need new types of motherboards.

It claims that the dual core processors will let people burn CDs or DVDs while unzipping compressed files and encoding high resolution videos.
Citatul este de aici.
 
Referitor la Sempron 2600/2800/3000 pe S754... Pe diferite site-uri unde le-am vazut in oferta, 2600 si 2800 apar ca fiind produse in 0.09 microni, in timp ce 3000+ apare ca 0.13. Totusi, toate sunt mentionate cu numele de cod AMD Palermo... S-ar putea totusi sa fie un nou core pentru cele doua mai mici, doar testele de performanta s-ar putea sa ne elucideze.
 

Attachments

  • modelnumbers.png
    modelnumbers.png
    9.4 KB · Views: 588
Bun, nu mai e nevoie de altă platformă şi de alte plăci de bază, pe socket 939 (plăcile care suportă AMD64 FX55!) putem folosi dual-core doar cu update de BIOS. Fiind tot pe arhitectură de 90nm disipă cu 6W mai mult decât AMD64 FX şi nu e nevoie de super cooler pentru el. Mai pe scurt, succes în toată regula. Aşa o fi? O să vedem.
Detalii.
 
Cum nu e voie cu jocul? Cred că glumeşti, mi se pare cea mai mare prostie pe care ar face-o.
 
Exact la citatul din postul anterior mă refeream... Mie mi se pare bună ideea din punct de vedere al faptului că prin acest lucru dau dovadă de seriozitate. Mai mult decât atât, se pare că cei de la AMD se simt "pe pământ sigur" în zona gaming şi doresc să îşi facă reclamă pe terenul ocupat majoritar de Intel. O strategie interesantă...
 
Another Gift to Overclockers: AMD Sempron 3100+ on E Core Revision



A apărut pe piaţă Sempronul 3100+ cu nucleu Palermo, revizia E, alături de cele cu nucleu Venice.
Sempron 3100+, are în plus faţă de vechiul model incorporat setul de instrucţiuni SSE 3, iar controlerul de memorie a fost îmbunătăţit. În rest, nimic nu e schimbat faţă de reviziile CG şi D.

Partea interesantă e asta:

"However, AMD’s roadmap doesn’t distinguish between the D and E core revisions. At the same time, these two core revisions are very different from one another, even though they are both manufactured with 90nm process. E core revision supports SSE3 instructions and boasts slightly upgraded memory controller compared with the memory controller used in D core revision. Nevertheless, the roadmap calls both cores Palermo, despite the above mentioned significant differences."

"So, if you are going to shop for some Sempron processors, you should be very careful and pay special attention to their marking, because only CPUs on the E core revision with SDAXXXXAIO3BO and SDAXXXXAIO2BO OPN will offer you SSE3 support and other nice advantages."


SURSA
 
Un nou test al unui procesor cu core Venice, de data asta la un rating de 3200+. Parca vad ca se epuizeaza in Europa inainte de a ajunge la noi.
 
Pentru toti visatorii care spera sa merga pe vechile lor MoBo de AMD64 viitoarele AMD dual-core: se pare ca o sa se treaca la soclul "M2" cu suport DDR2 si alte jucarii...
Mie mi se pare normal, nu stiu de ce tin unii sa se imbete cu apa rece: "peste 3 ani cand o sa am bani de Duron dual-core, o sa folosesc tot placa asta tare de acuma pe soclu 939"... nu dau "quoate" dar sunt vreo zece postari in acest sens in acest thread.
In anul 2006 gata cu 939:
http://www.pcper.com/article.php?aid=132&type=expert&pid=1
 
Da eu ce sa fac daca abia acum am citit kilometrii astia de thread si de vreo zece ori (exagerez un pic poate) am citit "bravo lor ca tin la useri, nu schimba soclul", "fac un update la BIOS si sa vezi ce merge dualul care nu a aparut inca"...
Nu sunt carcotas, o sa imi iau primul dual-core acceptabil ca pret si sunt convins ca o sa imi iau si o noua MoBo. Prea multa pasiune pt unul sau altul din jucatori nu face bine la ficat!
 
Back
Top