Noul Abonament DigiMobil

- SMS la 700 pentru cost control.
- Cine mai foloseste MMS in conditiile in care ai net cu nemiluita?
- Semnalul da, dar se lucreaza in draci la densificare.
- Asta cu bateria se intampla din cauza ca esti roamat in vodafone si telefonul incearca regulat sa caute reteaua si sa intre inapoi in Digi.
- De ce nu ti-ai facut d-ala nelimitat?
 
MMS e „bun” pentru cine n-are smartphone. A fost și aia o struțocămilă, sincer nu știu pe nimeni care să-l folosească. Ai mail, ai whatsapp sau telegram, de ce să folosești un serviciu al operatorului taxat la bucată?

Bateria se termină repede fiindcă ai semnal prost unde ești tu și telefonul sare în continuu între celule ca să o prindă pe cea cu semnal mai bun. Soluții: aștepți să îmbunătățească acoperirea, sau te muți. Pentru zonele cu semnal prost (dar conexiune Internet decentă), Vodafone mai are un aparat care ți-l pune în casă conectat la Internet și care îți dă semnal de mobil - o celulă radio pentru tine și vecinii tăi.

Pentru cost control și altele, află ce meniuri USSD sunt disponibile direct de pe telefon, gen *100# la Vodafone.
 
Bateria se termină repede fiindcă ai semnal prost unde ești tu și telefonul sare în continuu între celule ca să o prindă pe cea cu semnal mai bun. Soluții: aștepți să îmbunătățească acoperirea, sau te muți. Pentru zonele cu semnal prost (dar conexiune Internet decentă), Vodafone mai are un aparat care ți-l pune în casă conectat la Internet și care îți dă semnal de mobil - o celulă radio pentru tine și vecinii tăi.

Slight thread derail, am problema asta cu semnalul și bateria la telefoane în anumite spitale unde lucrez. Nu văd nicio soluție (să mă mut de la provider nu este o soluție pentru că am netul moca și nelimitat în câteva țări europene pe lângă UK - probabil în toată EU în 1-2 ani), deci am căutat chestii pentru signal boosting. Ce am găsit au prețuri obscene și par targeted doar pe anumite rețele. Recomandări pentru ceva universal aveți? Nu de alta, dar dacă schimb providerul nu vreau să rămân cu o bucată de hardware inutilă și foarte scumpă pe lângă asta.

Mulțumesc.
 
Asta cu signal boosting-ul e complicată, tu personal nu ai dreptul să deții un device care să emită pe aceleași frecvențe cu un operator de telefonie. Operarea în spitale a așa ceva e altă problemă legală (ex: se bușește un aparat medical, ăia află că tu emiți ilegal dracu' știe ce, o să zică "ah, păi e de la ăla, să plătească!" chiar dacă n-are vreo legătură cu device-ul tău; pe urmă plătești ani întregi la reparația prostiei + utilizarea nepermisă/bruiaj pe zona de frecvență - în funcție de legislație cu ani de închisoare). Ce face Vodafone (și oricare alt operator de fapt) e să-ți dea în folosință un astfel de device, întreținut de ei - e al lor, ei răspund de el, de-aia e și strict legat de operator.

În unele zone legislația nu acoperă și vânzarea unui astfel de device - adică ai voie să vinzi dar nu să folosești :smile:.
 
Nu prea ai ce face. Chiar daca ti-ar da operatorul un femtocell e tot degeaba, ala acopera o arie relativ mica.
 
Asta cu signal boosting-ul e complicată, tu personal nu ai dreptul să deții un device care să emită pe aceleași frecvențe cu un operator de telefonie. Operarea în spitale a așa ceva e altă problemă legală (ex: se bușește un aparat medical, ăia află că tu emiți ilegal dracu' știe ce, o să zică "ah, păi e de la ăla, să plătească!" chiar dacă n-are vreo legătură cu device-ul tău; pe urmă plătești ani întregi la reparația prostiei + utilizarea nepermisă/bruiaj pe zona de frecvență - în funcție de legislație cu ani de închisoare). Ce face Vodafone (și oricare alt operator de fapt) e să-ți dea în folosință un astfel de device, întreținut de ei - e al lor, ei răspund de el, de-aia e și strict legat de operator.

În unele zone legislația nu acoperă și vânzarea unui astfel de device - adică ai voie să vinzi dar nu să folosești :smile:.

Păi ce bruiez nene, mă refeream la un fel de repeater, nu echipament de bruiaj. Dar da, de acord cu faza cu spitalul, că-s imbecili grav ăștia. Ba chiar am impresia că de fapt au ei mobile jammer în funcțiune, nu aveam semnal nici în curtea spitalului și culmea sunt într-o zonă unde operatorul zice că acoperirea este glandă mamară de pisică.

@Jaffar - vreau semnal doar la mine în cameră, nu în tot spitalul, mi se rupe de restul zonei.
 
Acel repeater va trebui efectiv integrat in reteaua operatorului, e ca si cum ai pune un Router sau repeater WiFi, nu e un amplificator chior (analogic) de semnal. Si nu cred ca vre-un operator te lasa sa vi cu echipamente 3rd party.
 
Atunci intreaba la operator daca nu-ti pot oferi un femto / picocell.

Au femtocells disponibile, dar folosesc home broadband connection. Având în vedere că la spitalele respective conexiunile sunt blocate/monitorizate, nu cred că are vreun rost așa ceva, foarte probabil nici să nu funcționeze...
 
Pentru Android au o aplicatie Digi Oriunde unde ai si cost control. Aplicatia e buna in roaming unde poti folosi retelele WiFi pentru a initia apeluri. Eu o am instalata pe Nexus 7 ca sa pot folosi tableta pe post de telefon.
Cumva bazata pe VoIP? Daca da, am client integrat in telefon, trebuie doar setarile.
- SMS la 700 pentru cost control.
- Cine mai foloseste MMS in conditiile in care ai net cu nemiluita?
MMS e „bun” pentru cine n-are smartphone. A fost și aia o struțocămilă, sincer nu știu pe nimeni care să-l folosească. Ai mail, ai whatsapp sau telegram, de ce să folosești un serviciu al operatorului taxat la bucată?
- Cine vrea ca mesajul sa ajunga cu "ding-ding" la destinatie, nu cand s-o indura ala sa-si verifice mail-ul sau sa intre pe mess.

- De ce nu ti-ai facut d-ala nelimitat?
Pentru ca nu-mi trebuie. As face abonament de 40 de minute la 0.5 euro, daca ar avea vreun operator.

Pentru cost control și altele, află ce meniuri USSD sunt disponibile direct de pe telefon, gen *100# la Vodafone.
*100#, dar nu functioneaza nici un submeniu. Da eroare.
 
If urgent, use the fucking phone (adica suni, nu smsmmsffs), else use email. De asemenea, in ad2014, majoritatea lumii are smartphone care oau foloseste si email. Cred ca 3/4 din mail replies le trimit de pe telefon/tableta.
 
Și cine crezi că are notificările activate la e-mail, în afară de ăia care nu știu să le scoată? :smile:
 
De ce nu le-ai avea? Mă rog, depinde și ce lucrezi și cât de important este e-mail-ul în munca ta.
 
Au femtocells disponibile, dar folosesc home broadband connection. Având în vedere că la spitalele respective conexiunile sunt blocate/monitorizate, nu cred că are vreun rost așa ceva, foarte probabil nici să nu funcționeze...

Posibil. In principiu alea ridica un ipsec cu un cluster, e posibil sa blocheze spitalul udp-urile, dar ma indoiesc.
 
If urgent, use the fucking phone (adica suni, nu smsmmsffs), else use email. De asemenea, in ad2014, majoritatea lumii are smartphone care oau foloseste si email. Cred ca 3/4 din mail replies le trimit de pe telefon/tableta.
Eu cred ca n-ai inteles ce inseamna MMS.
 
Posibil. In principiu alea ridica un ipsec cu un cluster, e posibil sa blocheze spitalul udp-urile, dar ma indoiesc.

Ai fi surprins ce rahaturi blochează spitalele. Și ce rahaturi nu blochează :biggrin:

@Marius - eu cred că n-ai înțeles ce înseamnă 2014 încă. Fie te doare-n paișpe de comunicarea cu colegii de muncă și-ți închizi absolut tot când pleci acasă, fie ai bunul simț să-ți verifici toate cele în timpul muncii, ceea ce include și e-mail-ul. MMSurile sunt o chestie absolut cretină pentru că au diverse limitări impuse de tehnologie și sunt extrem de overpriced (din nou, din cauza tehnologiei). Pe de altă parte, în .ro anumite categorii de profesioniști - între care și medicii - trăiesc undeva prin 1960 toamna. Nu doar dpdv al tehnologiei comunicațiilor, din păcate.

Ca fapt divers, un chirurg relativ decent mi-a trântit-o că el nu vrea să învețe să tasteze (cu mai mult de 1 deget/mână) pentru că el nu-i secretară. M-am abținut să-i spun că-i un retardat trist și că n-o să fiu întotdeauna acolo să-i scriu externările, dar m-am gândit că întotdeauna va exista un student sau un rezident care s-o facă pentru el (din păcate). E-mail-ul intră în aceeași categorie obscură (pentru că medicii nu sunt "informaticieni", dar se comportă la fel de arhaic ca și respectivul cuvânt :biggrin:), laolaltă cu smartphones (care-s pentru tineri să intre pe feisbuc sau să se joace lol), tabletele (idem) sau hell, computerele (deși au unul pe birou, nu prea știu ce să facă cu el). Slabe speranțe să se schimbe ceva când bugetele pentru spitale nu le permit nici măcar medicamente să cumpere, darămite tehnologie care să le ușureze munca sau să le permită efectiv să-și facă munca de zi cu zi.

Rant over, gata.
 
Back
Top