Notebook-ul nu incarca bateria

IceCub

Membru Senior
Salutare tuturor,

M-am pricopsit zilele astea cu un notebook al unui amic, notebook cu o problema mai ciudata. Modelul este un Asus UL20A. Acum ~ o saptamana a incetat sa mai incarce bateria, fara nici un avertisment in prealabil. Bateria era in continuare detectata de OS (Win7), nu zicea ca ar trebui inlocuita sau ceva de genul.
Windows zice "Pluged in, charging" dar indicatorul de incarcare nu se misca deloc. Bateria nu a dat nici un semn de oboseala, autonomia fiind > 6 ore. Am zis ca o fi picat controllerul din baterie asa ca am achizitionat alta originala, nou nouta. Ieri am pus bateria noua si am zis sa ii fac un ciclu complet de descarcare/incarcare asa ca nu am mai conectat alimentarea. Am butonat asa toata seara la el (> 5 ore), iar cand a ajuns pe la 20% si imi era somn, am conectat alimentatorul si am pus notebook-ul in sleep mode. Azi dimineata am constatat ca noua bateria era la 17%, adica nu sa incarcat nici un pic. :what:

De cand a aparut problema, am incercat urmatoarele:
- update BIOS
- reinstalare OS (trebuia facuta curatenie oricum)
- reset BIOS
- alt alimentator
- alta baterie
Problema persista...

Orice alta idee e binevenita.
 
Du-l la service/garantie, suna a circuit de incarcare busit.

Controller-ul din baterie e o chestie simpla, care doar raporteaza incarcarea si previne descarcarea completa. Daca Win-ul recunoaste bateria inseamna ca functioneaza.
 
Back
Top