Noi apariţii/versiuni de software popular

Yahoo Messenger 7 Beta
Destul de multe schimbari dar, din pacate, e cam incompatibil cu vechile versiuni, adica nu prea merg majoritatea functiilor care implica mai multi utilizatori, decat daca respectivii au aceeasi versiune.
 
WinRAR 3.50 beta 5 pentru fani.
- WinRAR is able to integrate to Windows context menus also on Windows x64 systems.
- "Repair" command is able to reconstruct archive headers structure in archives containing the high precision file time or encrypted file data even if they do not have the recovery record.
...
 
De ce n-aţi zis că a apărut DivX 6?
The DivX Create Bundle provides you with the tools to create and play high-quality DivX videos. The DivX Create Bundle trial (Windows 2K/XP only) includes a free 15-day trial of the DivX Converter™ and a free 6-month trial of DivX Pro™. The DivX Player™ does not expire.
Oricum, nu ştiu pe cine mai interesează aşa ceva din moment ce XviD oferă mai mult şi pe gratis.
 
Un review la el am găsit şi eu acum câteva ore (a fost o întâmplare să dau peste el). Şi sincer, nu mă prea impresionează, dar e doar o părere de moment.
 
WinRAR 3.50, versiune finală.

Ce aduce nou:
- posibilitatea schimbării look-ului prin diversele teme;
- ştie să decomprime arhive în format ZIP64 (care nu mai suferă de limitările vechiului ZIP);
- suport multivolum pentru CAB-uri;
- compatibilitate mai bună cu Windows x64;
- modificări la modului SFX şi alte schimbări minore.
 
Google Desktop Search, un sistem de căutare în toate documentele/mail-urile/paginile de net. Extrem de util, dar imposibil de pus în practică pentru că sistemul se va mişca de multe ori mai încet (o pagină de web începe să se deschidă uneori în 10 secunde).
 
Unlocker 1.7.0, utilitar care ştie să descuie fişiere blocate de anumite aplicaţii (cine ţine neapărat să vadă un BSOD poate să şteargă şi pagefile.sys :biggrin:). Suficient de util cât să-l ţin instalat (nu mănâncă resurse, se instalează ca extensie pentru Explorer).
 
WinAce? Nici eu nu îl sufăr când comprimă o bază de date de 1.3 GB în doar 60 MB iar Winzip nu scoate sub 120 MB. Şi când mă gândesc că trebuie să copiez arhivele zilnic prin Internet (pe un server de backup la 500 km) nu îl mai sufăr deloc.

PS. Are şi un bug, nu merge rulat din task scheduler. Pe bune.
 
WinRAR ar scoate probabil la fel ca WinACE. Oricum, în zilele noastre diferenţa e făcută de mărimea dicţionarului şi de compresia specială (multimedia, de text), eventual cu o setare gen force. 7Zip, care are un algoritm oribil de compresie, oferă rate de compresie mult mai bune la datele repetitive din cauza dicţionarului practic nelimitat (limitat doar de memoria disponibilă în sistem). De exemplu, vreo 5 versiuni de backup ale site-ului XF ocupă cam 1 GB cu WinRAR/WinACE şi vreo 400 MB cu 7Zip, pentru că o extrem de mare parte din date se repetă. Dar şi compresia durează câteva ore bune.
 
Dacă exista vreun motiv de a nu recomanda FreeAV, acela era legat de dimensiunea mare a update-ului. În curând nu va mai fi o problemă.

PersonalEdition Classic Windows Betatest "Incremental VDF-Update"

If you are an AntiVir PersonalEdition Classic Windows user you can now take part in the beta testing for the so called "incremental VDF update".
http://www.free-av.com/antivirclassic/win_incremental.html

Subliniez faptul că varianta free nu face update automat!
 
20.09.2005: Opera loves its browser so much it is setting it free. The Norwegian company has decided to abandon its previous policy of incorporating an ad-banner into the free version, with users having to pay a licensing fee to remove the advertising and receive support.
 
Back
Top