Noi apariţii/versiuni de software popular

Poate cineva sa imi explice si mie diferenta intre Direct2D si DirectDraw? Alta decat aceea ca functioneaza doar pe Win7?
 
DirectDraw a fost inlocuit de Direct2D.
Direct2D offers high quality and fast performance while maintaining interoperability with GDI/GDI+ APIs and Direct3D/DirectDraw APIs.
...
DirectDraw has been deprecated since version 7 but is still included with DirectX, although updates are no longer made. Developers have been instructed to use textured quads in Direct3D for 2D graphics. Managed DirectX includes a managed wrapper for DirectDraw.
DirectDraw is now replaced by Direct2D.
 
Asta nu e o diferenta :biggrin:

Din ce vad acolo Direct2D se poate accelera in aceleasi pipelines/stream processors ca si 3D aplicat pe o suprafata plana. Nu e neaparat mai rapid, dar poate fi o simplificare: orice obiect 2D e un obiect 3D cu grosime unitara sau e proiectia in plan a unui obiect 3D, deci nu ai nevoie de unitati cu functii diferite.
 
Adica au renuntat complet la DirectDraw si l-au inlocuit cu un subset al Direct3D? Este din ce in ce mai bine...
Ma intreb la ce naiba au mai introdus DirectWrite? Ca sa renunte la el si sa-l inlocuiaca cu Direct3D in Windows 14?
 
Mozilla said:
We aren't quite finished qualifying Firefox 4 yet. You should check out the latest Release Candidate.
When we're all done with Firefox 4 it will show up on Firefox.com.

Computerworld said:
Mozilla on Wednesday announced it would ship the final version of Firefox 4 on March 22.
The upgrade will be available for downloading at approximately 7:00 a.m. PT next Tuesday.

Dar daca tot avem link-ul... WTF... let's give it a try...
 
Buey daca am muscat-o a fost din cauza link-ului care suna a release final. hxxp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/4.0/win32/en-US/
Asta e. Oricum la mine ruleaza fin la munca si spre stupoarea mea toate extensiile merg.

 
CCleaner v3.11.1541
Changelog:

- Added initial support for Windows 8.
- Added expanded Recycle Bin contents in detailed view.
- Improved Thunderbird cache cleaning support.
- Improved Safari history cleaning.
- Improved "Unused File Extensions" registry rule improvements.
- Improved Secure file deletion on FAT32 file system.
- Improved Drive Wiper tool to prevent UI freezing.
- Improved cleaning for Windows Log Files, Memory Dumps, Microsoft Office 2007 and 2010.
- Improved Speedbit Download Accelerator Plus cleaning.
- Added cleaning for AkelPad.
- Added Latvian translation.
- Minor bug fixes.

ThrottleStop - Performance Adjustment Tool for Core 2 / Core i CPUs.

Un programel care m-a ajutat sa reduc temperatura la un Core 2 Duo T7200 cu 10 grade (modificare voltaj la 0.9500 si multiplicator la 6 in modul powersave si modificare voltaj la 1.0000 si multiplicator 12 in modul performance).
 
Am testat CCleaner anul trecut. La partea de curatat registrul, acolo unde am cea mai mare nevoie, nu face treaba la fel de buna ca Norton WinDoctor 2002. In rest are o gramada de functii pentru programe pe care nu le am.
 
Back
Top