1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noi apariţii/versiuni de software popular

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Oct 14, 2003.

1. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Care e predicatul in propozitia de mai sus? E necesar pentru intelegerea intrebarii si elaborarea unui raspuns.

2. burebista

burebista Manic Miner

Haidi bre ce naiba? E laptop, vrei baterie toata ziua. Ia pune minimum VID/FID cind freci menta pe net si spune cit te tine bateria.
    Din pacate la Sandy nu poti sa te joci decit cu multiplicatorul ca nu mai poti ajusta VID.

ipman bifeaza si tu niste casute p'acolo ca altfel el nu stie ce multiplicator vrei pentru fiecare profil. :smile:

3. ipman

ipman Membru Senior

Cu toate ca e laptop, e singurul computer decent din casa si isi petrece majoritatea timpului legat la mouse/tastatura/monitor ca un desktop.
    Modificarea multiplicatorilor nu ma incinta cu nimic, in special cind o face singur dinamic si e alimentat mereu din priza, ba chiar e dezactivata si incarcarea bateriei.

4. burebista

burebista Manic Miner

Asta e raspunsul lui Kevin
    Dar din cite inteleg tu de fapt n-ai nevoie de TS. :biggrin:

5. ipman

ipman Membru Senior

Mda, singurul lucru care-mi era intr-adevar util e blocat din BIOS ...

6. Foxter

Foxter Membru Senior

@whiskas si ipman

Folositi programelul pentru reducerea voltajului procesorului, treaba asta are mare influienta asupra temperaturii. In cazul meu 0.25V in minus chiar au contat foarte mult.

7. ipman

ipman Membru Senior

Nu merge nici asta (la mine).

8. Foxter

Foxter Membru Senior

CCleaner v3.11.1550.

9. Spawn

Spawn Membru Senior

Lame 3.99, topic@HA
    Au umblat la VBR scale şi mai ales V0 are lowpass filter disabled.

10. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Intrebare:
    Raspuns:
    De aici: http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=79682&st=200, posturile 219 si 220. Rapunsul e al dezvoltatorului Lame :frown:

Nelamurire: nu tocmai asta era important la un program, ca atunci cand face aceleasi calcule pe acelasi input sa dea exact acelasi output, indiferent pe cati biti e compilat, cu ce optimizari si pe ce arhitectura RISC/CISC? Sau 1+1 face intre 1 si 10 in functie de compilator si endian type?

11. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Presupun că implementarea modelului psihoacustic e cea care diferă din cauza rutinelor diferite de matematică (precizii diferite?). Nu uita că MP3 e cu pierderi și două encodere nu dau (niciodată) același rezultat pe aceleași date de intrare.

12. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Tocmai ca accept ideea de model psihoacustic diferit, dar nu accept ideea ca acelasi encoder da rezultate diferite daca e compilat pe 32 de biti versus 64. Daca e acelasi cod inseamna ca acelasi algoritm proceseaza identic aceleasi date; de fapt cred ca foloseste un lant in directx cu secventiere diferita (data de Windows) si acelasi input nu e de fapt acelasi din cauza preprocesarii din Windows, numai ca nu stiu suficient despre zona asta incat sa pot face afirmatii, sunt doar vagi banuieli pe baza a ceea ce am mai citit prin blogurile VirtualDub.

13. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Modelul psihoacustic e același, implementarea diferă din punctul de vedere al compilării/asamblării/codului mașină generat. Presupun că pe 64 biți există niște instrucțiuni care nu există / funcționează altfel pe 32 de biți (operanzi nativi pe 64 biți sau diverse intrinsics care nu există decît pe 64 de biți) și-atunci compilatorul/asamblorul (că nenea a zis de nasm) emulează funcționalitatea respectivă (nasm math routines) cînd ținta e 32 de biți. Algoritmu' o fi el același, da' cînd începi să faci calcule în virgulă mobilă faci aproximări.

LAME n-are absolut nici o treabă cu DirectX. :smile:

14. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Eu n-am inteles de ce au dezactivat filtrul low-pass. Nu-i ca si cum cineva ar auzi "muzica" peste 15 KHz. Mie mi se parea prea conservativ chiar si preset-ul pentru -V4 (~18 KHz) si il setam manual la 12 KHz.

15. puterfixer

puterfixer Administrator

Io aud transformatoarele de înaltă tensiune ale tuburilor cinescop. Cut-off-ul natural e undeva aproape de 17 kHz, testat. De ce să-mi fie limitată calitatea audio pentru niște surzi?

16. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Good point. :biggrin:

17. Velkan

Velkan Moderator

Mp3? What year are we in? :biggrin:

18. _~_

_~_ Membru

Nu-i deloc același cod, explică chiar în link. Pe 32bit se folosește o bibliotecă în assembly pe 64bit se folosesc compiler intrinsics.

Marius '95, că de obicei își generalizează experiența limitată pentru toată lumea.

Da, exact.

19. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Ați trecut toți la Vorbis sau la AAC? Nu de alta, da' de pe la 128 kbps încolo e irelevant. :smile:
    Altfel, nu-mi amintesc de alte formate audio bazate pe compresie cu pierderi pentru muzică care să fie cît-de-cît populare (nu că Vorbis ar fi, din păcate).

20. _~_

_~_ Membru

Nu, nu folosim formate cu pierderi.