1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noi apariţii/versiuni de software popular

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Oct 14, 2003.

1. bausto

bausto The year of grace, 2007

Yahoo Messenger 7 Beta
    Destul de multe schimbari dar, din pacate, e cam incompatibil cu vechile versiuni, adica nu prea merg majoritatea functiilor care implica mai multi utilizatori, decat daca respectivii au aceeasi versiune.

2. Thor

Thor Membru Senior

Binecunoscutul Total Commander a ajuns la versiunea 6.53.

3. Rabbit

Rabbit Nebun

WinRAR 3.50 beta 5 pentru fani.

4. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

5. Rabbit

Rabbit Nebun

De ce n-aţi zis că a apărut DivX 6?
    Oricum, nu ştiu pe cine mai interesează aşa ceva din moment ce XviD oferă mai mult şi pe gratis.

6. hulubei

hulubei questionable intruder

Un review la el am găsit şi eu acum câteva ore (a fost o întâmplare să dau peste el). Şi sincer, nu mă prea impresionează, dar e doar o părere de moment.

7. Rabbit

Rabbit Nebun

8. Rabbit

Rabbit Nebun

9. Quark

Quark zis şi Brucan

VDub 1.6.9 e si mai proaspat. Si are si buguri proaspete.

10. Rabbit

Rabbit Nebun

WinRAR 3.50, versiune finală.

Ce aduce nou:
    - posibilitatea schimbării look-ului prin diversele teme;
    - ştie să decomprime arhive în format ZIP64 (care nu mai suferă de limitările vechiului ZIP);
    - suport multivolum pentru CAB-uri;
    - compatibilitate mai bună cu Windows x64;
    - modificări la modului SFX şi alte schimbări minore.

11. PigBrother

PigBrother Membru Senior

12. Rabbit

Rabbit Nebun

Google Desktop Search, un sistem de căutare în toate documentele/mail-urile/paginile de net. Extrem de util, dar imposibil de pus în practică pentru că sistemul se va mişca de multe ori mai încet (o pagină de web începe să se deschidă uneori în 10 secunde).

13. Rabbit

Rabbit Nebun

Unlocker 1.7.0, utilitar care ştie să descuie fişiere blocate de anumite aplicaţii (cine ţine neapărat să vadă un BSOD poate să şteargă şi pagefile.sys :biggrin:). Suficient de util cât să-l ţin instalat (nu mănâncă resurse, se instalează ca extensie pentru Explorer).

14. Rabbit

Rabbit Nebun

WinACE 2.6
    Cui îi place să-şi expună impresii, eu nu prea-l sufăr. :smile:

15. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

WinAce? Nici eu nu îl sufăr când comprimă o bază de date de 1.3 GB în doar 60 MB iar Winzip nu scoate sub 120 MB. Şi când mă gândesc că trebuie să copiez arhivele zilnic prin Internet (pe un server de backup la 500 km) nu îl mai sufăr deloc.

PS. Are şi un bug, nu merge rulat din task scheduler. Pe bune.

16. Rabbit

Rabbit Nebun

WinRAR ar scoate probabil la fel ca WinACE. Oricum, în zilele noastre diferenţa e făcută de mărimea dicţionarului şi de compresia specială (multimedia, de text), eventual cu o setare gen force. 7Zip, care are un algoritm oribil de compresie, oferă rate de compresie mult mai bune la datele repetitive din cauza dicţionarului practic nelimitat (limitat doar de memoria disponibilă în sistem). De exemplu, vreo 5 versiuni de backup ale site-ului XF ocupă cam 1 GB cu WinRAR/WinACE şi vreo 400 MB cu 7Zip, pentru că o extrem de mare parte din date se repetă. Dar şi compresia durează câteva ore bune.

17. war4peace

war4peace Membru Senior

UHA, anyone?

18. neaxu

neaxu Rătăcit

Dacă exista vreun motiv de a nu recomanda FreeAV, acela era legat de dimensiunea mare a update-ului. În curând nu va mai fi o problemă.

http://www.free-av.com/antivirclassic/win_incremental.html

Subliniez faptul că varianta free nu face update automat!

19. Quark

Quark zis şi Brucan

20.09.2005: Opera loves its browser so much it is setting it free. The Norwegian company has decided to abandon its previous policy of incorporating an ad-banner into the free version, with users having to pay a licensing fee to remove the advertising and receive support.

20. Rabbit

Rabbit Nebun