Noi apariţii/versiuni de software pentru Linux

Am incercat Ubuntu 7.10, openSUSE 10.3 si Sabayon 3.4.

Cel mai user-friendly mi s-a parut openSUSE, care functioneaza out of the box, fara interventii in linie de comanda si alte prostii. YaST is pretty cool too.
Sabayon e cel mai aratos, dar cam rigid in configurare. Oricum, daca eu am reusit sa-l fac sa mearga cu tot ce trebuie, sunt sigur o poate face oricine. Iar wiki-ul e destul de bine pus la punct.
Ubuntu mi-e antipatic din motive necunoscute, dar si el se descurca out of the box.

Nu au fost probleme cu nici unul in recunoasterea componentelor, insa nici nu am chestii exotice in sistem. Si din punctul asta de vedere, openSUSE e pe primul loc: video, sunet, LAN, etc., toate functioneaza cum trebuie de la prima boot-are.

Toate trei sunt penibile la nivel de font-uri (si eu nu am rabdarea sa setez fiecare toolbar in parte), iar Ubuntu si openSUSE si la nivel de interfata, asta fiind si motivul pentru care nu am pastrat nici unul pentru daily-use. De asemenea, au mici probleme display-related: rezolutie, refresh sau asezare in ecran, deci exact unde doare mai tare - la nivel vizual.

Sunt curios cum va arata Ubuntu cel nou, si cat va mai dura pana vom avea un Segoe UI pe Linux.
 
Toate trei sunt penibile la nivel de font-uri (si eu nu am rabdarea sa setez fiecare toolbar in parte), iar Ubuntu si openSUSE si la nivel de interfata, asta fiind si motivul pentru care nu am pastrat nici unul pentru daily-use. De asemenea, au mici probleme display-related: rezolutie, refresh sau asezare in ecran, deci exact unde doare mai tare - la nivel vizual.
Am impresia că am mai discutat undeva (aici, pe XF) despre problema cu fonturile, problemă care stă cam aşa: fonturile cu care eşti obişnuit de pe XP sînt fonturi care au beneficiat de manual (delta)hinting, adică Verdana şi Tahoma au costat cam 5 ani de muncă pentru a fi realizate. Mai mult, sînt ceva probleme legale cu implementările de FreeType / OpenType. Vezi aici, aici şi aici. A, să nu uităm de asta.

Părerea mea este că pe un display cu un DPI suficient de mare (> 100 - 120), fonturile implicte care vin cu majoritatea distribuţiilor (BitStream Vera) sînt mai mult decît plăcute. Mai mult, cu ceva muncă se pot folosit fonturile Microsoft ca fonturi implicite, dar e destul de complicat şi nu merge out-of-the-box din cauza politicii de licenţiere a fonturilor folosită de Microsoft.
 
Azi am testat si eu Ubuntu. Xubuntu, de fapt.
La sfarsitul instalarii (care a functionat excelent, dar n-a intrebat CE sa instaleze) m-am trezit cu un linux cu care nu pot vedea nici un film, nu pot asculta nici o muzica si mai ales nu pot pune 1280x1024@85Hz. Prin .conf-uri n-am sapat.
Mai sunt si alte 10K lucruri care nu-mi plac cum merg, dar hai sa nu-l critic prea mult. De bine de rau, spre deosebire de Gentoo, Ubuntu se instaleaza in ciuda erorilor, iar la sfarsitul instalarii chiar functioneaza!
 
Minitube.

Minitube is a YouTube desktop client.
With it you can watch YouTube videos in a new way: you type a keyword, Minitube gives you an endless video stream.
Minitube is not about cloning the original YouTube web interface, it aims to create a new TV-like experience.

YouTube fara flash pe scurt.
 
Pai sa vedem:

Optimizare - Flashul are o problema mare cu optimizarea in orice altceva decat Windows (multumim Adobe).
Pe sisteme PC vechi prin Minitube poti vedea clipuri HD full screen care prin flash nu ar merge bine nici macar in fereastra mica de YouTube.

Securitate - Flashul reprezinta o potentiala gaura de securitate (updateaza din an in Paste si update-ul automat e setat default pe verificare odata la 30 de zile cu minim posibil 7 zile) si e o amenintare la adresa privacy (Flash Cookies).
Ar mai fi si reclamele nenorocite in Flash care sunt iritante si care intarzie incarcarea paginilor.
Cei care vor YouTube dar nu vor riscurile de securitate Flash au Minitube.
 
Pentru Youtube am vazut un client foarte interesant pentru telefon: CorePlayer. Cauta, afiseaza lista, deschide si ruleaza filmul. Am o banuiala ca si varianta pentru desktop poate face asta.
 
De fapt Adobe sux, ca nu e in stare sa faca o versiune de Flash cat de cat normala, care sa nu manance resurse aiurea.
 
Minitube 1.3.

Changelog:
Many people noticed that Minitube, like youtube-dl and other YouTube tools, stopped working on Dec 9. Here’s a new release that brings back the “Minitube experience”.

This version sports a shiny new icon designed by David Nel. I hope you like it as I do. I’m really thankful to David for this contribution.

There a many changes under the hood too. The way video playback works had to be radically changed. The Mac version is more responsive now and never shows the dreaded spinning pinwheel. The changes also led to the (hopefully temporary) disabling of seeking functionality on Linux.

This is the first Mac release based on Qt/Cocoa. This brings minor visual enhancements and fixes. Minitube now requires Leopard or better.

On the i18n side we have a new Macedonian translation by Veta Branislav and updated German (by Jakob Kramer) and Finnish translations.
 
Minitube 1.4.

Changelog:
This release introduces YouTube channels support in Minitube. At first I thought it would be just a minor feature. You just search for a username instead of keyword. No big deal. Boy, I was wrong. While trivial from a technical perspective, being able to watch YouTube channel in Minitube brings a whole new depth to the application. Discovering channels is easy thanks to the autocomplete popup, which suggests the most relevant channels for a given keyword.

Version 1.4 also fixes many playback problems. Some of them are actually caused by slow YouTube streams. Minitube now tries very hard to get a fast stream and discards slower ones.

Linux CLI users will enjoy a small new feature. Minitube now can be launched from the command line specifyng a keyword or YouTube URL.
 
Minitube 1.5.

Changelog:
A few hours ago I’ve come back from free camping on a beautiful mountain. When I logged in I found out dozens of users where complaining about Minitube not working. Here I am with a new release that fixes the problem and adds a few features. Thanks to Mike Holenderski for emailing me details about the YouTube changes that broke Minitube.

Besides watching videos again, you can now drag’n'drop YouTube links from your browser to the Minitube window. Also, Minitube is now more tolerant about which URLs are actually YouTube URLs. New translations are included thanks to the great people contributing on Transifex.
 
Hmm, încearcă cineva noile versiuni de Ubuntu? Eu de cînd cu măcelul numit Gnome 3 şi Unity am zis că stau cuminte pe 10.04 LTS şi pînă în 2013 mai vedem.
 
Eu am făcut trecerea. Nu-s foarte încântat, că deh, old habits die hard. :smile: Da` cred că încet încet o să mă obişnuiesc...
 
Am trecut si eu la ultima versiune a Ubuntu ultralight (Lubuntu 11.10). Pare ok, totusi vad niste modificari la anumite repositories pe care le adaugam separat (sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates da acum un mesaj in care explica ce la ce foloseste acest repository inainte de instalare, sudo apt-add repository ppa:ferramroberto/pigdin/ubuntu care il foloseam pt updateuri la pidgin imi da acum o eroare).

E posibil sa aiba legatura cu faptul ca Lubuntu a devenit distributie oficiala a Ubuntu cu toate consecintele legate de repositories.
 
Minitube 1.6.

Changelog:

Find the missing parts of a video

Mac OS X Lion full-screen mode

Share a video using Facebook, Twitter or email

Fixed bug with very short videos not playing

Fixed a (rather paranoid) security issue with temporary files and made sure temp files are always deleted

Dropped Mac OS X PowerPC support. Apple has made it really hard to support PPC on Lion. PPC users can keep using version 1.5
 
Back
Top